Торік у Тернополі серед 400 пролікованих від кору дітей, було четверо новонароджених. Найменшій дитині, яка захворіла на кір, було 23 дні.
- У нас збільшилася кількість вагітних, які хворіють на кір під час вагітності, хворіють в період пологів. В такому разі дитина однозначно захворіє на кір, бо в час пологів мама не встигає передати антитіла дитині і захистити малюка принаймні до 6 місяців, - розповіла заввідділенням міської дитячої лікарні, дитячий лікар-інфекціоніст, експерт управління охорони здоров'я обладміністрації за напрямком “Інфекційні хвороби” Ольга Дивоняк. - Жінкам, які планують вагітність, треба перевірити свій імунний статус, і в разі потреби щепитися від кору.
Кір має найвищу смертність з усіх керованих інфекцій, наголосила Ольга Дивоняк.
- Специфічного лікування від кору не існує, специфічних противірусних препаратів немає, лікування лише симптоматичне, - каже лікар. - Запобігти хворобі набагато легше, ніж лікуватися. Хоча кількість хворих на кір зростає, але це не є протипоказом до щеплення.
В катаральний період симптоми кору схожі на ГРВІ та грип. Є підвищення температури до 38-40С, світлобоязнь, нежить, кон'юнктивіт, сльозотеча, кашель сухий, гавкаючий, симптоми щодня наростають.
- Але є специфічні ознаки, які виникають з 2-3-го дня хвороби, і допомагають у встановленні діагнозу — це білі плямки, схожі на манну крупу, на слизовій щік і червоні геморагічні плями на твердому піднебінні. Вже за цими ознаками можна говорити про кір в катаральному періоді, - пояснює лікар.
Висипання у хворого з'являються на 4-5 добу. Період висипань триває 3-4 доби. Їх особливість — вони яскраво червоні. Спочатку висипання з'являються за вушними раковинами і на переніссі, перша доба — на обличчі, шиї, друга доба — на шкірі тулуба і верхніх кінцівках, третя доба — на нижній частині тулуба, нижніх кінцівках. Є висока температура, наростають катаральні прояви.
Найчастішими ускладненнями кору — є отит. Можуть виникнути ларинготрахеїт, бронхіт, пневмонія, гастрит, інфекція сечових шляхів, стоматит, гепатит. Найбільш неблагоприємними є ті ускладнення, які виникають в період пігментації, зокрема енцефаліт.
— Хочу нагадати батькам, які вперто не хочуть вакцинувати своїх дітей, що найвіддаленішим ускладненням кору є підгострий склерозуючий енцифаліт, - зазначила Ольга Дивоняк. - Це захворювання закінчується летально.
Ускладнення може розвиватися в дитини через місяця після кору. Найдовший час виникнення — через 27 років. Найчастіше виникає через 5-8 років після хвороби. У дитини порушується поведінка, вона стає агресивною, апатичною, егоїстичною, не сприймає нове, порушується пам'ять, сон, надалі втрачаються когнітивні функції, тобто все, що дитина за віком засвоїла, зникає, виникають парези, паралічі, порушення свідомості, аж до коми.
- Зараз ми говоримо про значний спалах захворюваності в Україні, - продовжує інфекціоніст. - Тому кількість дітей, які будуть мати підгострий склерозуючий енцифаліт через 5-8 років буде значно більшою, ніж зараз. Закликаємо батьків відповідально ставитися до здоров'я своїх дітей.
- Лише останні два роки виконується план щеплень дітей в 1 і 6 років. Вакциною на 2019 рік ми на 100% забезпечені. Є достатньо вакцин і для дітей, які не пройшли щеплення відповідно до календаря.
Після проведення щеплення дитина має знаходитися до 30 хвилин в кабінеті щеплень або лікувальному закладі, де робили щеплення, щоб спостерігати за дитиною весь момент вакцинального процесу. Далі батьки спостерігають за дитиною впродовж двох діб. У випадку змін у стані здоров'я, треба звернутися до лікаря.
За першими ознаками важко визначити чи це кір, тому батькам потрібно зосередити увагу на тому, щоб не сприяти поширенню інфекції. Якщо в дитини є температура чи висипка, треба викликати лікаря додому, а не ходити з дитиною по закладах охорони здоров'я, щоб хтось оглянув дитину.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер