На початку цього літа Руслан із друзями зібрався у Карпати. Взяли рюкзаки, намети, все необхідне спорядження для гірських переходів. Але вже на перших кілометрах юнак відчув нестерпний біль у ногах. Якийсь час ще тримався, намагаючись пересилити себе. Але врешті довелося залишитися у найближчому селі та чекати повернення друзів із гір.
- Загалом я веду доволі активний спосіб життя, - додає Руслан. – Але, вочевидь, те навантаження було надто велике. Дуже не хотілося б надалі відмовлятися від таких походів. Чи можливо зараз, у 21 рік, дати собі раду з плоскостопістю?
Виправити цю ваду можна навіть у дорослому віці, розповідає лікар-травматолог травмпункту Тернопільської міської клінічної лікарні швидкої допомоги Володимир Мацюк. Якщо ж проблемою довгий час нехтувати – справа може дійти навіть до хірургічного втручання.
- Плоскостопість мають 25-40% людей, - розповідає пан Мацюк. - Щоправда, до 5-річного віку такого діагнозу дітям не ставлять. Адже ніжка дитини, поздовжнє та поперечне склепіння ступні в такому віці ще формуються.
Поздовжнім лікарі називають склепіння від великого пальця до п’яти, а поперечним – від великого пальця до мізинця. Загалом плоскостопість – це ущільнення ступні як поздовж, так і впоперек у зв’язку із відсутністю роботи м’язів та зв’язок.
Дитині потрібно більше бігати і стрибати
Усе залежить від розвитку дитини та її активності, продовжує лікар. У 15-20% випадків плоска ступня дістається дітям у спадок. У деяких регіонах цей відсоток – до 25.
Утім, корекція плоскої ступні можлива, навіть якщо вона дісталася у спадок. І робити це обов’язково потрібно.
- Починати потрібно вже з того моменту, коли дитина починає ходити, - розповідає пан Мацюк. – Граючись, пропонувати їй ходити навшпиньки, на п’ятах, на внутрішньому та зовнішньому боці стопи. Побільше бігати, стрибати. Адже при цьому працюють сухожилля, а завдяки їм формується і сама ступня.
Перевірити, чи має дитина схильність до розвитку плоскої ступні, батьки можуть і самостійно. Для цього ніжку дитини ставлять на листок паперу та обводять внутрішній край ступні фломастером. Якщо помітний вгин усередину – це означає, що ступня розвивається нормально. Якщо лінія виходить майже рівною, а тим паче, якщо вигнутою назовні – обов’язково ведіть дитину до ортопеда. Якщо в малюка 2-3 років виявляють схильність до розвитку плоскої ступні, то дитячий ортопед призначає йому спеціальні ортопедичні устілки.
З віком ступня починає закостенівати, продовжує розповідь лікар. В 11-15 років цей процес завершується. Тож дуже важливо відкоригувати ступню саме до 15 років. Інакше ця проблема залишиться у дорослому віці, і виправити її буде важче.
- У дорослого із плоскостопістю на рентгенівському знімку ступні помітно, що відстань між пальцями збільшилася, - демонструє лікар знімок 57-річної пацієнтки (див. фото – прим. ред.). – Через деформацію сухожиль у цієї жінки другий палець лівої ступні тепер накладається на перший та виступає із загального ряду. І це не дає спокою, спричиняє дискомфорт та біль при носінні взуття.
У найважчих випадках потрібна операція
Дорослим людям із плоскостопістю лікарі пропонують консервативний спосіб лікування, продовжує лікар. Це – повернення кісток стопи до нормального фізіологічного стану. Роблять це за допомогою носіння ортопедичних устілок та виконання спеціального комплексу вправ.
- Ортопедичні устілки підбирають так, аби вони розташувалися під основою другого та третього пальця, - пояснює лікар. – Тоді змінюється розташування пальців і навантаження на них стає більш рівномірним. Виготовляють такі устілки в протезному цеху за направленням лікаря-ортопеда.
Утім, носіння устілок – це пасивна корекція, пояснює фахівець. А ще є й активний метод лікування плоскої ступні. Особливо його рекомендують підліткам до 15 років, у яких ступня ще не сформована остаточно. Є цілий комплекс простих вправ. Наприклад – загрібати пісок під себе пальцями ніг. Піднімати пальцями ніг дрібні предмети – олівець чи носову хустинку. А ще – ставати на тверду поверхню, підігнувши під себе пальці ніг – приблизно так, як грузини танцюють свої народні танці.
У найважчих випадках, коли консервативне лікування не дає результату, лікарі рекомендують оперативне втручання.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер