Сучасні мами стикаються з величезною кількістю інформації щодо виховання та догляду за новонародженими. Особливо багато дискусій стосовно грудного вигодовування. Хтось виступає «за», а хтось «проти». Велику гуру, починаючи від лікарів і батьків, та продовжуючи сторонніми людьми дають сотні порад. Як би не було прикро, соціальна думка все ж таки впливає на нашу свідомість.
- Моя знайома нещодавно народила дитину, - розповідає Наталія Голубєва. – Малеча часто зригує, то лікарі вже радять збільшувати інтервали прикладання її до грудей. Але фізіологічно до півроку дитина буде зригувати. Це пов’язане із ще не зрілим шлунково-кишковим контрактом. То навіщо морити чадо голодом? Адже немовля саме диктує режим харчування.
Молода мама всякими зусиллями намагається переконати подругу в протилежному. Але та – ні в яку – поради лікарів для неї святі.
- У мене в самої були проблеми з грудним годуванням, - продовжує пані Наталія. – Але проблема була в тому, що я не мала молока. Щоб покращити лактацію, використовувала різні засоби. Але нічого не допомагало. Протягом дня назбирала молока тільки на одне годування.
Оскільки молока в молока жінки було дує мало, вона мусила годувати дитину сумішшю, яку тато присилав із-за кордону. Але якби молока було вдосталь, ніколи б не відмовилися від грудного вигодовування.
Обома руками «за» грудне вигодовування молода мама Оксана Возняк. Вона годувала свою донечку майже до трьох років.
- Якщо є бажання в мами, то лактацію можна налагодити, - говорить Оксана. – Жінки мусять знати, що насправді процес лактації встановлюється протягом півроку. Тому, якщо спочатку є якісь проблеми, або здається, що молока недостатньо, не варто опускати руки. Так закладено природою, що молока прибуває стільки, скільки потрібно на той час донечці чи синочку. Але є й певні досить важливі моменти, про які варто пам’ятати. Перш за все, щоб збільшити лактацію, потрібно часто прикладати дитину до грудей, а не дотримуватися режиму. По-друге, дуже важливі нічні годування, адже саме в цей час виробляється найбільше гормону пролактину,
який відповідає за лактацію. Ну, і звичайно, мама має уникати стресів, старатися знайти час для відпочинку та повноцінно харчуватися.
Продовжуючи, пані Оксана радить не звертати уваги на чужі оцінки чи поради. За їх словами, є багато прихильників грудного вигодовування, але, на жаль, є не менше його противників.
- Мені пощастило, бо і чоловік, і рідні підтримували мене в усьому, - каже вона. – Але траплялися й ті, хто відмовляв, переконували, що довго годувати груддю непотрібно. Але я твердо вирішила: буду робити для своєї донечки якнайкраще.
На думку молодої мами, тривале годування дітей груддю сприяє зміцненню імунної системи малечі та захищає її від всіляких хвороб.
- Софійка пішла в садочок, коли їй виповнився один рік і дев’ять місяців, - продовжує вона. – Минулої зими, коли я її ще годувала груддю, вона практично не хворіла, хоча досить складно не підхопити вірусну інфекцію в дитячому колективі. Цієї зими хворіла частіше.
Окрім того, що годування груддю дозволяє дитячому організму швидше адаптуватися до зовнішнього світу та сприяє становленню всіх життєво необхідних функцій, воно ще й має досить сильний психологічний вплив. Учені довели, що грудне вигодовування встановлює позитивний емоційний контакт між мамою та дитиною. «Груднічки» скоріше пристосовуються до різних ситуацій, мають гостріший розум та не бояться рухатися вперед. Вони відчувають мамине плече за спиною, на яке можна покластися.
- Деякі жінки думають, що від грудного годування в них будуть некрасиві, обвислі груди, - додає Оксана Возняк. - Але це зовсім не так. Якщо годування завершувати поступово й правильно, то груди набудуть такої ж форми, як і до пологів. До того ж, грудне вигодовування – гарна профілактика різних онкологічних захворювань у жінок.
Коментар лікаря
Ольга Гаврищак (49 р.), педіатр вищої категорії:
- Грудне вигодовування – запорука здоров’я та благополучного розвитку дитини. Мамине молоко в раціоні малечі має бути присутнє максимально довго. Грудне молоко забезпечує дитину всіма поживними речовинами протягом першого півроку життя. Воно також містить ферменти, необхідні для травлення. Материнське молоко сприяє формуванню власної імунної системи в дитини. Завдяки великій кількості антиінфекційних речовин та антитіл до різних захворювань, грудне молоко можна вважати першим «природним щепленням» малюка. Грудне вигодовування – ефективна профілактика мастопатій та злоякісних утворень молочних залоз, матки та яєчників у майбутньому. Щоб правильно налагодити процес лактації, мама ще до пологів може відвідувати спеціальні заняття з грудного вигодовування при жіночих консультаціях.
Наталія БУРЛАКУ
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер