Про що свідчить аритмія, розповідає тернопільський кардіолог

Про що свідчить аритмія, розповідає тернопільський кардіолог
Аритмія – порушення серцевого ритму – не є самостійним захворюванням. Однак вона зазвичай свідчить про наявність у людини інших серйозних недуг, наголошує лікар-кардіолог.

— Раніше навіть не прислухалася, як б’ється серце. Але цього літа, у спеку, помітила, що воно наче завмирає, — розповідає 48-річна тернополянка Світлана П. (прізвище не називаємо з етичних міркувань — прим. ред.).
Коли подібне жінка помітила кілька разів, то звернулася до дільничного терапевта. Він порадив зробити електрокардіограму.
— Ніхто в родині не мав проблем із серцем, — додає пані Світлана. — Трохи лячно, яким буде діагноз?
Аритмія – лише фон
Аритмія зазвичай не виникає сама собою, пояснює лікар-кардіолог Софія Липовецька.. Найчастіше вона з’являється як симптом іншого захворювання.
— Наприклад, вона може виникати на фоні запальних захворювань серця: міокардитів, перикардитів, ендокардитів, — розповідає лікар. — Або ж, коли є проблеми з клапанами, вади серця, ішемічна хвороба серця. Виникає аритмія і при порушенні електролітного обміну в організмі, тобто коли є нестача або надлишок певних мінералів — калію, кальцію, магнію.
Наприклад, при надлишку калію може виникати раптова зупинка серця, пояснює фахівець. Якщо ж калію надто мало, виникає тахікардія — посилене серцебиття. При цьому частота серцевих скорочень (ЧСС) сягає понад 200 ударів/хв. Тоді як у нормі ЧСС — 60-80. При цьому ритм повинен бути стабільним, без збоїв — пришвидшення ударів чи збільшення пауз між ними.
— Часто аритмія є лише симптомом іншого захворювання. Причому це може бути хвороба навіть не серцево-судинної системи, — продовжує Софія Липовецька. — Наприклад, при хворобах шлунково-кишкового тракту, камінцях у жовчному міхурі. Тоді виникає брадикардія — сповільнене серцебиття.
Призводить часом до аритмії й виразка шлунка. Адже якщо хворіє якийсь один орган чи система – страждають інші, оскільки вони пов’язані між собою нервовими імпульсами.
Нерідко аритмія виникає і при гормональних порушеннях. Найчастіше при захворюваннях щитоподібної залози. Бувають вони і при захворюваннях нервової системи.
Недугу “чути” по-різному
— Ті, хто звик стежити за здоров’ям, можуть помітити аритмію як збої пульсу, поклавши руку на зап’ястя, — розповідає лікар. — Різні види аритмії, а їх є дуже багато, люди відчувають по-різному. Наприклад, при миготливій — відчувається хаос у ритмі серцевих скорочень. Така аритмія може бути як постійною, так і нетривалою — від кількох секунд до години, а то й кількох діб.
Ще один вид аритмії — екстрасистолію — людина може відчувати як короткочасне пришвидшення серцебиття, після якого наступає невелика пауза.
— А при пароксизмальній тахікардії відчуття таке, що серце пришвидшено б’ється, і його неможливо спинити, — продовжує лікар. — Натомість при зниженні частоти серцевих скорочень до менш ніж 60 ударів за хвилину, можна навіть втратити свідомість.
Щоправда, у багатьох випадках аритмія — невідчутна, кажуть лікарі. І те, що серце “збивається”, можна помітити тільки при обстеженні. Тактика дій лікаря при виявленні аритмії залежить від її виду та хвороби, що її спричинила. Проте, якщо на аритмію не зважати і не намагатися повернути ЧСС до норми, можливі різноманітні ускладнення, наголошують медики. 
У групі ризику – не лише літні люди
У людей зрілого та літнього віку ризик виникнення аритмії — вищий. Адже з віком у багатьох збирається “багаж” хвороб.
— Але й молоді не убезпечені від виникнення такої вади, — зауважує Софія Липовецька. – Улітку особливо беззахисні перед нею ті, хто має захворювання щитоподібної залози. Зокрема люди, в яких її функція підвищена.
Нерідко до кардіологів приводять і дітей. У них причиною виникнення аритмії найчастіше стають перенесені “на ногах” запальні захворювання після вірусних інфекцій. Або ж — вчасно не діагностовані вади серця.
— У молодому віці аритмія нерідко виникає також у тих, хто має нейроциркуляторну дистонію – порушення вегетативних процесів в організмі, — продовжує лікар-кардіолог. — Такі люди важко відновлюють сили після втоми, хвилювань, порушень режиму праці та відпочинку.
Зазвичай така аритмія у молодих людей не потребує медичної допомоги. Натомість лікар може порадити пройти курс психотерапії, поприймати заспокійливі препарати, привести до норми режим дня. Зазвичай цього досить, аби серце більше не турбувало.
— Зате чоловікам після 40-ка і жінкам після 50-ти серце варто брегти, — радить лікар. — Йдеться і про вікові зміни, і про природні гормональні цикли. У чоловіків серце стає чутливішим швидше, у жінок — пізніше, із настанням менопаузи.
Як “ловлять” аритмію
Виявлення неритмічного ритму биття серця — лише перший крок у діагностуванні основного захворювання, що тривалий час може “ховатися”.
До того ж, навіть саму аритмію не у всіх випадках вдається виявити, зробивши кардіограму, каже лікар-кардіолог Софія Липовецька.
— Тривалість запису кардіограми зазвичай — від 2 до 3 хвилин, — пояснює лікар. — Та далеко не завжди аритмія може проявитися саме в цей момент.
Тоді лікарі рекомендують метод холтерівського моніторування ЕКГ. На пацієнтові закріплюють апарат, що записує кардіограму цілодобово, навіть протягом кількох діб. Невеличкий апарат кріплять на поясі, а на груди накладають електроди. Таке оснащення є в тернопільських лікарнях.
— Лягати у стаціонар не треба, — продовжує пані Липовецька. — Навпаки, таке дослідження рекомендують проводити у домашніх умовах, коли людина працює та відпочиває, як зазвичай. При цьому апарат фіксує всі порушення серцебиття, що стаються протягом доби. Це суттєво полегшує встановлення діагнозу.
Іноді напади аритмії бувають ще рідшими. Наприклад, лише кілька разів на місяць. Для того, аби їх виявити, існують пристрої у формі годинників. Їх можна носити на руці навіть півроку-рік.
— У момент, коли людина відчуває порушення серцебиття, треба прикласти зап’ястя до зап’ястя. Пристрій спрацьовує і записує кардіограму, — розповідає лікар. — Уся інформація фіксується в електронному вигляді на карті пам’яті. Згодом лікар-кардіолог дешифрує її і аналізує: чи справді в пацієнта була аритмія, чи це були лише суб’єктивні відчуття.
Коли природний захист вичерпаний – допомогти важче
Здоровий спосіб життя – основна профілактика серцево-судинних захворювань, нагадують лікарі.
— Такими простими порадами люди дуже часто нехтують, — нарікає Софія Липовецька. – І дуже шкода, коли за допомогою звертаються надто пізно.
Улітку, наголошує лікар, дуже важливо пити 1-1,5 літра рідини на добу. Адже при зневодненні в організмі зменшується кількість калію — важливого для серця. Це може спровокувати аритмію.
— Але людям, які вже мають серцеву недостатність, а до того ж зайву вагу, надлишок води може нашкодити, — додає лікар. — Їм радять пити не більше літра рідини у добу.
Нагадує лікар і про те, що в спеку не варто перебувати під прямим сонячним промінням, особливо в обідню пору. У цей час не слід братися до важкої фізичної праці.
— Не завадить зважати й на дні, коли відбуваються магнітні бурі, — додає пані Липовецька. — Тоді варто поберегти себе. А при виникненні аритмії і підвищенні тиску (у нормі в здорової людини артеріальний тиск має бути меншим ніж 140/90 — прим. ред.) — звертайтеся за медичною допомогою.
У літньому меню, нагадує фахівець, мають бути овочі, фрукти, риба, поменше смаженого та жирного. Потрібні й помірні фізичні навантаження, але — не під палючим сонцем.
— Нікотин — одна з найшкідливіших для серця речовин, — додає лікар. — Він звужує судини. Якщо людина роками регулярно палить, вони постійно звужені. Тож у курців — вищий ризик виникнення не тільки аритмій, а й інфарктів, інсультів та інших хвороб.
Лікар наголошує, що куріння шкодить однаково — як чоловікам, так і жінкам.
— Воно фатально впливає на всі органи й системи організму, — наголошує фахівець. — Щоправда, наш організм має великі можливості для компенсації шкідливого впливу. Та лише до певного часу. Курець може добре почуватися тривалий час. Але як настає “збій” — це означає, що 90% компенсаторних можливостей — вичерпані. І 10%, що залишилися, не можуть вберегти людину. Лише тоді вона визнає, що хвора. На жаль, допомогти їй у такому стані буває надто важко.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:00 Унікальне диво України: що приховує Оптимістична печера в Тернопільській області photo_camera 21:03 Яким було кафе Чайка на острівці у парку Шевченка: дивіться відео! play_circle_filled 20:01 «Бабусю, коли вже обіймемо татка?» — 8-річний Богданчик дочекався батька з полону 19:23 На Донеччині загинув 28-річний поліцейський з Тернопільщини Василь Паньків Від читача 01:57 Продаж нирок 19:01 Традиції, що не згасають: десятки тернополян долучилися до «Молодіжних гаївок» play_circle_filled photo_camera 18:00 З липня Україна переходить на напругу в розетках за євростандартами 17:20 У лікарні від важких поранень помер 38-річний Герой з Тернопільщини Анатолій Водовіз 16:50 Де була руїна — знову буде храм: селяни почали відбудову згорілої церкви 16:10 У Козівському ліцеї, де напередодні Великодня вирувала пожежа, надалі вчитимуться онлайн 15:37 Долар суттєво зріс: актуальний курс валют в обмінника 15:07 Майже 1,4 млн гривень на ремонт тротуарів біля будинків можуть витратити у Тернополі: дивіться адреси photo_camera 14:35 На Тернопільщині розпочали ексгумацію жертв Волинської трагедії 14:03 Затор — на кілометри: на Микулинецькій через обрив електромережі зупинився транспорт 13:20 Дві перемоги на Всеукраїнських олімпіадах здобула школярка з Тернополя Уляна Гербут 12:45 Михайло Яцина через суд повернув собі посаду головного податківця Тернопільщини 12:35 Штормове повідомлення оголосили на Тернопільщині: прогнозують грози та град 12:05 Сім іноземців-нелегалів виявили у тернопільському готелі 11:30 Шестеро молодих тернопільських митців отримали стипендії від Президента України 11:25 Четверо людей постраждали в аварії на Шумщині: зіштовхнулись Nissan та Peugeot
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up