Партнер рубрики Події

Ебола: через повітря не передається

Ебола: через повітря не передається
Повідомлення про лихоманку Ебола в Африці стривожило останнім часом увесь світ – статті у пресі й теленовини про вірус лякають навіть тих, хто ніколи не контактував з африканцями чи бачив Африку тільки по телевізору.



Люди побоюються, що вихідці з Африки чи місіонери з Європи та США можуть привезти вірус із собою.

- Паніки немає. І зчиняти паніку передчасно недоцільно, - каже інфекціоніст, професор кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією Василь Копча. - Згадайте попередні сенсації  - пташиний і свинячий грип. Ось зараз чергова - лихоманка Ебола. Вона була поширена і залишиться в Африці, тобто була ендемічною (місцевою – прим. прим.) і залишається такою. Хоча, звичайно, недооцінювати ситуацію не можна. Проте не варто переоцінювати її і панікувати. 

Починається усе з тварин
Геморагічна (це назва загального перебігу деяких вірусних хвороб, для якого характерні підвищення температури тіла до високих цифр - гарячки та геморагічного або геморагійного синдрому – прим. ред.) гарячка Ебола належить до особливо небезпечних інфекційних хвороб. Такі, за словами професора-інфекціоніста, визначають за двома критеріями - або дуже висока смертність, або дуже легкий та ефективний механізм передачі. Обидва види характерні для лихоманки Ебола.

- Хвороба дуже заразна і смертельно небезпечна, - каже він. - Рівень летальності коливається від 50 до 80 відсотків. Та хочу наголосити, що це показник тільки в ендемічному осередку. Тобто в африканських країнах – Нігерії, Ефіопії і ряді інших. При передачі вірусу від людини до людини його здатність уражати організм зменшується. Зокрема, найбільшу небезпеку становить людина, які інфікувалась від мавп, гризунів чи інших диких тварин. Тоді рівень зараження дуже високий - за офіційними даними він наближається до 50%. 

Тобто половина усіх контактів супроводжується інфікуванням здорової людини. Індекс контагіозності (виділення збудника з організму хворого чи носія і його поширення через довкілля та проникнення у сприйнятливий організм – прим. ред.) при зараженні наступної людини падає до 20%. Тож із десяти контактуючих осіб інфікуються тільки двоє. При третьому і четвертому контакті, тобто при третій і четвертій генерації, інфікується лише п’ять-десять відсотків. А після п’ятої-шостої генерації інфікування вже не підтверджене. 

Симптоми – температура, кровотечі, пронос
Гарячку Ебола можна розпізнати за кількома клінічними симптомами. Зокрема, про високу температуру свідчить сама назва – гарячка, лихоманка. І температура дуже висока. З неї все й розпочинається.

- При гарячці Ебола виражені прояви інфекційної інтоксикації – сильний головний біль, невмотивована слабкість, відмова від їжі, - каже Василь Копча. - На другу і третю добу починається діарея. Пронос дуже частий і у великих об’ємах. Усе супроводжується зневодненням організму. 

Крім того, гарячка - геморагічна, тож одним із перших симптомів є кровотеча. Часто кров можна побачити у випорожненнях. Тож на підставі високої гарячки, проносу і зневоднення, крові у випорожненнях, плюс контакт із хворим, або ж повернення людини з осередка потенційних заражень і виникає підозра на захворювання. 

- На відміну від грипу чи інших хвороб, які також супроводжуються гарячкою, при лихоманці Ебола зазвичай не виникає катаральних проявів або вони слабко виражені, - додає пан Копча. - А рівень отруєння організму настільки суттєвий, що часто уражається нервова система. Іноді, десь до тижня, відколи почалась хвороба, може з’явитись висипка на тілі.


Через повітря не передається
Що ж до шляхів зараження, механізму передачі, то здійснюється це через фізичний контакт із хворим або його виділеннями. Можливість зараження повітряно-крапельним шляхом  припускають, але він не підтверджений. 

- Через це переоцінювати заразність лихоманки не варто, - каже Василь Копча. - Фахівці навіть наводять такі приклади: якщо людина перебуває в одному літаку із хворим і сидить не поряд із ним, а за чи перед ним, імовірність інфікування мінімальна. Якщо людина перебуває на другому-третьому сидінні від хворого і не контактує  з ним чи його виділеннями, то імовірність інфікування – нульова. 

Тому, зважаючи на те, що механізм зараження передусім контактний, усі профілактичні заходи слід зводити до уникнення інфекційного контакту з хворим або його виділеннями. Дуже дієвими, та водночас простими заходами, за словами професора, є часте миття рук, уникнення масових зібрань, відмова від вживання екзотичних продуктів, особливо якщо вони доставлені з Африки і їх реалізують не через торговельну мережу.

- Та якщо все-таки, не дай Боже, людина піддалась паніці і запідозрила у себе вищенаведені симптоми, то варто звертатись за медичною допомогою, - підсумовує фахівець. - Але дуже бажано у такому випадку не відвідувати поліклініку, а викликати медиків до себе. У такому разі можливість інфікування інших людей зменшується. А медичний персонал знає, як поводитись при підозрі на особливо небезпечний вірус.

 

Відео дня

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (3)
  • Sammer

    Ебола - це назва річки. Те, про що ви пишете, це вірус або лихоманка. Заголовок, як завжди, - зачотний!

    лінк reply Sammer

    комент теж зачотний. введіть слово "ебола" в гугл.

    Sammer reply лінк

    Ну, увів ))) Це слово вживається лише у сполученні -"лихоманка Ебола" або "вірус Ебола". Про що я й написав. Окремо вжите слово означає назву річки.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
18:08 На Тернопільщині відкрили оновлений ізолятор тимчасового тримання 17:23 Допомога ЗСУ на Великдень: мер Тернополя Надал вчергове повіз захисникам на передову дрони, Великодні паски та військове спорядження (пресслужба Тернопільської міської ради) 17:03 Дезертира засудили до року дисциплінарного батальйону. Одразу — на передову? 16:00 Передчасно пішла у вічність медсестра-анестезист з 2-ї лікарні Від читача 17:08 Кіберполіція запустила проєкт "Чатові онлайн" 15:03 На Театральному майдані збирають кошти на евакуаційний автомобіль для захисників photo_camera 14:15 Без яєць та молока, з ромом та журавлиною: блогери та господині Тернополя поділилися рецептами пасок 13:30 До смерті побив знайомого: підозрюють 36-річного тернополянина 13:03 На Страсну П'ятницю у храмах Тернополя провели обряди винесення Плащаниці: як усе відбувалося photo_camera 12:27 На Тернопільщині до 10 років ув’язнення засуджено батька, який зґвалтував неповнолітню дочку 12:03 Чи є черги у Тернополі до ТЦК та до коли чоловіки мають оновити дані 11:00 Дружина священника із Чорткова потребує допомоги на лікування 10:30 Понад тисячу дітей писанкували в рамках «Великодньої веселки» від «Контінентал» (новини компаній) 10:06 Митрополит Василій Семенюк омив ноги священникам photo_camera 09:30 У Теребовлі до Великодня облаштували святкові фотозони 09:05 На Тернопільщині 3-4 травня — надзвичайний рівень пожежної небезпеки 08:00 Як і коли буде працювати електронний кабінет військовозобов'язаного, пояснили в Міноборони 22:00 На фронті загинув відомий волонтер Едуард Хатмуллін. Прощатимуться з воїном у Шумську 21:00 Біля Катедри на Великдень відбудуться гаївки 20:01 З фісташками, трояндами та позолотою: скільки коштують авторські паски та де придбати
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up