Продаж ялинок до новорічних свят стартував у Тернополі 15 грудня.«20 хвилин» перевірили, як відрізнити "легальне" дерево та яка ціна на лісові красуні цієї зими.
Почнемо із того, де можна придбати новорічні дерева у кожному мікрорайоні міста:
- вул. 15 Квітня (біля буд. №23);
- бульвар С. Петлюри (навпроти магазину «Сільпо»);
- вул. Київська (біля будинку побуту);
- проспект Злуки (біля буд. №1);
- вул. Максима Кривоноса (навпроти розважального центру «Марципан»);
- вул. Гетьмана І. Мазепи (майданчик біля буд. №2);
- перехрестя вулиць Миру – Дружби;
- вул. Карпенка (біля магазину «АТБ - маркет»);
- вул. С. Будного (біля магазину «АТБ - маркет»);
- вул. Генерала Шухевича (навпроти буд. №24);
- проспект Степана Бандери (біля магазину «Орбіта»);
- перехрестя вулиць Лесі Українки – Клима Савури;
- вул. Слівенська (біля магазину «Прогрес»);
- вул. Бродівська (площадка біля верхнього тунелю);
- вул. Живова (біля ТЦ «Орнава»).
Продаж мали б розпочати вже з 15 грудня. Однак не всюди насправді можна вже придбати ялинки. Знайти легальне місце продажу журналістам вдалося на вул. 15 Квітня (біля буд. 23).
Про те, що попит на дерева є, зізнається і відповідальний за продаж ялинок в ДП «Тернопільський лісгосп» Арсен Дунець.
– Ціна в нас стартує від 75 гривень за ялинки менші, ніж метр, – каже він. – Ми також реалізуємо і дерева з закритою кореневою системою, тобто в горщиках. У їх вартістю входить вартість самого горшка та догляд за деревом.
Ціна – від 130 гривень за невеличкі ялинки до одного метра заввишки, орієнтовно 300 гривень – за півтораметрове дерево. Зрубані ялинки, висотою 1,5—2 метри вартуватимуть майже 90 гривень, але їх розпочнуть продавати тільки з п'ятниці, 18 грудня, на вулиці Живова (біля Орнави) і на перехресті Дружби та Миру.
У тернопільському лісництві радять приїхати в село Петриків та самим обрати новорічне дерево, адже ялинки в горщиках продаватимуть тільки в лісництві. До новорічних свят, загалом планують реалізувати 600 дерев.
Продавці на вулиці 15 Квітня розповіли, що всі дерева привезли з Залозецького лісництва. На кожному є відповідна бирка зі штрих-кодом. До слова, продають дерева як зрубані, так і в горщиках, щоб потім їх можна було пересадити на подвір’ї.
Штрих-код справжній, у цьому переконалися журналісти, перевіривши його на сайті Державного агентства лісових ресурсів України.
Зробити це можете і ви, перейшовши за посиланням та ввівши відповідний штрих-код.
– Найбільші ялини, висотою 2,5 метри, коштують 450—500 гривень, менші і вартують менше, – каже один з продавців. – Від 250 гривень.
Також журналісти помітили продавців, які реалізовують зв'язані в пучок гілочки. Ціна – від 40 до 100 гривень, залежно від розміру. На запитання, чи часом не рубають таке гілля з «живих» дерев, нас запевнили, що гілки збирають у лісгоспах лише після рубки дерев.
– Якщо гілки отримали способом рубки, пошкоджуючи дерево, за це передбачене покарання у вигляді штрафу. Якщо це дерево не було у власності особи, то продаж гілочок у пучках означатиме порушення природоохоронного законодавства.
Довести, звідки людина взяла гілки, дуже важко, якщо її не спіймали «на гарячому». Покупцям залишається лише вірити, або не вірити на слово продавцям.
Якщо людина незаконно зрубала одне дерево, діаметром до 10 см, то мінімальний штраф становитиме 1 008 грн (шкода лісу 498 грн та адмінштраф 510 грн), 10—14 см — 1 388 грн, 14—18 см — 2 764 грн.
А ви вже придбали ялинку до нового року? Чи прикрашаєте штучну? Діліться своїми думкам в коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер