Графіті, як написи та малюнки, залишені людьми на поверхнях стін печер чи житлових будинків, відомі людству вже дуже давно. І цим терміном з початку користувались археологи.
А те що ми вважаємо графіті зараз, з’явилось в 60-тих роках минулого століття. І з’явилось воно як протест, а не мистецтво. У визначені графіті вказано що це сучасні написи і малюнки на стінах будинків, у метро чи на парканах. Визначення ледь не прямо говорить про незаконну природу такого явища.
Згодом стріт-арт дуже тісно змішався з субкультурою реперів, написи та «теги» переросли в персонажів та величезні мурали, але свого протестного духу графіті не втратило. Достатньо подивитись хоча б на роботи найвизначнішого стрит-артиста в історії – Бенксі.
Вже кілька десятків вуличні художники поступово змивають з себе звання маргінальних і напівлегальних митців. На тернопільських будинках чимало малюнків. Але однозначного ставлення серед мешканців міста нема. Та й на кожне, по-справжньому, хороше графіті знаходиться не менше десятка «творінь» вандалів.
Можливо через те, що якомусь художнику набридло бігати від поліцейських чи захотілось подивитись, як виглядатиме малюнок аерозольною фарбою на інших поверхнях, з’явився спрей-арт. Він вийшов з лона стрит-арту і від початку мав в собі менше протесту, але не менше творчого потенціалу. Замість стін житлових будинків і кам’яних парканів, малюнки в спрей-арті наносяться аерозольною фарбою на картонні чи металеві пластини, дошки, скло, кераміку чи пластик, тобто проблем із законом в художника не виникне.
Спрей-артисти рідко витрачають на малювання однієї роботи більше 15-20 хвилин. Швидше всього, це одна з причин популярності спрей-арту в соціальні мережі «Тік Ток», відео де художники діляться процесом і результатами своєї роботи, набирають сотні тисяч переглядів. Щодо сюжетів картин, то найчастіше можна побачити космічно-фантастичні пейзажі.
Днями я зустрів спрей-артистку за роботою просто в центрі Тернополя.
Адріана
17 років, спрей-артистка:
У вересні буде три роки відтоді, як я почала цим займатись, ця техніка цікавила мене вже дуже давно, але почала я порівняно нещодавно. Починала з найлегшого, але поступово затягнуло і захотілось створювати все більше і більше нового і кращого.
Я купую фарбу в інтернеті, де вона коштує 150-180 грн. Палітра в мене близько двадцяти кольорів, але стараюсь збільшувати.
Автор: Остап Грицишин.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер