Оливкова олія допомагає при лікуванні печінки, шлунка і жовчного. Проте тернопільські фахівці не вважають її основними ліками від захворювань органів травлення
25-річна домогосподарка Олена, у якої після народження доньки загострилась виразка, близько року пила щоранку натще по одній столовій ложці оливкової олії. Жінка стверджує, що саме завдяки цьому продукту виразка її вже більше не турбує і шлунок не болить.
А тернополянка Юлія Шмигун раз на тиждень пила оливкову олію та сік лимона. А ще робила “сліпі” зондування, бо мала камінець у жовчному. Каже, що тепер камінця немає. Їй навіть вдалося уникнути операції з видалення жовчного міхура.
Прощавай, виразко?
Деякі фахівці вважають, що олія з оливок найцінніша серед усіх інших олій. Щоправда, лише олія холодного вижимання зберігає усі поживні речовини, вітаміни та мікроелементи, які є у свіжих оливках. Дехто з лікарів навіть стверджує, що коли щодня перед їжею з’їдати по десять оливок, можна позбутись важкості і болю в “ямці”.
Тепер цьому є хоч якесь наукове пояснення. Нещодавно американські вчені встановили, повідомляє “Бі-Бі-Сі Україна”, що якісна оливкова олія містить речовину, яка діє подібно до знеболювального. Щоправда, у двох столових ложках олії міститься лише десята частина дози знеболювальних ліків. Тому замінити їх олією трохи проблематично.
Наші медики не схильні перебільшувати лікувальну силу оливок та оливкової олії у боротьбі з виразкою. Наприклад, дієтолог обласної лікарні Тетяна Скарлош каже, що сприймає оливкову олію лише як харчовий продукт, а не ліки.
— Оливкова олія набагато легше засвоюється, ніж, наприклад, соняшникова чи кукурудзяна олії, — пояснює дієтолог. — Образно кажучи, частинки оливкової олії набагато менші за частинки соняшникової. Тому, аби їх розщепити, потрібно менше жовчі. Отже, на печінку і жовчний буде менше навантаження. Це добре для тих, хто має проблеми з органами травлення. Проте дія олії на організм не завжди однакова, це дуже індивідуально. Я не ризикнула б призначити людині, у якої загострення хвороби жовчного чи печінки, оливкову олію для лікування. Її можна використовувати в їжу, коли все спокійно. У ній багато вітамінів і корисних речовин.
Обласний гастроентеролог Валерій Куліш теж вважає, що оливкова олія не є панацеєю. А що стосується пані Олени, у якої зникла виразка, каже він, то це, швидше за все, виняток.
— Інколи доводиться спостерігати випадки так званого спонтанного загоєння виразки без будь-якого лікування, — пояснює В.Куліш. — Іноді під час ендоскопічного обстеження лікарі знаходять у пацієнтів зарубцьовану виразку, яку, як ті кажуть, ніколи не лікували. Але таке трапляється дуже рідко і пояснити, як таке могло статися чи що посприяло одужанню, ми не можемо.
За словами лікаря, на бактерії, які спричиняють виразку, олія не діє. До речі, за відкриття цих бактерій двоє австралійських учених отримали Нобелівську премію.
— Традиційна медицина зараз має ефективніші препарати, — зазначає пан Куліш. — І хоча для лікування хвороб шлунка цю олію використовували ще в Стародавньому світі, з того часу, погодьтесь, медицина змінилась. Іншими стали й засоби лікування.
Олія камінці не вижене
Оливкова олія може лише допомогти при хворобах печінки та жовчного міхура. Вона є хорошим жовчогінним засобом при хронічному холециститі та гепатиті, запевняє Валерій Куліш. Проте “сліпі” зондування можна робити лише тим, у кого немає каміння в жовчному.
— Більше жовчі в організмі виділяється на будь-яку рослинну олію, — каже В.Куліш. — Жовчний міхур скорочується. Він випорожнюється і деякою мірою очищується від піску. На цьому грунтується принцип “сліпого” зондування. Головне, що жовч не застоюється в жовчному, зменшується її концентрація. Це є один зі способів профілактики утворення піску й камінців. Якою олією це робити — то справа смаку.
Народний метод “виганяння” камінців із жовчного міхура за допомогою оливкової олії та лимонного соку лікар Валерій Куліш вважає небезпечним для життя.
— Проводити такі процедури самому вдома без нагляду лікаря небезпечно, — зауважує він. — Лікуючись таким чином, людина наражає себе на небезпеку загострення жовчекам’яної хвороби. Камінці в жовчному міхурі бувають різного розміру і форми. Від руху жовчі вони можуть подразнювати протоки і навіть застрягнути. В такому випадку може бути потрібна операція.
На думку лікаря, якщо життю навіть одного хворого під час цієї процедури загрожує небезпека, такий спосіб лікування неприйнятний.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.