Зазвичай підготовка до новорічних свят у Тернополі розпочинається у другій половині листопада. Тоді на Театральному майдані та бульварі Шевченка починають встановлювати МАФи для ярмарки, ілюмінацію та головну ялинку міста. Файне зимове містечко починає роботу на початку грудня, а на Миколая урочисто запалюють ялинку.
«Файне зимове містечко 2020», окрім головної ялинки мало каток, гірку для сноутюбів, різноманітні атракціони для дітей та дорослих, сцену, де проходили концерти, «Резиденцію святого Миколая» та ярмарку, де можна було придбати різні сувеніри, їжу та напої. Що ж із цього буде тепер? А якщо введуть локдаун на свята?
Наразі на Театральному майдані почали встановлювати головну ялинку міста. Також облаштовують святкову ілюмінацію. Однак чи будуть цього року атракціони та святкова ярмарка, невідомо. Як розповів колишній директор ТІЦу та відповідальний за «Файне зимове містечко» Тарас Ковальчук, обговорення і досі тривають.
- Концепція «Файного зимового містечка» постійно змінюється, - каже Тарас Ковальчук. – Я думаю, що невдовзі ми дійдемо спільної концепції з представниками міської ради. Постійно змінюються пропозиції, беруться до уваги програми святкувань в інших містах. Через це і є затримки. Однак, що саме буде у зимовому містечку, – не можу сказати. Ще сам нічого не знаю. Коли дійдемо спільної думки з представниками міськради – опублікуємо план святкувань.
Що ви б хотіли бачити на Театральному майдані?
Також, як розповідає Тарас Ковальчук, як саме проголосували тернополяни в опитуванні від міської ради про концепцію святкування новорічно-різдвяних свят, стане відомо згодом.
Новорічну ялинку вже почали монтувати на Театральному майдані. Цим займається КП «Тернопільміськсвітло». Підприємство також облаштує і святкову ілюмінацію. У фонтанах на бульварі Тараса Шевченка вже встановили каркаси для ілюмінації.
В управлінні ЖКГ тернопільської міськради кажуть, цього року ялинка недорого обійдеться місту, оскільки ялинку використають минулорічну.
- Цього року ялинка, прикраси - все те ж, що і минулого року, - каже начальник управління ЖКГ, благоустрою та екології Олег Соколовський. – Ми лише замінюємо те, що вийшло з ладу. Нового нічого не робимо, адже потрібно заощаджувати кошти, ми вимушені жити в умовах пандемії. Ілюмінацію, яка вийшла з ладу, оновлюємо, але додаткової не ставимо.
Також на місці фонтану «Кульбаба» встановлять і минулорічну «хай-тек» ялинку – розповів Олег Соколовський. Вона надувна та має різнокольорову підсвітку.
- Наше завдання зараз – зберегти існуюче, - каже пан Олег. – Звичайно, хочеться зробити свято для людей, але це робити доводиться в тих умовах, які ми маємо у зв’язку з коронавірусом.
Скільки триватиме облаштування ялинки – наразі ще невідомо. Як пояснив начальник управління ЖКГ – робітники продовжують монтаж. Деяку штучну хвою замінюють на нову, запасну. Вона реалістична і її важко відрізнити від справжньої. Однак, щоб оглянути всі елементи – потрібен час. Тому точні дати монтажу не називають.
Засвітити ялинку планують традиційно на День святого Миколая, 19 грудня. Файне зимове містечко, якщо воно буде, орієнтовно відкриють 11 грудня, розповів Тарас Ковальчук.
Скільки коштуватиме облаштування ялинки поки що не кажуть. Позаминулого року монтаж ялинки вартував 150 тис. гривень. Ми звернулися до міськради за коментарем. Відповідь опублікуємо, як тільки її отримаємо.
Минулого року на ялинку витратили близько 300 тис. гривень – 150 тис. – на елементи конструкції каркасу та 140 тис. – на штучну хвою. Про це йдеться на сайті державних закупівель.
Ми дізналися, скільки витратять на ялинку та зимові містечка в інших містах. Найдорожча та найцікавіша буде на Софійській площі у Києві. Головна ялинка країни коштуватиме 5 – 7 млн гривень, однак коштів ні з міського, ні з держбюджету на неї не виділятимуть. Її встановлять за кошти спонсорів та рекламодавців. Тематика новорічної ялинки – «Казковий ліс».
У Луцьку облаштують не лише головну ялинку, а і зимове містечко. Вартість монтажу – орієнтовно 85 тис. гривень.
У Одесі ж монтаж головної ялинки обійдеться значно дорожче – орієнтовна вартість 195 тис. гривень. Це вартість лише монтажу ялинки – визначення місця, встановлення каркасу, монтаж основних елементів, ілюмінації, прикрас тощо.
А от у Вінниці цього року головної ялинки не буде. Як пояснив міський голова Вінниці Сергій Моргунов, святкування будуть у режимі онлайн, а головної вінницької ялинки в Центральному парку ім. Леонтовича не буде, щоб уникнути скупчень людей та поширення коронавірусу.
Чимало вінничан самі висували ініціативу не встановлювати головну новорічну ялинку, щоб знизити ризик поширення COVID-19, а заощаджені кошти витратити на боротьбу з пандемією, а це – 600 тис. гривень. Для цього навіть створили петицію, яку підписали 737 вінничан з 350 необхідних.
Від масових святкувань відмовились і в Житомирі, однак головну ялинку все ж встановлять.
Чи потрібна ялинка та файне зимове містечко?
Читайте також
Які головні ялинки в Тернополі і сусідніх обласних центрах на Заході України
Однак не варто забувати, що після закінчення зимових свят і ялинку, і святкову ілюмінацію треба буде забрати. Це також коштуватиме грошей. Демонтаж головної ялинки Тернополя та ілюмінації по місту обійшовся майже в 66 тис. гривень.
У 2018 році демонтаж ялинки та ілюмінації коштував близько 50 тис гривень.
А що ви думаєте про святкування на Театральному майдані? Чи потрібно воно в умовах пандемії? Пишіть у коментарях!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер