Ендокринна система — сукупність органів, частин органів та окремих клітин, які секретують у кров і лімфу гормони (речовини з високою біологічною активністю, що регулюють ріст і діяльність клітин різноманітних тканин). Ендокринна система разом з нервовою системою регулює і координує важливі функції організму людини: репродукцію, обмін речовин, ріст, процеси адаптації.
Гормони проникають у всі органи і тканини людини безпосередньо через кров або міжклітинну речовину. Певна частина ендокринних клітин зібрана в єдине ціле. Вони формують залози внутрішньої секреції і називаються гландулярним апаратом.
Варто знати, що майже в будь якій частині організму існують ендокринні клітини. Розсіяна по всьому організму група цих клітин формує дифузну частину залоз внутрішньої секреції. Саме тому ендокринна система надзвичайно важлива для загального стану здоров'я людини. Вона координує і регулює функціональність майже всіх органів і систем організму, забезпечує його адаптацію до змін умов середовища: зовнішніх і внутрішніх.
Ендокринна система включає в себе: гіпоталамус, статеві залози, наднирники, підшлункову залозу, щитовидну залозу, гіпофіз, і в цілому є регулятором функцій організму.
Значення ендокринної системи :
Як правило, захворювання ендокринної системи пов'язані з порушенням обміну речовин. Порушення обмінних процесів виникає з різних причин.
Ендокринні захворювання складають один з найважливіших розділів сучасної клінічної медицини як за поширеністю, впливом на якість та тривалість життя хворого, економічними видатками, так і за високою коморбідністю з іншими патологічними станами, що суттєво обтяжує їх перебіг.
Зокрема, захворюваність на цукровий діабет у промислово-розвинених країнах за даними ВООЗ складає до 4% населення; загальна кількість хворих у всьому світі близько 160 млн. чоловік; кожні 15 років кількість хворих на цукровий діабет подвоюється; цукровий діабет займає 3-тє місце серед хвороб, які є найчастішою причиною інвалідизації та смертності хворих.
Доведено, що серед хворих цукровим діабетом 1-го типу більша частина людей з народження перебувала на штучному вигодовуванні, що справляє негативний вплив на секреторну функцію підшлункової залози і може згодом стати однією з основних причин захворювання. Також пацієнтам, які знаходяться в групі ризику цього захворювання важливо зміцнювати імунітет, так як для них небезпечні інфекційні захворювання.
Причинами виникнення цукрового діабету 2-го типу можуть бути: неправильне харчування, дефіцит фізичних навантажень, ожиріння, генетична схильність. Тому кращою профілактикою цього захворювання буде здоровий спосіб життя і збалансований раціон.
Профілактика ендокринних захворювань.
Щоб система не давала збоїв, необхідно дотримуватися кількох простих правил:
Для профілактики йододефіцитних захворювань щитовидної залози необхідно вживати в їжу йодовану сіль, морепродукти, а також свіжі овочі і фрукти. Щоб заповнити вміст йоду в організмі слід, по-перше, звернутися до ендокринолога, який після призначення УЗД, спеціальних аналізів і тестів, які досліджують щитовидну залозу, призначить адекватне лікування. По-друге, звернути увагу на йодовмісні препарати, які можна приймати в цілях профілактики.
Якщо ви перебуваєте в групі ризику якогось захворювання, необхідно періодично проходити обстеження і здавати аналізи, оскільки будь яке захворювання простіше вилікувати на ранніх стадіях.
Отож, не зволікайте, та записуйтесь до кваліфікованих лікарів-ендокринологів, які допоможуть виявити проблему, призначити ефективне лікування і повернутись Вам до звичного життя.
Також, незабаром розпочне роботу Клініко-діагностична лабораторія «ВІАСАН», яка знаходиться за адресою, вул. Чалдаєва, 2, приміщення 59, яка запропонує широку панель гормональних досліджень, які виконуватимуться на місці.
Запис за телефонами: +38 (0352) 52-55-58;
+38 (098) 452-55-58;
+38 (095) 252-55-58.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер