Страсний четвер
Великодній четвер в народі прийнято називати Чистим. В цей день люди прибирають в своїх домівках, замітають, вичищають подвір'я. Існує повір'я, що в Чистий четвер до сходу сонця треба покупатися, аби позбутися всіляких хвороб.
В четвер потрібно посповідатися тим, хто ще не встиг, - розповідає ієромонах Петро, помічник парафії Успіння пресвятої Богородиці. - Крім звичних приготувань люди повинні подумати про свою душу, очистити її. Цього дня в церкві правиться заутреня, на якій єпископ миє ноги 12-тьом священикам. Так, як це колись робив Ісус Христос. Задля того, щоб показати, що він не є паном над ними. А таким слугою, як і вони.
Страсна п'ятниця
В п'ятницю перед обідом виносять плащаницю на поклоніння. Плащаниця – це полотно, на якому зображений образ мертвого тіла Ісуса Христа. Люди ідуть до церкви, цілують рани Ісуса, висловлюючи так свою вдячність за те, що він узяв всі гріхи людей на себе і подарував можливість потрапити до раю. Перед плащаницею стоїть варта – молоді люди, які охороняють тіло Ісуса, щоб його ніхто не викрав. В кожній церкві молодь може бути одягнена по-різному. Хтось в українських строях, інші в одяг воїнів.
В народі побутує звичай нічого не їсти до виносу плащаниці, - розповідає ієромонах Петро. - Церква до цього не зобов'язує, це за побажанням самої людини. Правда, в п'ятницю не можна їсти ні рибних страв, ні страв, помащених олією. Лише овочі та фрукти.
В страсну п'ятницю, не можна веселитися, слухати веселу музику, співати. Бо це час, коли люди оплакують смерть Ісуса Христа. Цього дня не можна робити важкої роботи – шити, прясти. Великий гріх – рубати дрова або щось тесати сокирою. Господині в страсну п'ятницю печуть паски.
Чорна cубота
Страсну суботу, ще називають Чорною, - каже архієпископ Тернопільського та Кременецького району Іов, керуючий тернопільського єпархією УПЦ- КП . - Це пов'язано з похороном Ісуса Христа. Відбувається захоронення плащаниці. Її переносять на престол, де вона лежатиме 39 днів до свята Вознесіння Господнього. В цей день нічого не можна робити на городі, ні копати, ні садити. Земля має бути в повному спокої.
В суботу прийнято розписувати писанки та робити крашанки. Закінчуються останні приготування до великого свята. Піст дуже строгий, як і в п'ятницю.
В Тернополі прийнято святити паску починаючи з обіду, - зазначає ієромонах Петро. - Така традиція склалася у 90-х роках. Раніше паску святили вночі. Служба була довгою, і люди втомлювалися так довго стояти. Тому церква вирішила піти їм назустріч. Але їсти паску в суботу – гріх. Приступати до великодньої трапези можна лише після воскресної утрені.
Оксана Хлань, 8(096) 700 2372
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер