Мама Наталія Олєйнікова розповідає, що кон'юнктивіт, як вона з'ясувала, часто вражає саме дітлахів. Це неприємне захворювання, як і ворог, нападає несподівано.
Зранку помітила, що в дворічного синочка набрякли повіки й почервоніли очі, - розповідає вона. - Вони ніби “склеювалися”, на краю вій та внутрішній частині повік були кірочки жовтуватого кольору. Син не міг нормально відкрити очі, а тому сильно плакав.
<За розповіддю жінки, про те, що всі симптоми вказують на кон'юнктивіт, вона здогадалася одразу. Адже він був у її чада у перші дні народження. Вона промивала сину очі розчином ромашки та використовувала спеціальні краплі. Нталія Олєйнікова розповідає, що кон'юнктивіт дуже поширений серед дітей, котрі відвідують садочки чи школи. Адже там є сприятливе середовище для розмноження різних вірусів та бактерій.
Виявити причину недуги у дітей важливо уже на ранній стадії, акцентує лікар-педіатр вищої категорії Ольга Гаврищак. Це допоможе вчасно розпочати лікування та запобігти виникнення різних ускладнень.
Основними симптомами кон'юнктивіту, за словами спеціаліста, є почервоніння очей, набряклість кон'юнктиви, печія, свербіж, біль в очах. Це явище також характеризується світлобоязню, сльозоточивістю, гнійними виділеннями із кон'юнктивного мішка. Поява недуги може супроводжуватися загальними змінами самопочуття. Наприклад, може виникнути гостра респіраторна інфекція.
- Появу кон'юнктивіту можуть спровокувати різні причини, - пояснює медик. - Запалення очей може з'явитися на фоні вірусних захворювань. Він зазвичай проявляється на одному оці, але за кілька днів переходить і на інше. Виділення при цьому - водянисті. Бактеріальний кон'юнктивіт: бактеріальний кон'юнктивіт виникає через гнійні бактерії та часто викликає рясні жовто-зелені виділення. Його причиною зазвичай є брудні руки. Сильне свербіння та набряк слизової оболонки можуть свідчити про алергічну реакцію на певні речовини. Запалення також може виникнути внаслідок дії хімічної речовини або стороннього предмету. Цей вид кон'юнктивіту характеризується значним почервонінням ока.
Щоб дізнатися, який саме вид кон'юнктивіту у конкретної дитини, потрібно звернутися до лікаря. Ні я в якому разу не можна вибирати ліки на власний розсуд.
- При бактеріальному кон'юнктивіті лікар назначить мазь чи краплі з антибіотиками, - зауважує Ольга Гаврищак. - Якщо інфекцію викликали віруси, будуть потрібні ще й противірусні засоби. Щоб зменшити запалення, кожні дві години, можна протирати очі малюка (у напрямку від зовнішнього куточка до внутрішнього) тампонами з марлі, змоченими у відварі ромашки, шавлії, календули. Для кожного ока важливо брати окремий тампон і щоразу готувати свіжий відвар.
Що стосується профілактики, то, за рекомендацією лікаря, батьки повинні навчити дітей не терти очі, особливо брудними руками. Також потрібно стежити за тим, щоб у дитини був сильний імунітет. Адже кон'юнктивіт може виникати на фоні зниження захисних сил організму.
Наталія БУРЛАКУ
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер