Тернополянка пані М. скаржиться, що сусіди зверху затоплюють її вже вчетверте. Жінка у розпачі: їй завдано великої матеріальної шкоди, а ще більше – моральної.
– Сил на них не має. Справа про затоплення вже в суді. Та навіть це не допомогло. Вони знову мене затопили! У відповідь я почула просто: «Вибачте». Купляють собі дорогі речі, демонструючи їх на загал, а добровільно відшкодувати гроші за мої дорогі меблі, ремонт, паркет навіть не намагаються, – каже жінка.
Доволі усталеним у народі є поняття про те, що чим старший сусід, тим більше від нього проблем. Чи справді впливає вік на конфлікт, зокрема, на вічні сусідські непорозуміння, ми спитали у спеціаліста.
Такого поняття у психології не існує. Це непорозуміння спільного життя – конфлікт поколінь. Звичайно, коли по сусідству проживають люди з віковими категоріями поза шістдесят і вісімнадцять років, то конфлікт може виникати саме із-за непорозуміння, наприклад, молодь надто гучно слухає музику, чим спричиняє дискомфорт старшим людям. Скоріше за все, коли з віком у людини не реалізовані певні цілі, що вважаються нормою у суспільстві, то, безумовно, вона стає емоційно вразливішою, а тому схильна більше конфліктувати, – каже юридичний психолог Михайло КОЗЮК.
Щоб не допускати конфліктів, потрібно робити кроки до деескалації конфлікту (зменшення, ослаблення – прим.ред.). Найголовніший крок – це вміння і здатність говорити про свої потреби та бажання іншій людині, вміння відстоювати свої психологічні кордони. Після чого Ваш опонент або погоджується з Вами і розуміє ваші потребності, або він не підтримує Вас і далі конфліктує. Якщо ж з Вами трапилася друга модель поведінки опонента, обмежте спілкування з ним: не розмовляйте, старайтесь не пересікатись. Якщо людина навмисне порушує Ваші кордони, то є, звичайно, юридична площина вирішення конфліктів. Якщо ж опонент почув Вас обов’язково подякуйте йому за те, що Ваших кордонів дотрималися і не порушили їх. Одним із варіантів стратегії поведінки у конфліктній ситуації є відокремлення від конфліктуючої сторони. Адже конфліктні люди у суспільстві є, хоч і малий відсоток, в яких основною потребою є конфлікт, але є, - зауважує психолог.
Настирливі сусіди, сусіди-заздрісники, сусіди-скандалісти, сусіди із алкогольною чи іншою залежністю, сусіди із неврівноваженою психікою чи сусіди із психічними розладами, які не проходять спеціальне лікування.
З такими верствами варто боротися тільки просячи про допомогу, скажімо, у ОСББ, органів місцевого самоврядування, органів Нацполіції, дільничого офіцера поліції, у родичів чи опікунів таких осіб тощо. У даному випадку необхідно залучати додаткові інстанції, а не намагатися вирішити конфлікт самотужки. Головне правило – агресія на агресію ні до чого доброго не призведе, тільки розпалить конфлікт, - радить психолог.
Михайло КОЗЮК радо поділився із тернополянами основними правилами гармонійного співіснування із сусідами у багатоквартирному будинку.
Первинний етап:
Правило №1. Бути привітним. Починати потрібно із себе, тоді гармонія цілого будинку буде лише покращуватися. Щодня вітатися, дотримуватися правил паркування, акуратності у будинку. Привітна усмішка до сусіда також сприятиме успіху покращення атмосфери між усіма.
Правило №2. Пропонувати допомогу, якщо Ви відчуваєте, що вона потрібна (відкрити чи притримати двері, допомогти старшій сусідці з важкими сумками, знести дитячий візочок тощо).
Вторинний (конфліктний) етап:
Правило №1. Чітко усвідомлювати свою вину у конфлікті. Якщо ми порушуємо етичні чи моральні норми дуже важливо визнавати власну вину, просити вибачення за свої помилки. Адже помилка – це норма у житті кожної людини.
Правило №2. Дотримуватися правил і етичних норм багатоквартирного будинку. Важливо духовно віддаватися групі людей, зокрема, мешканцям будинку у спільній справі на спільне благо. Час від часу запитувати себе «Чим я можу бути корисним у будинку?». Коли людина починає із себе, всі інші мимоволі підтягуються.
Правило №3. Не відповідати агресією на агресію. Вдумливо зрозуміти мотиви поведінки особи, яка агресує. Запитати «Чим я тобі нашкодив?». З’ясувати чому людина конфліктна саме по відношенню до Вас. Уміння розуміти мотиви емоційного стану свого опонента полегшують подолання конфліктів з ним.
Які види порушень правил спільного проживання спостерігаються на Тернопільщині?
Згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень за попередній рік по Тернопільській області ухвалено:
Нормативно-правові акти, що врегульовують дані питання
Кодекс України про адміністративні правопорушення (стаття 182);
Житловий кодекс України (статті 177, 179);
Цивільний кодекс України (статті 319, 386, 1166, 1192, 1167)
Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» (стаття 24);
Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
При можливості обов’язково збирайте докази протиправної поведінки сусідів. На випадок загострення ситуації Ви зможете звернутися до уповноважених осіб чи органів з реальними фактами.
Так, основним доказом порушення правил співжиття є акт обстеження квартири, приміщення загального користування комісією ЖЕКу.
Крім акту можете самостійно зафіксувати протиправне діяння на фото/відео/аудіозапис.
Перший спосіб – це завжди розмова. Бажано розмовляти при свідках, аби вони згодом змогли підтвердити про спроби мирного врегулювання конфлікту.
Другий спосіб – додаткова допомога спеціальних служб. Наприклад, виклик поліції для складення адміністративного протоколу і накладення штрафу на порушників. Для більшого ефекту можна згрупуватись із сусідами-однодумцями і подати колективну заяву. Також можна звернутися до виконавчих органів міських рад, які забезпечують контроль за додержанням громадянами болючого для Вас питання.
Третій спосіб – звернення до суду із позовною заявою, коли Вам завдано реальної майнової та(або) моральної шкоди, яку сусіди відмовляються добровільно відшкодувати (зазвичай це цивільний позов).
Єдиний номер контакт-центру системи безоплатної правової допомоги
Тернопільський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер