Чому комусь вигідно "підгодовувати" свої комплекси

  • Наталія Гаєвська
  • Автор: Наталія Гаєвська
  • Психолог, психотерапевт по напрямку "сімейна системна психотерапія" та "когнітивно-поведінкова терапія" (CBT), кандидат психологічних наук, дійсний член Онтарійської Спілки Психологів (Ontario Psychological Association)
  • access_time

Напевно, більшість з нас знайомі з такою неприємною річчю як КОМПЛЕКСИ. Хтось комплексує через власну зовнішність, хтось боїться осоромитися перед великою аудиторією, когось “гризе” комплекс меншовартості, а хтось страждає від комплексу жертви. І, здавалося б, вихід простий - працюй над собою, позбувайся своїх комплексів і живи щасливим, повноцінним життям, тим більше, що зараз безліч найрізноманітніших тренінгів, курсів, семінарів, практикумів, марафонів і т.д. Але чомусь на практиці все далеко не так просто, навіть пройшовши курс крутих тренінгів чи семінарів, частина з нас все рівно повертається назад до свого звичного способу життя із старими, добрими комплексами.

Чому так відбувається? 
Тому що ми самі ПІДГОДОВУЄМО ВЛАСНІ КОМПЛЕКСИ часто не усвідомлюючи цього. Адже, що таке комплекси? Це витіснені у підсвідомість внутрішні конфлікти, переживання та страхи, що проявляються у невротичній поведінці.

То ж, що заставляє нас вперто ГОДУВАТИ СВОЇ КОМПЛЕКСИ, навіть, коли ми знаємо, що це деструктивно для нас? Є кілька основних причин:

1. ПРИХОВАНА ВИГОДА. Так, саме прихована вигода заставляє нас “берегти” власні комплекси, “пилинки з них здувати” і всіма силами саботувати спроби їх позбутися, неусвідомлено, звичайно. Наприклад, жінка, яка комплексує з приводу своєї зовнішності, скажімо, надлишкової ваги, але всі спроби скинути зайві кілограми закінчуються для неї невдачею. Проте, якщо вона уникає будувати близькі емоційні стосунки з протилежною статтю в силу різних причин, то зайва вага може мати для неї свою приховану вигоду - стрункі жінки є більш привабливими для чоловіків, а отже, на мене не будуть звертати увагу, бо моя зовнішність не є ідеальною, то ж, мені не потрібно буде вступати у відносини, які викликають в мене певні складнощі. 
До тих пір поки не буде вирішений основний внутрішній конфлікт з протилежною статтю, жодна дієта чи комплекс вправ не дадуть бажаного результату. 
Часом для того, щоб усвідомити свою приховану вигоду від того чи іншого комплексу, який ніяк "не йде", необхідна допомога ззовні, наприклад, неупереджений погляд когось, хто не є зацікавленою особою, або консультація психолога.

2. СТРАХ ПЕРЕД НЕВІДОМИМ. Що ж тут невідомого, скажете ви? Адже зрозуміло, що якщо я зараз страждаю, скажімо, від комплексу меншовартості, то позбувшись його, скільки можливостей відразу переді мною відкриється! Від однієї цієї думки вже перехоплює подих. Але на практиці, як правило, зовсім протилежна річ. Якщо у вас в силу різних причин немає позитивного досвіду життя, де вас цінують, до вашої думки прислухаються, ніхто вас не кидає і не зраджує, складно уявити, що все це може бути у вашому житті. В чийомусь іншому - так, але не в моєму… 
Адже, я не вартую цього… 
Хоча всіма силами прагну і в самий останній момент, коли вже, здавалося б все буде добре, знову стається, щось таке, що відкидає мене назад, в черговий раз підтверджуючи мій комплекс меншовартості.
Саме в тему згадалася казка братів Грімм “Пані Метелиця”, де головна героїня, яка в звичайному житті потерпала від знущань своєї мачухи, попадає до пані Метелиці, перебування в якої для цієї дівчини абсолютно міняється на протилежне: її цінують і поважають, до неї прислухаються, але в один момент вона вирішує все покинути і повернутися назад до попереднього життя. Чому так? Адже все було добре! Чому не залишитись там, де в тебе все гаразд, чому потрібно все кидати і повертатися назад туди, де тебе не цінують? 
Тому що так звично. 
А нове життя, нехай навіть з більшою кількістю відкритих можливостей, може лякати та сприйматися як щось чуже, “не своє”.

Не спішіть повертатися до старого, ви завжди це встигнете - вивчайте новий досвід, “приміряйте” його як нове вбрання, можливо, не відразу зручне та комфортне Придивіться, як цей новий досвід змінює ваше звичне життя, наповнює його новими барвами та відчуттями. 
Не бійтесь перемін! ))

3. НЕВІРА В СЕБЕ, В СВОЇ СИЛИ ЩОСЬ ЗМІНИТИ. Всі ми час від часу сумніваємось в собі, в обраному шляху, в тих, хто є поруч. Це абсолютно нормально, але якщо це перетворюється у перманентну звичку, то вийти з цих сумнівів буває дуже складно. Це як болотяна трясина, в яку потрапляєш і вона тебе засмоктує, не залишаючи шансів на порятунок.

Для початку повірте в те, що ВИ МОЖЕТЕ, можете змінити власне життя так, як ви цього хочете. Якщо іншим це вдається, то чому має не вдатися вам?

Перенесіться в своїй уяві в той час, коли ваш комплекс якимось чином зник. Яким тоді буде ваше життя? Що в ньому з'явиться, а що навпаки зникне? Хто вас буде оточувати? Чим ви будете займатися? “Намалюйте” в своїй уяві найбільш яскраву картинку майбутнього. Що в ній надихає, дає сили і енергію рухатися вперед?

Наступним кроком визначіться з довгостроковою стратегією свого життя і нарешті напишіть покроковий тактичний план вашого розвитку та самореалізації. В своїй книжці “Нова Я. Шлях до себе” в третьому блоці Відновлення я даю чітку інструкцію по стратегічному і тактичному плануванню.

Вірте в себе, в свою цінність такого, яким ви є! Вірте в своє оточення, в Бога, в те, що цінний кожний момент вашого життя. Адже віра творить дива ))

Коментарі (0)

Напевно, більшість з нас знайомі з такою неприємною річчю як КОМПЛЕКСИ. Хтось комплексує через власну зовнішність, хтось...

Діти - великі і маленькі, такі схожі на нас і водночас абсолютно інші, з власним характером, вподобаннями та звичками,...

Напевно, складно знайти більш вагому складову нашого успіху або навпаки неуспіху, ніж власна самооцінка. Фундамент нашого ставлення...

Сьогодні мені б хотілось просто побалакати з вами. Про життя. Розкажіть мені про свої «печальки». А може, хочете поскаржитися...

Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:00 Вшануйте пам'ять тернополянина, батька чотирьох дітей та Героя Юрія Бачинського, підписавши петицію 21:00 Скільки коштує орендувати електросамокат у Тернополі: порівняли ціни та умови photo_camera 20:00 Довгобуд на Бандери, 60. Чому офісна будівля досі не працює 19:20 Помер настоятель храму Казанської ікони Божої матері протоієрей Степан Степанюк Від читача 17:32 Підтримка безробітних від служби зайнятості Тернопільщини 19:00 Чи наближається Україна до миру? Трамп, Зеленський і Путін зробили нові заяви 18:00 120 тисяч гривень вкрали у тернополянки, яка збиралась купити авто для ЗСУ 17:40 Тернопіль передав 47-мій бригаді Маґура сучасні дрони: Сергій Надал (пресслужба Тернопільської міської ради) 17:24 Ціни на паливо знизились: скільки коштує бензин, дизель та газ у Тернополі photo_camera 16:40 Автівки Opel та Lexus не розминулись біля 11 школи 16:35 На Тернопільщині змінили порядок проведення масових заходів в умовах воєнного стану 16:05 Чому закрили справу ДТП, у якій травмувалися 13 пасажирів буса 15:34 Розшукують чоловіка, який у Пілволочиській громаді ножем поранив знайомого через ревнощі 15:00 Оголосили вирок батькові з Чортківщини за сексуальне насильство над донькою, що тривало пів року 14:35 Підтвердили загибель Героя з Тернопільщини Юрія Веця, якого понад півтора року вважали зниклим 14:01 Школа №28 провела благодійний бал, щоб зібрати кошти для ЗСУ 13:40 У Тернополі планують ремонт лавок на понад 170 тисяч гривень: де і що робитимуть photo_camera 12:51 На Тернопільщині за вихідні трапилося чотири аварії з потерпілими 12:05 Ремонт доріг та прибудинкових територій: де у Тернополі тривають роботи 28 квітня 11:29 Експрезидент Янукович отримав другий вирок в українському суді
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up