Неблагополучною оцінюють ситуацію, яка склалася з кором в Тернопільській області, медики та організатори охорони здоров'я, зрештою, як і в Україні, Європі та світі, зазначила заступник начальника управління — начальник відділу надання медичної допомоги населенню управління охорони здоров'я ТОДА Тетяна Скарлош. Порівняно з минулим роком захворюваність зросла в 12,4 рази.
- Ситуація з кором, яка склалася на Тернопільщині, була прогнозована, черговий ріст захворюваності на кір почався у нас в 2017 році, - зазначив — лікар-епідеміолог, заступник директора ДУ “Обласний Лабораторний центр МОЗ України” Володимир Панічев. - Хворіють на кір у всіх країнах. В Україні торік було найбільше випадків хвороби — більше 53 тисяч. В 2017 році в області зареєстрували 298 випадків кору, в 2018 — 3659, цього року — уже є 1021 випадок, з них 573 чоловіки госпіталізованих. Хворіють у всіх районах області.
До нас кір прийшов з Європи, продовжує пан Панічев. У Тернопільській області циркулює вірус кору типу “Кембридж 2009”, за кордоном лабораторно підтверджено, що у попередні роки він циркулював у багатьох країнах Європи. На півдні країни циркулюють віруси, які прийшли з Туреччини та Греції.
Причина високої захворюваності в Україні та Тернопільщині, як пояснив пан Панічев, у стані колективного імунітету. Для контролю кору потрібно 98% щепленого населення на певній території.
Найбільш вразливими до інфекції є діти у віці 1-4 років та 10-14 років. Але і серед дорослих хворих досить багато і хвороба у них протікає важче. Якщо з початку року захворіли 1021 чоловік, то дорослих серед них 404 — це близько 40%. Госпіталізованих серед них 2/3. Такого високого відсотку серед дітей немає. Це підтверджує те, що кір особливо небезпечний для дорослий, бо протікає важче, зазначає інфекціоніст.
Єдиним захистом від кору є щеплення. Воно формує специфічний імунітет, внаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання, наголошують медики і зазначають, що епідемія не є перешкодою до вакцинації.
- В області абсолютно достатньо вакцин від кору — її більше 37 тисяч доз, - розповів пан Панічев. - Цієї кількості більше, ніж достатньо для проведення щеплень за календарем щеплень для дітей 1-го і 6-ти років, і для тих, хто не щеплений, хто захоче пересвідчитися в стані свого імунітету і щепитися.
Наразі для щеплень КПК в Україні використовують вакцину Пріорикс™/Priorix™ — препарат, вироблений компанією GlaxoSmithKline Biologicals s.a, Бельгія, та вакцину «MMR», вироблену компанією Merck Vaccines, США. Обидві вакцини — безпечні, ефективні та якісні, прекваліфіковані ВООЗ, найавторитетнішою організацією світу в сфері охорони здоров’я.
Вакцина комплексна, і яка б торгова марка не була, ця вакцина обох виробників забезпечує вакцинування від кору, краснухи і паротиту.
Щоб перевірити, чи ви хворіли на кір, можна провести дослідження сироватки крові і з'ясувати рівень антитіл.
- Це можна зробити в обласному Лабораторному центрі, а також і в інших лабораторіях, - зазначив Володимир Панічев. - В обласному Лабораторному центрі аналіз коштує 47 грн.
Крім щеплення потрібно частіше провітрювати приміщення.
- Кір передається найлегшим шляхом — повітряно-крапельно, він надзвичайно контагіозний. Якщо 10 нещеплених людей контактуватимуть з хворим, то захворіє 9. Нещеплені діти не повинні відвідувати дитсадки і школи, хворі дорослі з ознаками хвороби не повинні виходити на роботу, - зазначив інфекціоніст. - Найдешевшим способом дезінфекції є провітрювання. Законодавство вимагає провітрювати приміщення двічі на годину. Це реально, але доволі складно, з огляду на необхідність економії тепла, ускладнюють ситуацію також металопластикові вікна і двері. Але головне — це бути щепленим і набути антитіла до інфекції.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер