Деякі очевидні питання для медиків мають не надто очевидні відповіді. Через це сформувалось багато різних міфів. Спробуйте і самі відповісти на наступні питання.
Що робити з упаковками продуктів з магазину? Чи варто їх мити та стерилізувати?
- Миття чи дезінфекція упаковок продуктів не передбачено, і таких рекомендацій немає. Але якщо люди хвилюються, то варто пам’ятати, що вірус, якщо він є на поверхні предметів, є не стійким. За декілька годин він гине. Звичайно, можна упаковки протерти, або просто лишити на кілька годин.
Що робити з хатніми тваринами, які гуляють на вулиці?
- Наразі в Європі не зафіксовано випадків зараження людини після спілкування з тваринами. Та і в Китаї домашніх тварин не підозрювали в цьому. Підозрювали тих тварин з дикої природи, яких вживали в їжу. Але, звичайно, якщо ви вигулювали песика чи котика – лапки треба помити.
Що робити з верхнім одягом та взуттям після походів у громадські місця?
- Взуття можна просто протирати. Якщо люди переживають, що вірус лишиться на одязі, то його можна акуратно знімати та лишати у коридорі. Можна завертати зовнішню сторону одягу всередину. Звичайно, люди переживають. Але варто розуміти, що найнебезпечнішим є спілкування з хворими. Вірус частіше за все передається повітряно-крапельним шляхом. Усе решта – не має великого значення у епідеміології коронавірусної інфекції.
Скільки живе коронавірус за межами організму?
- Сам вірус не є стійким. За кілька годин він гине. Усе залежить від матеріалу, на якому він осів. На металевих поверхнях він зберігається довше, а на пластику чи папері гине швидше.
Як захистити себе у громадському транспорті? Чи допоможе медична маска?
- Якщо людина не має змоги уникнути поїздок у громадському транспорті, варто використовувати захисні респіратори, а не звичайні маски. Респіратор має бути типу FFP2 чи FFP3. Якщо маска рівня FFP2 – її можна носити до 3 годин. FFP3 – ефективна до 6 годин.
Чи можна одну маску носити з перевами чи варто її викинути одразу після знімання?
- Маску можна носити з перервами. Наприклад, у вас респіратор з маркуванням FFP2. Ви можете одягнути її на пів години, зняти її і у вас лишається ще 2,5 години запасу. Варто стежити за часом. Кожна маска має свій рекомендований час використання.
Оскільки антисептики купити важко, чи допоможе звичайне мило для обробки рук та різних поверхонь?
- Мило можна використовувати замість антисептичних засобів, але бажано брати господарське. Ним можна протирати різні поверхні, обробляти шкіру.
Чи справді хлор не вбиває віруси і прибирання вдома з додаванням "Білизни" не допоможе знищити інфекцію?
- Те, що хлор не знищує віруси – не правда. Ефективними є хлоровмісні та спиртовмісні дезінфікуючі засоби. Їх можна використовувати під час прибирання.
Чи рятують потивірусні препарати від коронавірусної інфекції?
- Противірусні препарати проти коронавірусу не допоможуть. Взагалі є всього два медичних противірусних препарати, ефективність яких доведена для протидії грипу, а все інше на полицях аптек – не діє. Противірусні препарати допомагають лише недобросовісним бізнесменам та рекламодавцям. Такі препарати не ефективні.
Чи допоможе змащування носа бальзамами чи мазями, такими як «Зірочка», захиститися від вірусу?
- Це абсолютно не допоможе захиститися від вірусу. Хіба декому так психологічно буде легше впоратися. Треба захищати слизову носа, щоб на них не осідали віруси. Традиційними старими методами є змащування носового ходу господарським милом. Раніше такі рекомендації були, а зараз їх вже немає.
Чи може надмірне використання антисептиків на спиртовій основі дати зворотній ефект – через спирт шкіра пересихає, тріскається і стає вразливою до мікробів?
- Щоб антисептики не пересушували шкіру, у них додають гліцерин, який зволожує. Але якщо люди використовують звичайний спирт – шкіру буде сушити. Є рекомендації, як приготувати дезінфікуючий розчин власними силами. Потрібно взяти спирт, воду, гліцерин та перекис водню. Звичайним спиртом можна протирати різні поверхні.
Ми ж закликаємо усіх зберігати спокій. Не варто нехтувати словами та рекомендаціями лікарів. Уникайте скупчень людей та пам’ятайте про гігієну. Тільки ваша відповідальність може захистити вас та ваших близьких!
А чи знали ви відповіді на ці питання? Пишіть у коментарях!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 15 від 9 квітня 2025
Читати номер
Іван