На вулицях міста на деяких пам’ятниках та будівлях є зображення комуністичних символів та сюжетів. На приміщенні драматичного театру на колонах лишились п’ятикутні зірки.
На барельєфі театру в центрі зображено Тараса Шевченка. Справа від Кобзаря – музиканти, співаки та танцівники. Зліва – «шлях до комунізму». І робітники, і щасливі селяни, і будівництва комунізму.
На проспекті Бандери чимало тернополян помічали радянський герб на Будинку культури залізничників. Однак насправді це не є Герб СРСР, хоча зовні барельєф його дуже нагадує.
Насправді ж на барельєфі зображений не серп та молот, а молот та французький ключ – емблема залізничників з 1932 року. Інші елементи «гербу» дуже нагадують герб Радянського союзу, але є кілька важливих відмінностей – немає земної кулі по центру. Колоски огортає стрічка по одному разу зліва та справа. На гербі союзу вона огортала колоски по сім разів з кожного боку. Також стрічка була під гербом. Там були написи «Пролетарії всіх країн єднайтеся!» на 15 мовах – стільки було республік СРСР.
На Бандери, біля парку Національного відродження, стоїть пам’ятник на честь льотчиків-визволителів Тернополя від німецько-фашистських загарбників. Цей монумент викликає дуже багато суперечок серед тернополян. Ще від здобуття незалежності постійно точаться суперечки: знести чи залишити. Цього року це питання знову піднімали, однак чимало тернополян були проти демонтажу. Дехто вважає, що зносити пам’ятник не потрібно – краще його відреставрувати. Багато людей стоїть за збереження пам’ятника ще й через побоювання, що на його місця збудують чергові багатоповерхівки.
На самому літаку на крилах зображені червоні зірки. Ніяких підписів та назв не збереглося. Є невеликий постамент, де мав би бути підпис, однак там нічого немає.
Неподалік Літака є Палац спорту. На ньому – мозаїка. Такі прикраси ще можна зустріти на багатьох старих будинках. На цій мозаїці є сюжет. Українці в національних костюмах з радістю, хлібом та сіллю зустрічають радянських солдат. А як вам така прикраса?
На багатьох панельних будинках на балконах збереглись символи Олімпіади. Поруч – зірки. Таких будинків у місті чимало. Вони є на вулиці 15 квітня, Київській.
Фасад школи №11 прикрашає ще один барельєф. Його знає багато тернополян. На ньому зображено двоє дітей, однак чомусь з порожніми очима, голуб, квіти, планета та написи «Мир», «Дружба» та змінена цитата Леніна «Вчитись вчитись вчитись».
Біля гуртожитку «Чайка», неподалік «Циганки» стоїть пам’ятник герою–матросу. Раніше він був в парку Шевченка біля набережної. Однак його перенесли на нове місце. На фуражці – зірка. Про нього також згадали тернополяни.
Пам’ятник ще у відносно непоганому стані. Його періодично чистять від лишайників та моху. До слова, вздовж набережної були і інші монументи, однак вони не збереглися до нашого часу.
В Україні заборонена як радянська, так і нацистська символіка. Що саме заборонено, а що дозволено – регулює Закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
У законі чітко прописано, яка саме радянська символіка заборонена. Це будь–яке зображення державних прапорів, гербів та інших символів СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік у складі СРСР, держав так званої "народної демократії".
Заборонені гімни СРСР та УРСР (УСРР) та інших радянських республік.
Заборонені прапори, символи, зображення або інша атрибутика, в яких відтворюється поєднання серпа та молота, серпа, молота та п’ятикутної зірки, плуга (рала), молота та п’ятикутної зірки. Однак п’ятикутна зірка сама по собі не заборонена, тому вона і залишається на багатьох спорудах та пам’ятниках.
Заборонено і зображення гасел комуністичної партії, цитат осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), осіб, які обіймали керівні посади у вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, органах влади та управління областей, міст республіканського підпорядкування (крім цитат, пов’язаних з розвитком української науки та культури), працівників радянських органів державної безпеки всіх рівнів. Напис на школі №11 – лише уривок цитати Леніна. До того ж, ця фраза стосується навчання, тому вона не підпадає під декомунізацію.
Закон також регулює місця та випадки, коли радянська символіка не підпадає декомунізації. Зокрема – документи прийнятих чи виданих до 1991, знаки на кладовиах, братських могилах, на бойових знаменах, на державних нагородах, випущених з 1991 по 2015 рік. Також ніхто не забороняє використовувати радянську символіку в музеях, історичних експозиціях, відтворенні історичних подій чи навіть мати вдома у приватній колекції.
А як ви ставитесь до декомунізації? Як вважаєте, залишки режиму потрібно знищити чи зберегти як пам’ять про минула? Пишіть у коментарях!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 12 від 19 березня 2025
Читати номер