Найчастіше в прихованій формі протікає запальний процес у придатках - яйниках

Найчастіше в прихованій формі протікає запальний процес у придатках - яйниках
Жіночі хвороби виникли разом із появою прекрасної половини людства. Адже на неї покладена велика відповідальність за народження і виховання потомства.

Відтак кожна пані має гідно турбуватися про своє здоров'я. Іноді знання про можливе захворюванння допомагає своєчасно попередити недугу, наголошує доцент Тернопільського медуніверситету, лікар-гінеколог Леонід Гута.
- Звісно, краще не допускати до того, щоб жінку вже треба було лікувати, - каже лікар. - Втім, застрахуватися від недугів не може ніхто і це не залежить від віку. В такому разі дуже важливо виявити болячку на ранній стадії. Тоді ситуацію вдається виправити. Скажімо, у мене нещодавно була 23-річна пацієнтка із раком шийки матки. Її успішно прооперували. Вона тепер нормально почувається. Її маленька донечка не залишилася сиротою...
Дівчат приводять мами
Останнім часом, за його словами, кількість жінок з гінекологічними захворюваннями росте. Звісно, велику роль відіграють стреси, зниження імунітету, підвищення кількості інфекцій, різні гормональні порушення. Однак доволі часто у недузі жінка винна сама.
- На першому місці, за статистикою, опинилися різноманітні грибкові захворювання статевих органів, - розповідає лікар. - На другому - пухлинні захворювання яйників, матки, а також грудей. Деякі фахівці пов'язують зростання кількості таких хворих із наслідками Чорнобильської катастрофи. Третіми йдуть запальні захворювання - гострі або хронічні.
У здоров'ї жінок, за словами лікаря, важливу роль грає перебіг менструацій, вагітності, пологів, посляпологового періоду, різних інфекційних недугів, причому не лише статевих органів. Запалитися може все, що завгодно, але найчастіше в прихованій формі протікає цей процес у придатках - яйниках. У більшості випадків причиною хвороби стають доволі поширені інфекції: хламідії, уреаплазма, мікоплазма, гонококи.
- Це дивує, але нині є проблеми із особистою гігієною жінок. Дуже багато нині до мене приходить зовсім молоденьких дівчат - школярок чи студенток, які занадто рано починають статеве життя, - зауважує лікар. - Причому їхні інтимні стосунки часто є безладними.
Зовсім недавно до пана Гути мама, жителька одного з райцентрів, привела свою доньку - десятикласницю. Дівчина завагітніла від партнера, старшого за неї на 10 років. Їй довелося перевестися на заочне навчання, адже до школи ходити було соромно.
- Та школярка вже приїздила до мене на прийом. Вона стала мамою, причому, на щастя, пологи пройшли нормально, - каже лікар. - Втім, народжувати в такому молодому віці - вдвічі небезпечніше. Пологи можуть спричинити ускладнення як у матері, так і у дитини. 
Профілактики хвороб немає
Брак профілактичної роботи задля збереження здоров'я жінки з боку освітян, а також медиків - біда нашого суспільства. Лікар пригадав, як її розв'язували за Союзу - кожну жінку зобов'язували двічі на рік відвідати гінеколога. Це спрацьовувало. Завдяки своєчасній діагностиці запущених форм недугів лікарі тоді виявляли набагато менше, ніж тепер.
- Більшість звикла звертатися до лікаря в двох випадках: коли потрібен лікарняний або коли "падають" з високою температурою, сильним болем і цілим букетом інших неприємностей, - каже гінеколог. - Однак існують хвороби, що протікають приховано, зовні майже ніяк себе не виявляючи. І більшість жіночих недуг мають саме такий перебіг.
Проте вчасно не вилікувані гінекологічні захворювання, зауважує пан Гута, можуть призвести до появи ерозії шийки матки (ушкодження поверхневого шару клітин з утворенням ранок і виразок), злоякісних пухлин (вірус папіломи людини викликає рак шийки матки), порушення менструальної функції (при запаленні яйників), що може стати причиною утворення міоми матки (доброякісної пухлини) і захворювань її слизової оболонки (ендометрії), а також до хронічного, періодично виникаючого болю внизу живота, котрий не знімають жодні таблетки.
- У молодих жінок через це можуть виникнути проблеми із зачаттям і виношуванням вагітності. Але коли до мене приходять пацієнтки з такими скаргами, я обов'язково запрошую їхніх чоловіків, - продовжує медик. - Лікар завжди має бути коректним. Але якщо йдеться про те, що жінка не може завагітніти, треба бути особливо делікатним. Зрештою, за статистикою, провина у тому, що сім'я не має дітей, у 60% випадків лягає на... чоловіка. 
"Де ви раніше були?..."
Жінки часто терплять болі унизу живота, сверблячку і печіння зовнішніх статевих органів до останнього. Не лякають їх і неприємного кольору та запаху виділення з піхви. Добре, якщо вони таки звертаються до гінеколога, адже внутрішні зміни може виявити тільки він. Лікар обстежує, ставить діагноз, призначає лікування. Через пару тижнів або місяців пацієнтка видужує.
- Однак трапляються гірші варіанти, - пригадує лікар. - Не кожна жінка, навіть виявивши у себе гульку в грудях, йде до лікаря. "Консультуються" з подругами або купують розрекламовані ліки, "кидаються" до ворожок і знахарів... Це жах! Втрачається час, хвороба переходить у гіршу стадію, саме життя жінки опиняється під загрозою.
Леонід Гута розповів, як місяців два тому до нього на прийом прийшла вчителька, жителька Гусятинського району. У жінки є діти, внуки. При огляді лікар виявив... запущений рак молочної залози, рана вже відкрилася і кровила.
- Запитую її: "Де ви раніше були?", адже хворобі вже років 3-4, - продовжує лікар. - Вона відповідає: "Та я думала..." Виникає питання, як відбувалися профогляди, які вчителька зобов'язана була проходити в серпні кожного року?
Економлять на... здоров'ї
Лікування недугів може бути різним. Скажімо, при пухлинах яйників (кістах), за словами пана Гути, іншого виходу як операція немає. При фіброміомах (доброякісних пухлинах матки) новоутвори розміром до 12-ти тижнів вагітності, що не спричиняють ніяких незручностей чи болю, лікар видаляти не радить. Тут лікування може бути медикаментозним.
Гінеколог нагадує, що у здорових жінок виділення світлі, майже прозорі, сверблячки і печіння вони не викликають. У нормі кількість виділень залежить від фази циклу: перед менструацією їх трохи більше, в інші дні - трохи менше.
- Але перевіряти треба не лише внутрішні статеві органи, - наголошує чоловік. - Стежити слід і за станом грудей. Причому жінка це може робити самостійно (див. малюнок справа - прим. ред.).
Леонід Гута стривожений тим, що із початком економічної кризи люди почали економити на візитах до лікарів. Звісно, тепер багатьом бракує грошей на ліки. Добре, якщо це стимулюватиме людей займатися профілактикою недугів, турбуватися про своє здоров'я так, як це роблять за кордоном. Однак ця ситуація швидше, на думку лікаря, призведе до повної катастрофи, адже ставлення українців до свого здоров'я і так було вкрай недбалим.
- Жінка - це найкраще Боже створіння, - підсумовує лікар. - Усі мають турбуватися про те, аби ця квітка не зів'яла завчасно. Врешті, хоч це й звучить дещо патетично, від цього залежить майбутнє нашої держави.
Поради гінеколога
- Двічі або хоча б раз на рік кожна жінка обов'язково повинна проходити профілактичний огляд у гінеколога. Навіть якщо її нічого не турбує.
- Бажано регулярно здавати аналізи, що дозволяють виявити збудників найбільш розповсюджених інфекцій.
- У жодному разі не лікуватися самій, а з появою будь-яких, навіть незначних неприємних відчуттів (біль, виділення) звертатися до фахівця.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Anonymous
    з екранів телевізорів неконтрольовано показують еротику і порно, для молоді за роки незалежності виробили модель поведінки де розпуста_ це норма життя.Або у школах повинна проводитись профілактика і розяснення молоді всіх наслідкив, або українців просто хотять знищити через хвороби. Пора передивитись політику телеканалів,що мають негативний вплив на мораль нашого народу і закрити їх.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:01 На території середньовічного замку у Скалаті тривають реставраційні роботи 20:40 Затоплена вулиця в Саранчуках, град на Підгаєччині: наслідки негоди на Тернопільщині play_circle_filled 19:34 Шестеро потерпілих в аварії на дорозі Теребовля-Кровинка 19:03 Як у Тернополі проходили паради випускників: дивіться відео! play_circle_filled Від читача 11:22 Концерт BAH.ROMA 18:30 На території колишнього села Пужники на Тернопільщині віднайшли останки понад 30 осіб 18:00 Рік умовно дали уродженцю Кременця за поширення комуністичної символіки 17:01 Як знизити ризик укусу змії та як надати першу допомогу 16:00 Футбол: збаразький «Галич» припинив співпрацю зі своїм головним тренером 15:10 День пам'яті Героя України Сергія Коновала відкрили у парку Шевченка 14:00 У Шумській громаді створили нову прийомну сім’ю 13:03 «Змагання — це для мене свято». За 14 хвилин подолав «Легенькі 5 км» переможець забігу у Тернополі 12:02 Тернополянка опубліковала унікальні фото будівництва церкви Св. апостола Петра: в памʼять про тата play_circle_filled 11:05 Як приготувати соковите м'ясо в горщиках: три рецепти 10:00 Частина вулиці 15 Квітня буде без води 09:37 Ворог вночі атакував дронами Київ, Черкаси, Харківщину. Серед постраждалих — двоє дітей (ОНОВЛЕНЕ) play_circle_filled 09:00 Тернопіль втратив захисника Анатолія Бараховича
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up