Ми запитали відомих тернопільських Валентинів і Валентин чи знають, чому їх так назвали, як зазвичай святкують цей день і що думають про своє ім’я
Валентин походить від латинського слова «валентна», що означає «сила». Валентин - здоровий, сильний, здоровань. Набуло широкого поширення серед слов'янських народів, особливо після появи роману Жорж Санд «Валентин». У наші дні популярність імені дещо впала, але з другого десятка за частотою застосування воно не вийшло. Відмінні якості імені - «світле», «гучне», «веселе» і т. п. Ім'я сприймається як таємниче, радісне і романтичне, недарма святий Валентин - покровитель закоханих!
Валентина ж у перекладі з латинської означає «сильна». Жінки з таким ім'ям доброзичливі і життєрадісні, відверті і безпосередні.
Ми запитали відомих тернопільських Валентинів і Валентин чи знають, чому їх так назвали, як зазвичай святкують цей день і чи подобається їхнє ім’я.
Валентина СЕМЕНЯК, письменниця, журналіст:
- Для мене іменини завжди були і є згідно церковного календаря - 23 лютого день святої Валентини. А 14 лютого завжди асоціюється більше із Днем закоханих. Проте мені завжди приємно, коли в цей день хтось привітає.
12-й рік поспіль у цей день знаходжусь в Індії. А минулого року була в небі над Індією, рейс Бомбей-Бангалор.
Чому мене назвали цим іменем? Того дня, коли я народилась, було весілля у знаменитої на весь світ першої жінки-космонавта Валентини Терешкової. Тоді багатьох дівчаток назвали Валентинами.
Чи подобається ім’я? Мені подобалось і подобається, як мене завжди називала і називає моя двоюрідна сестра Марія - Валентинка. Валентина - це дуже строго, серйозно, як назва якоїсь квітки з енциклопедії. А Валентинка - це дуже ніжно, це як пелюстка будь-якої квітки. У мене (особливо в дитинстві) завжди були такі асоціації.
Валентин КОТИК, ведучий свят:
- Наскільки я знаю, мене назвали на честь нашого родича Валі Котика. Це був брат дідуся. Іменини зазвичай святкую на роботі, бо у цей день завжди є замовлення. Це вечірки в різних закладах. Особливих випадків в цей день не було, все стандартно. Чи люблю своє ім’я? В дитинстві не дуже любив, бо воно здавалося мені дівчачим. Але коли виріс, то зрозумів, що воно хороше. Приємно, коли в цей день всі вітають і не потрібно дарувати подарунки лише дружині, а і мені є подаруночки. Не знаю, чи cаме ім’я приносить удачу. В нашому середовищі запам’ятовується не стільки ім’я, як прізвище.
Валентина ДЕВЛИШ, журналістка:
- На той час, коли я народилася такого свята, як День святого Валентина не знали, принаймні на моїй малій батьківщині - на Хмельниччині. Дітей зазвичай називали тим ім’ям, яке подобалося. Моя мама вчилася з талановитою дівчиною, у якої були високі оцінки з усіх предметів. Звали її Валентина. Тож, за розповідями мами знаю, що назвала вона мене тому Валентиною. Звичайно, я не така талановита, як та дівчина з маминої молодості, але в школі навчалася, як моя бабуня казала, на п’ять. Тож, мама дуже тішилася, що назвала мене так не дарма. Це - щодо історії питання. Чи святкую? Піддаючись загальній атмосфері очікування свята, а це, як відомо, найкращі моменти, чекаю його, бо це - квіти, зустрічі, домашні посиденьки з друзями... У цей день щороку згадую, як наші діти – Мар’янка й Катруся дарували нам з чоловіком маленькі презенти - сердечка з усмішками, декоративні свічки... Бережу їх як дорогу мені пам’ять про ті дні, коли ми всі були разом, бо діти уже повиростали й живуть окремо від нас.
Чи подобається ім’я? Не сказала б, щоб дуже подобалося. А загалом були різні періоди сприйняття свого імені. Як, напевно, в кожного з нас.
Валентин ШМИГУН, відеооператор, тележурналіст:
- У мене все банально і без романтики, бо за часів СРСР це було звичайне ім'я. В першу чергу мене так назвали, бо батькам подобалось ім’я Валентин, особливо мамі. Крім того, мої батьки вибрали мені ім'я ще до народження, бо дуже хотіли дівчинку і воно чудово підходило як хлопчику, так і дівчинці. Іменини не святкую взагалі, бо, як правило, в той день доводиться працювати через велику кількість заходів, які проводяться до дня святого Валентина. А друзі вітають телефоном, бо мене всеодно неможливо виловити, тому збираємось після свята в барі.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 12 від 19 березня 2025
Читати номер