Партнер рубрики Події

Закордоном петиції стають законопроектами, в Україні – головним болем

Закордоном петиції стають законопроектами, в Україні – головним болем

У Фінляндії петиції, що зібрали 50 тис. підписів, стають автоматично законопроектами. У Латвії петицію, яка набрала10 тис. голосів, включають до повістки дня засідання Сейму. Українські ж петиції часто мають лишень формальний характер – про проблему послухають і дадуть відповідь.

А от чи реалізовуватимуть ідею – це вже як пощастить. 

Читайте також: Петиції - для замилювання очей


- Петиції у всьому світі вважають інструментом «електронної» демократії, що має допомагати взаємодіяти владі і суспільстві, - кажуть  аналітики інформаційної кампанії «Сильніші разом!». - У тому, щоб почати вирішувати проблему у будь-якій сфері, знизу вгору, від людини до влади, і полягає призначення петицій. Бо, якщо пропозицію підтримує суспільство відповідною кількістю голосів, то, значить, і влада повинна розглянути її. Але чи це направду працює в Україні - питання дискусійне.

На сьогодні електронні петиції, кажуть аналітики, діють у понад 70 країнах світу. Відрізняються тим, що в одних країнах мають консультативний характер, в інших – імперативний. Останні якраз і є обов’язковими для влади. Приміром у згадуваній вище Фінляндії підтримані петиції стають законопроектами, які парламент розглядає у пріоритетному порядку. Щоправда у цій країні петиції – не дуже популярний інструмент.

Процес підготовки до введення в Україні такого способу комунікації між владою і народом розпочався ще у  2009 році. Тоді наша країна, як  учасник Ради Європи, отримала Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-учасникам з електронної демократії. У тому документі і йшлось про необхідність запровадження згадуваної системи.

Відео дня


Але от «рухатись» із запровадженням такого інструменту на законодавчому рівні в нас почали лише у 2014 із реєстрацією у Верховній Раді двох законопроектів, у яких визначились із сутністю петицій, механізмом їхнього створення, реалізації та необхідністю внесення змін до Закону України «Про звернення громадян». Зміни ж до цього закону та доповнення Верховна  Рада прийняла 2 липня 2015.

-  28 серпня 2015 р. Президент України видав Указ «Про порядок розгляду електронної петиції, адресованої Президентові Україні», відповідно до якого вже з 29 серпня 2015 р. на сайті голови держави запрацював спеціальний розділ для електронних петицій, - роз’яснюють аналітики. - Наразі відповідні розділи є і на сайті Верховної Ради, і міських та обласних рад різних рівнів.


Відтак сьогодні написати петицію може кожен наш співвітчизник. Звісно, якщо вона не порушує низки принципів  і законів. Після цього її публікують і  протягом 14-90 днів вони повинна зібрати  певну кількість голосів. Час збору і необхідна кількість голосів залежить від того, до якої структури і де адресоване звернення. Однак українські петиції часто демонструють формальний характер.


- В країнах Центральної і Південно-Східної Європи, також у Шотландії, Уельсі та ФРН,  розглядом е-петицій займається спеціальна петиційна служба, - підсумовують вони. – Приміром, з 2005 німецький Бундестаг опубліковує тексти петицій і після набрання ними необхідної кількості голосів, розглядає петиції за участю їх же авторів. Поява таких же служб у нас могла б змінити роль такого інструменту як електронні петиції, надати йому нового дихання. 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
18:01 Благодатний вогонь вже привезли у тернопільські церкви photo_camera 17:02 Великдень на передовій: українські воїни розповіли як не забувають про традиції 16:01 Очікуємо грози: на Тернопільщині — штормове попередження photo_camera 15:01 Невипита кава рятує життя: танкіст-депутат зі Збаража відкрив збір на ремонт військового авто Від читача 17:08 Кіберполіція запустила проєкт "Чатові онлайн" 14:03 Біля Катедри діти влаштували Великодні гаївки: як усе відбувалось photo_camera 13:02 Капелани 105 окремої бригади тероборони ЗСУ вітають військових з Великоднем play_circle_filled 12:03 Як тернополяни йшли на Великодню службу до храмів photo_camera 11:02 «Паски були скромні, без родзинок, але смачні... спечені мамою на засланні»: тернополянка про сумний Великдень play_circle_filled 10:03 Маленькі тернополяни вітають захисників з Великоднем play_circle_filled 09:01 Частуйте дітей Великодніми стравами розумно. Поради батькам від медиків 21:03 Історія «Шостого магазину» у Тернополі, який став орієнтиром для місцевих play_circle_filled photo_camera 20:03 Тернополяни освятили кошики та хваляться ними в соцмережах. Залишайте своє фото в коментарях photo_camera 19:00 Печуть паски та роблять крашанки: як засуджені жінки у Збаразькій колонії готуються до Великодня photo_camera 18:03 Як добре ви знаєте історію тернопільських вулиць? ТЕСТ photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up