Грудне годування від “а” до “я”

Грудне годування від “а” до “я”
Майже кожна здорова жінка може вигодувати малюка грудьми. Давно помітили, що матері з різних куточків Землі інстинктивно кладуть новонароджених на півзігнуту ліву руку. Жест підказала підсвідомість: дитина ще в утробі звикла до материнського серцебиття і коли його чує, швидко заспокоюється, добре їсть.

Дитину вперше прикладають до грудей впродовж перших 30-ти хвилин після народження, - каже завідувач першого педіатричного відділення поліклініки міської дитячої лікарні Людмила Мельничук. - При цьому змушувати її смоктати не варто. Більшість немовлят уже через годину після народження готові це робити.
Обоє - і мати, і її новонароджена дитина почуваються комфортно. Візуальний і шкірний контакт сприяють адаптації новонародженого до умов нового, нестерильного середовища.
Дуже добре, що мама перебуває в палаті разом із дитиною, - зауважує лікар. - Так вона може спілкуватися з малюком з перших годин його життя. Жінка вчиться пеленати дитину, годувати, проводити гігієнічні процедури.
Бояться, що зникли вітаміни
У перші два-три дні після пологів із грудей жінки виділяється молозиво, тоді - перехідне молоко, і тільки за два тижні - зріле молоко.
Хоча кількість молозива невелика, його енергетична цінність така висока, що повністю задовольняє потреби малюка, - наголошує педіатр. - Воно - густе, жовтуватого забарвлення. Містить антитіла, що захищають дитину від інфекцій, і більше білків та солей порівняно зі зрілим молоком.
Склад грудного молока змінюється поступово. Коли там зменшується вміст білків, воно набуває синюватого відтінку.
Жінки дуже через це переживають. Кажуть: “Напевно, у мене погане молоко. Воно зрідло, стало, наче вода, не має жодних поживних речовин”, - розповідає Людмила Мельничук. - Насправді це зовсім не так.
З кожним днем малюк висмоктуватиме усе більше молока, а отже, отримуватиме досить їжі під час годування.
У матері формується рефлекс виділення молока. Його стимулює вигляд і і голос дитини, позитивні емоції. А також - впевненість, що вона зможе нагодувати малюка, - продовжує лікар. - Жінка відчуває, що в грудях аж розпирає. Інколи молоко виділяється самовільно. Це означає, що молочні залози готові нагодувати дитину, яка зголодніла.
Майже всі можуть годувати грудьми
Материнське молоко - ідеальна їжа для маляти. Вона - натуральна, стерильна і тепла. У грудному молоці все продумано до найменших нюансів. У його ранкових порціях більше вуглеводів - дитина отримує заряд енергії на весь день, у денних - більше білків, у вечірніх - жирів.
Майже 97% жінок можуть годувати малюків грудьми, - зазначає педіатр. - Решті це протипоказано через певні фізіологічні особливості, гормональний дисбаланс, ВІЛ/СНІД чи інші проблеми зі здоров’ям.
Грудне молоко - найкраще, що може дати дитині мама.
Воно збагачене жирними кислоти, які є “прискорювачами” дозрівання і розвитку центральної нервової системи, особливо в дітей, які народилися передчасно, - каже Людмила Мельничук. - Воно незамінне для зміцнення імунітету немовляти і містить всі необхідні вітаміни, мінерали й мікроелементи.
Готуватися треба ще під час вагітності
Жодна зі штучних сумішей ніколи не замінить немовляті вітамінного грудного молока, яке за запахом нагадує навколоплідні води. Це підтвердили і науковці. Вони довели, що діти, які росли на грудному молоці, за інтелектуальним розвитком випереджають своїх однолітків, яких годували сумішами.
У деяких жінок - настільки плоскі соски, що дитині їх важко засмоктати. Але це не означає, що малюка слід переводити на суміш, - додає співрозмовниця. - Просто перед кожним годуванням треба зціджувати молоко і годувати ним дитину через соску з мірної пляшечки.
Так, місячний малюк повинен з'їдати 110-120 мл молока на добу, двомісячний - вже 120-130. Втім, якщо підготувати соски ще під час вагітності, таких проблем не буде.
Інколи жінка не може годувати свою крихітку грудьми, бо у тої - якісь проблеми зі здоров'ям, - веде далі лікар. - Наприклад, малюк народився з малою масою тіла і не має сили смоктати.
Тоді потрібно зачекати, поки дитинка набере вагу. Доки це станеться, мама повинна годувати її з пляшечки і зціджувати молоко до останньої краплі. Так воно не зникне, а, навпаки, буде прибувати.
Годують “за вимогою”
Раніше малят прикладали до грудей через кожні три години. Саме стільки перетравлюється материнське молоко.
Тепер змінилися підходи до грудного годування. Годувати дитину треба “за вимогою”, а не за режимом, - зазначає фахівець. - Матері часто запитують, чи годувати дитину вночі, коли вона прокинулася. Звісно, їй треба дати груди. Малюк повинен їсти стільки, скільки сам захоче.
Грудне годування має відбуватися в спокійній атмосфері. Тоді і жінці, й малюку буде комфортно. Покращиться і виробіток молока.
Перед кожним годуванням треба вимити руки теплою водою з милом без різкого аромату, обмити груди кип'яченою водою і просушити м'яким рушником, - продовжує Людмила Мельничук. - Нігті повинні бути коротко обстрижені.
Потім обрати зручне положення. Дитина повинна перебувати біля грудей не більше 15-20 хвилин. Немає сенсу тримати там її довше. Основний об'єм молока вона з'їдає за 10 хвилин.
Після годування потрібно покласти малюка на бочок, а не на спинку, - наголошує співрозмовниця. - Це важливо. Адже він може зригнути, і молоко потрапить у дихальні шляхи.
Материнське молоко легко засвоюється організмом і сприяє виробленню імунітету.
Ми радимо годувати дитину грудьми хоча б до року. Це - необхідний мінімум, щоб захистити малечу від інфекцій, - каже педіатр. - Але, якщо в жінки є така можливість, робити це потрібно якнайдовше. Для дитини це тільки плюс.

Незбалансоване харчування впливає на склад молока

Стреси, непорозуміння у сім'ї втома, недосипання, тривога за дитину можуть призвести до порушення виробітку молока. Тому близькі повинні допомогти жінці, оточити її увагою і взяти на себе частину домашніх обов'язків.
Молоко не зникає раптово. Його кількість зменшується поступово. Тому, якщо в жінки є ще хоч трохи молока, не бажано різко переводити дитину на суміш, - додає Людмила Мельничук.
Інколи в жінок розвивається запалення молочної залози - гнійний мастит. У цей період годувати дитину груддю неможливо.
Ця недуга виникає не лише внаслідок занесення інфекції через тріщини в сосках, а й через застій молока у грудях, - каже лікар. - Тому украй важливо звільняти молочні залози від молока. Це можна зробити спеціальним відсмоктувачем або рукою.
Також молоко може зникнути, якщо жінка дає дитині груди нерегулярно. Наприклад, погодувала її зранку, потім давала суміш, а ввечері - знову груди. Але, якщо жінка буде зціджувати молоко через кожні три години, все буде гаразд.
Навіть якщо жінка застудилася, не слід переривати грудне годування. Виняток - якщо у мами - висока температура (більше 38С), - продовжує педіатр. - Тоді, як кажуть у народі, молоко “перегоряє”, тобто зникають вітаміни і захисні властивості.
Незбалансоване харчування впливає на склад молока. Якщо жінка їсть багато меду, варення, солодощів, там будуть зайві вуглеводи. Не бажано “налягати” на шоколад, цитрусові і какао - в дитини може бути алергія.
Жінка, яка годує, повинна споживати натуральну їжу, яка добре засвоюється організмом, - розповідає пані Мельничук. - Пити потрібно трохи більше, ніж зазвичай, адже грудне молоко на 90% складається з води.
Мамі не можна перевтомлюватися, нервуватися. Спати необхідно не менше восьми годин на добу, частіше бувати на свіжому повітрі.. Корисно відпочивати і вдень.
Але інколи грудного молока все ж не вистачає, - веде далі лікар. - Тоді доводиться переводити дитину на змішане вигодовування, поповнюючи нестачу штучними молочними сумішами.
Навіть у такій ситуації треба зберігати максимально можливу кількість молока.
Кожне годування треба починати із грудного молока. Тобто прикладати дитину до грудей. Спершу - до однієї, потім - до іншої. І лише потім переходити до суміші, - радить педіатр. - Треба годувати саме в такій послідовності. Кожна крапля материнського молока - дуже цінна.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
08:00 Підрядника судитимуть за ремонт дороги зі збитками на 1,4 мільйона гривень 22:00 Унікальне диво України: що приховує Оптимістична печера в Тернопільській області photo_camera 21:03 Яким було кафе Чайка на острівці у парку Шевченка: дивіться відео! play_circle_filled 20:01 «Бабусю, коли вже обіймемо татка?» — 8-річний Богданчик дочекався батька з полону Від читача 01:57 Продаж нирок 19:23 На Донеччині загинув 28-річний поліцейський з Тернопільщини Василь Паньків 19:01 Традиції, що не згасають: десятки тернополян долучилися до «Молодіжних гаївок» play_circle_filled photo_camera 18:00 З липня Україна переходить на напругу в розетках за євростандартами 17:20 У лікарні від важких поранень помер 38-річний Герой з Тернопільщини Анатолій Водовіз 16:50 Де була руїна — знову буде храм: селяни почали відбудову згорілої церкви 16:10 У Козівському ліцеї, де напередодні Великодня вирувала пожежа, надалі вчитимуться онлайн 15:37 Долар суттєво зріс: актуальний курс валют в обмінника 15:07 Майже 1,4 млн гривень на ремонт тротуарів біля будинків можуть витратити у Тернополі: дивіться адреси photo_camera 14:35 На Тернопільщині розпочали ексгумацію жертв Волинської трагедії 14:03 Затор — на кілометри: на Микулинецькій через обрив електромережі зупинився транспорт 13:20 Дві перемоги на Всеукраїнських олімпіадах здобула школярка з Тернополя Уляна Гербут 12:45 Михайло Яцина через суд повернув собі посаду головного податківця Тернопільщини 12:35 Штормове повідомлення оголосили на Тернопільщині: прогнозують грози та град 12:05 Сім іноземців-нелегалів виявили у тернопільському готелі 11:30 Шестеро молодих тернопільських митців отримали стипендії від Президента України
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up