Перше купання — наступного дня після виписки з пологового

Перше купання — наступного дня після виписки з пологового
Купатися полюбляють усі діти. Не виняток — і найменші, немовлята. Для них це не лише приємне завершення дня, корисна для здоров’я процедура, а й додаткова нагода для близького спілкування з мамою і татом.

Після “банних” процедур новонароджені, як правило, поводяться спокійно, їдять з апетитом і солодко засинають, каже завідувач відділу неонатального догляду і лікування новонароджених обласного перинатального центру “Мати і дитина”, обласний позаштатний неонатолог Світлана Васьковець.
Додавала ромашку, череду і м’яту
Донечкам-двійняткам тернополянки Олесі Гандзій (25 р.) “банні” процедури припали до душі одразу, починаючи із перших днів купання.
— Маленьку дитячу ванночку з пластмаси Катрусі та Юлічці залишив “у спадок”старший братик Дмитрик, — розповідає жінка. — Решту необхідних “атрибутів” для купання чоловік придбав заздалегідь.
Вперше близнят покупали на другий день після виписки з обласного перинатального центру. Задоволеними залишилися обидві — як Катруся, так і Юля.
— Відтоді водні процедури перетворилися для нас на приємний ритуал, якого чекала з нетерпінням вся родина, — пригадує, посміхаючись, жінка.  — Купали донечок увечері, близько 20.00-21.00, перед останнім чи передостаннім годуванням. По 10-15 хвилин кожну.
Впродовж перших місяців Олеся купала донечок лише в кип’яченій воді, причому додавала туди суміш трав: ромашку, череду і м’яту.
— Я запарювала цю духмяну суміш вранці і залишала настоюватися до вечора, а потім розбавляла з водою, — каже тернополянка. —  Пахло просто надзвичайно! Таку ж ароматну ванну Дмитрик навіть захотів собі. Але довелося обмежитися хвойним екстрактом.
Спершу батьки купали Юлю і Катрусю у вітальні, а потім плавно “перемістилися” в ванну кімнату.
Краще брати джерельну воду
Бажано, аби щоденні  “банні” процедури відбувалися в один і той же час, радить Світлана Васьковець. В ідеалі — перед годуванням, близько 21.00-22.00. З часом дитина сприйматиме таку послідовність як належне: ванна, їжа, нічний сон. Це корисно для неї й дуже зручно для батьків
— Для купання новонародженого необхідна спеціальна дитяча ванночка — пластмасова чи металічна, — додає лікар. — «Доросла» ванна немовлятам не підходить, адже в них ще не загоїлася пупкова ранка. З цим потрібно зачекати хоча б місяць.
Температура води в ванній має утримуватися на рівні 36-37° С. Її можна виміряти водяним термометром. В приміщенні — 20-24° С. Поки триває підготовка до купання, бажано, щоб під рукою було все необхідне: пелюшка, що вбирає воду, косметична олійка, ватні тампони, зеленка для обробки пупкової ранки, одяг для малюка після купання.
— Перше купання краще провести наступного дня після виписки з пологового будинку, — продовжує Світлана Васьковець. — Хоча, якщо батьки все підготовали, це можна зробити в той же день.
Проточна вода з крана — не найкращий вибір для купання немовлят. Адже вона хлорована, пересушує шкіру. Краще брати джерельну воду. Впродовж першого місяця життя дитини її треба прокип’ятити, щоб у пупкову ранку не потрапила інфекція. Пізніше воду можна змішувати.
Трави мають дезинфікуючі властивості
Купати малюків лікар радить у травах.
— Інколи, в очікуванні поповнення в родині, батьки запасаються лікарськими травами, — посміхається неонатолог. — Втім, придбати такі збори — не проблема. Їх продають у кожній аптеці. Підійдуть череда, ромашка.
Пов’язані з цим і народні прикмети: щоб дитину в майбутньому любили, у воду додають дрібку любистку, щоб немовля було спокійним — то меліси.
— Але й любистку, і меліси сиплять небагато. За основу найчастіше беруть череду або ромашку, інколи їх змішують докупи, — зауважує лікар. — Ці трави мають дезинфікуючі властивості і добре впливають на шкіру дитини, зокрема, підвищують її захисні властивості.
Втім, спершу треба перевірити, яка трава підходить малюку. Скажімо, один день скупати його в череді, а інший — в ромашці.
— Шкіра новонародженого — дуже ніжна і вразлива, а тому схильна до алергічних реакцій, — пояснює Світлана Васьковець. — Якщо після водних процедур на шкірі дитини не з’явилося висипання чи почервоніння, значить, ці трави їй підходять і надалі їх можна змішувати.
Жести — ніжні, слова — сповнені любові
Щоденне купання має приносити насолоду як матері, так і дитині. Опускати малюка у ванночку потрібно дуже обережно.
— Новонароджені все сприймають на рівні рефлексів і відчувають нервозність дорослих, — наголошує неонатолог. — Тут неприпустимі метушня чи поспіх. Кожен жест матері має бути ніжним, акуратним, а слова — душевними, сповненими любові.
Бажано, аби дитина була майже повністю занурена у воду, каже лікар. Над водою залишається лише голівка. Тривалість “банних” процедур відносно недовга, — 15 хвилин. Втім, якщо дитина дуже позитивно все сприймає, насолоду можна трохи  “розтягнути”.
— Хоча зараз є великий вибір косметичних засобів, спеціально створених для діток, я раджу якнайдовше їх купати в травах, — зазначає Світлана Васьковець. — До місяця можна обійтися без мила. А потім використовувати його раз на тиждень.
Перевірити, що в складках немає води
Вийнявши малюка з води на сповивальний столик, його тіло треба ретельно просушити, прослідкувавши, щоб у складках шкіри — за вушком, шийкою, під ручками і ніжками — було сухо. Інакше є ризик, що в цих ділянках з’явиться опрілість чи почервоніння.
— Після цього треба взяти ватний тампон, змочити його в олійці і змастити складки шкіри, — каже лікар. — Асортимент олійок на ринку зараз дуже широкий. Також можна скористатися оливковою олією або нерафінованою олією. Її необхідно прокип’ятити на водяній бані протягом 15 хвилин з моменту закипання води в кастрюлі.
Після купання (до двох тижнів після народження, — прим. ред.) пупкову ранку треба обробити зеленкою.
— Після приємних водних процедур малята гарні, задоволені, розслаблені, окрім того, в них з’являється відмінний апетит, — розповідає Світлана Васьковець. — Так, насолодившись всім — і купанням, і маминим грудним молоком — вони міцно засинають. 

Довідка
Для профілактичної дії на дитячу ванну, як правило, заварюють 2-3 столових ложки трави. Траву заливають окропом, накривають кришкою (можна потримати 15-20 хвилин на водяній бані) і настоюють не менше трьох годин. Заздалегідь приготований настій додають в чисту воду для купання, процідивши через дрібне ситечко чи марлю.

 

Відео дня

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (5)
  • Тентюк Лариса
    Скільки має бути води на лірт ромашки?
  • Anonymous
    такі лапусі на фото....:))))
    Anonymous reply Anonymous
    в США купають відразу після приходу додому, тобто через 1 добу після народження, коли пупок ще зовсім не відпав. І не бояться ні за яку інфекцію...
  • Anonymous
    А що то за ванночка така з пластмаси, Катрусі і Юлічки? Автор слідкуйте за текстом, а то аж сташно стало, раніше ванночки були з пластмаси, а тепер з діток???????
    Anonymous reply Anonymous
    Шановний (чи шановна) дописувач, спершу прочитайте нормально речення, а потім висловлюйте зауваження. Тут вони абсолютно недоречні. З повагою, автор статті
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
08:00 Долар і євро подорожчали: НБУ встановив офіційні курси на 5 травня 21:01 На території середньовічного замку у Скалаті тривають реставраційні роботи 20:40 Затоплена вулиця в Саранчуках, град на Підгаєччині: наслідки негоди на Тернопільщині play_circle_filled 19:34 Шестеро потерпілих в аварії на дорозі Теребовля-Кровинка Від читача 11:22 Концерт BAH.ROMA 19:03 Як у Тернополі проходили паради випускників: дивіться відео! play_circle_filled 18:30 На території колишнього села Пужники на Тернопільщині віднайшли останки понад 30 осіб 18:00 Рік умовно дали уродженцю Кременця за поширення комуністичної символіки 17:01 Як знизити ризик укусу змії та як надати першу допомогу 16:00 Футбол: збаразький «Галич» припинив співпрацю зі своїм головним тренером 15:10 День пам'яті Героя України Сергія Коновала відкрили у парку Шевченка 14:00 У Шумській громаді створили нову прийомну сім’ю 13:03 «Змагання — це для мене свято». За 14 хвилин подолав «Легенькі 5 км» переможець забігу у Тернополі 12:02 Тернополянка опубліковала унікальні фото будівництва церкви Св. апостола Петра: в памʼять про тата play_circle_filled 11:05 Як приготувати соковите м'ясо в горщиках: три рецепти 10:00 Частина вулиці 15 Квітня буде без води 09:37 Ворог вночі атакував дронами Київ, Черкаси, Харківщину. Серед постраждалих — двоє дітей (ОНОВЛЕНЕ) play_circle_filled 09:00 Тернопіль втратив захисника Анатолія Бараховича
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up