Використання усіх додаткових речовин у продуктах харчування регулюється Технічним регламентом щодо правил маркування харчових продуктів, затвердженого ще 2011 року. Використання окремого переліку інгедієнтів, так званих „єшок”, узаконюють додатки до цього технічного регламенту. Окреме застереження стосується шести барвників, які не заборонено використовувати, але виробник повинен зазначати на упаковці додаткову інформацію для споживача про можливу шкоду здоров’ю. На практиці цю норму закону виробники ігнорують. І на підтвердження цих слів фахівці Центру експертиз „Тест” знайшли 48 продуктів, в яких використовують небезпечні барвники і не попереджають про це споживача.
Тому вони склали своєрідний „чорний” перелік товарів, які містять шкідливі для дітей барвники. Таким чином вони стимулюють споживачів відмовитися від купівлі таких товарів, тобто проголосувати гаманцем „проти”. А виробників - змінювати барвники на натуральні.
До цього переліку увійшли 48 продуктів, які можна купити у торговельній мережі. Це продукти як невеликих виробників, так і великих транснаціональних компаній. Вироблені вони в Україні, Росії, Аргентині, Латвії або виробник не вказаний. Сюди увійшли чимало солодких вод зеленого, червоного і жовтого кольорів, печиво, мармелад, соковмісні напої, рулет із фруктовою начинкою, драже, торти, шоколадні батончики, желейні цукерки, круасани, зефір, жуйки, льодяники, вафлі, а також напівфабрикати киселю і желе.
Центр експертиз „Тест” неодноразово писав про те, що ось уже більше п’яти років у країнах ЄС діє правило маркування шести небезпечних для дітей барвників. Йдеться насамперед про такі добавки, як Е 102 тартразин, Е 104 хіноліовий жовтий, Е 110 сонячний захід, Е122 азорубін або кармуазин, Е 124 Понсо 4Р, Е 129 червоний спеціальний АС.
З травня 2012 року, згідно з додатком 5 Технічного регламенту маркування харчових продуктів http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0183-11/page2, продукти, які містять у складі ці барвники, повинні мати на упаковці такий напис: „Містить барвник(и) ... (назва барвника(ів) або його індекс (Е), який (які) може(уть) мати шкідливий вплив на активність та увагу дітей”. Ця інформація вказується в кінці переліку інгредієнтів харчового продукту”.
Нагадаємо, що з 20 червня 2010 року в країнах Євросоюзу виробники продуктів, які містять небезпечні для дітей барвники, зобов’язані розміщувати попереджуючі написи: „барвники (чи барвник) „назва і номер” можуть негативно впливати на активність та увагу дітей”. (Регламент ЄС №1333/2008 Європейського парламенту і Ради від 16 грудня 2008 р. з харчових добавок). У документі йдеться про те, що вживання у їжу зазначених харчових барвників може призвести до гіперактивності.
За спостереженнями фахівців „Тест”, наші виробники, знаючи про ці вимоги, не поспішають друкувати таке попередження. Причому це стосується і великих транснаціональних виробників, які продають свою (таку ж) продукцію на ринку ЄС.
Враховуючи отриману інформацію, фахівці „Тесту, вирішили допомогти українським споживачам і показати товари, які містять такі барвники. Відсутність вказівок МОЗ та інших дежавних органів не може бути виправданням – здоров’я дітей важливіше будь-яких бюрократичних перешкод.
Публікуючи фото упаковок небезпечної продукції, фахівці намагаються достукатися до здорового глузду виробників і застерегти українського споживача. Крім того, експерти зазначають, що відстежують зміни, і з задоволенням викреслять виробників, які змінили склад своєї продукції, з „чорного” переліку.
До слова, антиреклама „Тесту” таки дала позитивні результати – виробники і продавці почали відмовлятися від виробництва продуктів із небезпечними барвниками. Зокрема в мережах „Сільпо” і „Фора” раніше помічені продукти з вказаними барвниками тепер мають інший склад і барвники замінені на натуральні або безпечні синтетичні.
Так, у желе „Премія” „Ананас” і „Вишня”, драже „Повна чаша” „Морські камінці”, мармелад „Повна чаша” „Апельсинові та лимонні дольки”, цукерках „Повна чаша” „Барбарис” і „Гусячі лапки” небезпечний барвник замінили на натуральний, торт „Премія” „Пташине молоко” зняли з асортименту. У карамелі „Повна чаша” „Дюшес” барвник замінили на натуральний і штучний, який не входить у небезпечну шістку.
Довідка
Небезпечні для дітей барвники
Е 102 – тартразин
Е 104 – хіноліновий жовтий
Е 110 – жовтий „сонячний захід”
Е 122 – азорубін
Е 124 – Понсо 4Р
Е 129 – спеціальний червоний АС
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер