Оцінок червоною ручкою не буде, на фізкультурі заборонили «муштру» рівняйсь-струнко, з програми зняли дублювання тем. Першачки писатимуть олівцем, а зубріння таблиці множення – у минулому.
13 оновлених та “розвантажених” навчальних програми для 1-4 класів затвердила 4 серпня колегія МОН України.
За ними діти навчатимуться вже з 1 вересня, повідомила Надія Гордіюк, методист з початкового навчання Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій та моніторингу.
Стосуватимуться зміни всіх учнів початкової школи, а не лише тих, хто прийшов у перший клас.
Читайте також: Повний перелік ключових змін до програм початкової школи
Проект розвантаження та оновлення програм початкової школи – крок до повного оновлення стандартів середньої освіти, які будуть запроваджені з 2018 року, каже педагог. - Передумовами проекту стали скарги вчителів, батьків та дітей на перевантаженість програм початкової школи, - розповіла Надія Гордіюк. – Йдеться про невідповідність навчальних програм віковим особливостям дітей, застарілість інформації та підходів її викладання. Під час реалізації проекту у стислі терміни (червень-липень 2016 р.) опрацьовано 8236 коментарів від 4015 учасників. Більшість коментарів, які були викладені на соціальній он-лайн платформі ЕдЕра, – слушні конструктивні пропозиції саме від вчителів-практиків.
Спільна зміна для всіх програм — забраний обов’язковий розподіл годин за темами. Раніше було чітко передбачено, скільки годин на яку тему відводиться. І якщо діти не встигали зрозуміти певну тему, ніхто не зупинявся для пояснень, тому що за розподілом годин потрібно було переходити на іншу. Відтепер вчитель, виходячи з того, які перед ним діти за рівнем розвитку, сам визначатиме кількість годин для певної теми.
Ні - червоній ручці!
МОН готує нові вимоги і до оцінювання досягнень учнів. Ці зміни міститимуть виконання завдань простим олівцем для молодших класів - 1 класу. Вчителі не перевірятимуть червоною ручкою, а система оцінювання молодших учнів враховуватиме вікові особливості дітей, запевняють у міністерстві.
Для уроків української мови скасували такі складні для учнів теми, як "Умовне позначення слів", "Спосіб умовного позначення речень", "Складання речень за поданою графічною схемою", які батьки називали «азбука Морзе». Акцент буде на розвитку усного мовлення.
Також змінили тематику слів, які вивчають у початкових класах, словниковий перелік зробили більш сучасним. Замість слів - комбайнер, фартух, фанера, будуть слова - радісний, милосердний, співчуття.
У 3-му класі введуть жанр есе, щоби стимулювати дітей вільно висловлювати свою думку. У старші класи перенесли текст-роздум, текст-міркування, текст-розповідь.
Нова математика: без зубріння таблиць
Таблицю множення тепер не потрібно механічно зазубрювати, головне, щоб було розуміння сутності множення. У програмах 1-2 класів знято вимоги щодо знання напам’ять таблиць додавання та віднімання в межах 10 та 20, таблиць множення та ділення. Але це не означає, що не треба знати таблицю множення.
Як йдеться у програмі, в математиці "зміщено акценти із знаннєвих результатів на діяльнісні".
Література: менше радянських авторів
Одне з основних нововведень у літературі – відтепер не буде кількісного показника темпу читання - на швидкість за хвилину, що є великим стресом для дітей.
З кола читання вилучили неактуальних радянських авторів і додали сучасних. До програми залучать таких авторів - Іван Андрусяк, Катерина Бабкіна, Галина Вдовиченко, Зірка Мензатюк, Лариса Денисенко, Василь Голобородько, Ігор Січовик, Мар’яна Прохасько та Тарас Прохасько, Ірен Роздобудько, Марина та Сергій Дяченки, Юрко Бедрик та багато інших.
Заплановано видання хрестоматії для учнів початкових класів із серії "Шкільна бібліотека".
Відтепер на уроках літератури будуть оцінювати не героя - позитивний-негативний, а вчинки. Дитину стимулюватимуть висловлювати свої емоції від прочитаного, розвивати задоволення від читання, а не вимагати виконання інструкцій.
Іноземна по-іншому і декомунізована музика
У першому класі буде менше письма і більше усної іноземної мови, щоб розвивати у дітей здатність вести прості діалоги.
З музики вилучили пісні "Вниз по матушке, по Волге", "Священная война", додали сучасних авторів, збільшили час на рухову активність і творчість.
З фізкультури прибрали "психологічно шкідливі ігри", скасували муштру "рівняйсь-струнко" і нормативи. На уроках буде більше сучасних активних ігор на співпрацю і взаємодопомогу.
Крім того, з програми зняли дублювання тем з таких предметів, як "Основи здоров'я", "Я у світі" та "Природознавство".
Читайте також: Дванадцять правил безболісного повернення до школи після канікул
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер