Андрія Голду можна назвати дорогим тамадою, бо за весілля він бере від 250 до 450 доларів. Хлопець каже, що є одним із законодавців "моди" на весільні розваги у Тернополі. Про найцікавіші весільні конкурси, випадки і приколи він розповів нашому кореспонденту.
Не готує сценарію
- Які програми ви готуєте для тернопільських весіль?
- Програми я ніколи не готую і не маю наперед підготовленого сценарію. Імпровізую на місці. У мене є кілька конкурсів, які я особливо люблю.
- Це традиційні розваги?
- Традиційних я намагаюся уникати. Я вважаю, що вони можуть образити людину або завдати шкоду її здоров'ю. До вульгарних конкурсів зараховую "перекачування яєць", танець із віником, "качалку". До травматичних - танець із ремінцем, "копану" польку. Такі розваги вже віджили себе. Раніше здебільшого весілля робили в селі, гості були напідпитку і травм сильних не отримували. А зараз не так. Кожен конкурс має бути маленьким шоу, інколи костюмованим. Різні гості - різні конкурси. жителів, інші - для лікарів або бізнесменів. Зовсім інакші - для чиновників і депутатів.
- Що у вас за конкурси?
- Ідеї розваг беру з життя або з КВНу, де грав ще зі школи. Мені подобається організовувати рольові ігри. На весілля я йду в повному "обмундируванні". На плечах 70-літровий рюкзак, а в руках - китайська сумка найбільшого об'єму. Вона має вміщати реквізити для конкурсу "Лебедине озеро".
- Гості танцюють балет?
- Щось дуже близьке до того. Я вибираю трьох кращих друзів нареченого і кажу, що нині їхній товариш звив собі невеличке гніздечко, а вони ще вільні лебеді. Прошу їх "провести" його холостяцьке життя і виконати "лебедину пісню". Але замість пісні прошу показати танець. Даю їм балетні "пачки", в яких вони танцюють. В кінці суперприз - чоловічі стрінги.
- А які ще смішні розваги люблять тернополяни?
- Серед улюблених - "лижна естафета". Із двох команд виграє та, яка швидше проїде від старту до фінішу, об'їжджаючи ялинки. "Родзинка" конкурсу - маленькі лижні комбінезончики. Інколи гості-глядачі від сміху просто плачуть. А от учасниками керує справжній азарт. Цю естафету можна проводити і взимку, і влітку. Ще тернополянам дуже подобається конкурс "Євробачення". Я готую спеціальні костюми для образів Вєрки Сердючки, Бориса Моісєєва та інших артистів. Виграє той, кого обере більшість гостей.
- Молоді теж змагаються?
- Звичайно. Для них є, наприклад, гра "Сканер думок". Я беру друшляк, чіпляю до нього різнокольорові дротики - антени. Моя маленька помічниця із залу одягає друшляк на голову молодого і запитує, що думає про нього теща. У відповідь лунає музика: "Сама не знаю почему, но ты мне нравишься..., но ты увидишь и поймеш, что я хорошая". Однак для молодих я більше раджу організовувати "спецефекти".
Молоді кують підкову
- А що цікавого можна вигадати для наречених?
- Минулого року я запровадив нову "фішку" - важкий дим. Коли молода пара танцює, ми ставимо навколо них серце зі свічок і запускаємо дим. Він стелеться по землі і сягає колін. Виглядає, мовби в молоці світиться серце. Щоправда, це дорогувате задоволення. Потрібно орендувати спеціальну машину, котра випускає цей дим. Година її оренди обходиться у 800 грн.
Новинкою минулого сезону у Тернополі був весільний коваль, який кує з молодими підкову на щастя. Я його привіз аж з Білорусі. З собою на весілля він возить виїзну кузню.
- У нас ковалів бракує?
- У Тернополі є такі, які можуть гарно кувати, але вони не вміють з цього зробити шоу. А цей чувак кує і розповідає купу історій, доки молодий лупить по тій підкові, а молода загартовує її. Кожен із гостей отримує цвяшок, який там же й виковує. Задоволення дороге, але зате яке шикарне...
- І часто його замовляли?
- Двічі. Одного разу коваль приїжджав на весілля доньки підприємця Рибака. Другий раз - коли одружувалися Віктор Паньків і Наталія Плесюк. Є у мене ще одна "божевільна" ідея - фаєр-шоу. Це танці на відкритому майданчику вночі з факелами, феєрверками...
- А щось традиційне на весіллі залишилося?
- Танець із вельоном. Хоча і тут я втілив ідею з Європи. Адже вельон традиційно вважають оберегом молодої сім'ї, бо він захищає від усього злого. І коли молода уже перетанцювала з усіма, я запрошую наречених заховатися під вельоном. Вмикаю романтичну пісню, роблю в залі спеціальну блакитну підсвітку, де вельон аж світиться блакитним сяйвом. Видовище дуже ефектне. Б'ються під
рок-н-рол
- Що головне для тамади?
- Зробити свято незабутнім. А ще - попередити усілякі негаразди.
- Це ви про бійку?
- Навіть це. Пригадую, що якось на весіллі я помітив, що серед чоловіків починається бійка. Я беру мікрофон і прошу музикантів грати рок-н-рол. Оператор це знімає. Я стою біля учасників і роблю свої коментарі. Це все виглядало "обалдєнно" прикольно. Саме після цього бійка стихла.
- А чого не повинен робити тамада?
- Усю увагу брати на себе. Весілля - це свято двох наречених. А ще він не має права напиватися і грубіянити. І навіть з неприємних ситуацій повинен виходити жартуючи.
- Коли ще буває важко проводити дійство?
- Якщо "різношерста" компанія не хоче бавитися. Мовляв, це нижче їхньої гідності. Гості хочуть, щоб їх бавили без їхньої участі. Але тамада не є клоуном, він має дати змогу відпочити, щоб запрошені самі брали участь у дійстві.
- Чому ви вирішили стати тамадою?
— Я не вирішував - просто так сталося. Ще з часів школи грав у КВН. В інституті з другого курсу вів вечірки та дискотеки. Але весілля вести боявся. Мені здавалося, що це архіскладно через наші традиції. Після закінчення вузу я сам одружився і побачив, що це не так вже й складно. Провів одне, друге, третє весілля. Мені сподобалося. Відтоді пішло і поїхало...
Курйози тернопільських весіль
Непередбачувані ситуації на весіллях трапляються часто, розповідає Андрій Голда.
- Якось на одному з весіль дружка тонким підбором проткнула ногу молодій, - пригадує він. - Нога боліла, і ходити наречена вже не могла. Ми заховали молоду в комірчину, а гостям сказали, що її вкрали.
Тим часом Андрій зателефонував колезі, котрий працює у "швидкій". Той за кілька хвилин приїхав, але звичайною машиною. Рану дівчині знеболи, і ніхто нічого не запідозрив.
Іншого разу, на весіллі своєї сестри, Андрій помітив, що зник 76-річний дідусь. Родичі викликали міліцію, бо дуже хвилювалися за старенького.
- Свято ледь не зіпсувалося, - пригадує він.
Насправді дід вийшов із приміщення ресторану, не зорієнтувався і випадково зайшов в інший ресторан. Там також було весілля. Він тихенько присів за стіл. Його запитали, до кого він прийшов. Старенький відповів, що на весілля до внучки. Звісно, з-за столу його не вигнали.
А якось довелося рятувати і зовсім анекдотичну ситуацію, пригадує тамада. Тернополянин одружувався зі звичайною сільською дівчиною. Після весілля молоді стали перед гостями. Наречена просить слова і каже: "Дорогі гості, дякуємо, що прийшли. Вибачайте, якщо щось було не так, я перший раз заміж виходжу. Буде другий раз - буде ліпше". Після цих слів половина гостей ледь стримує сміх. В іншої половини очі наливаються кров'ю. А молодий - шокований. Молода дружина на той момент вже сама розуміє, що "ляпнула" зайве.
- Так ми випробовували терплячість молодого, - врятував ситуацію тамада. - І він відреагував, як справжній джентльмен. Оплески молодому!
Таких ситуацій щоразу трапляється чимало, зазначає пан Андрій. І головне тут - вчасно зорієнтуватися, виправити ситуацію і врятувати весілля.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер