Партнер рубрики Події

Фальшивки – зі струменевого принтера

Фальшивки – зі струменевого принтера
Розпізнати справді якісно зроблені фальшивки можна тільки за допомогою спецприладів або ж тільки фахівцеві, що знається на особливостях друку, структурі паперу, елементах захисту, – каже заступник начальника відділу криміналістичних експертиз НДЕКЦ Сергій Мороз
Фальшиву 500-гривневу купюру отримав через банкомат тернополянин Олександр. Вирішити проблему, як він каже, спробував у фінустанові, якій належить банкомат. Без скандалу не обійшлось. Але позбутись проблемної готівки йому вдалось


– Чоловік на “Східному” знімав зарплату, – розповідає тернополянка Оксана Іващук (прізвище змінене – прим. ред.). – Видало 500 гривневими купюрами. Треба було йому дрібнішими, то й зайшов у найближчий банк. Там працівниця, глянувши під ультрафіолетом на купюру, сказала, що вона фальшива.

Чоловік, за словами пані Оксани,  пішов у банк, якому належить банкомат. Там порадили іти з купюрою на ринок чи  магазин. Тому не обійшлось без скандалу. Врешті йому порадили покласти купюру, до якої з’явились претензії, на рахунок собі за допомогою терміналу, і зняти собі спокійно вже нормальні гроші. Чоловік так і зробив.  Однак така позиція фінустанови, кажуть люди, не влаштовує.


– Якщо вже банкомат видає фальшиві гроші, то де гарантія, що такої проблеми не виникне знову? – кажуть тернополяни. – І що це за відсилання на ринок!

Зважаючи на відсутність банкноти і відсутність можливості перевірити її, виставляти претензії саме тому банку, на який поскаржились тернополяни, нема підстав. Чи можлива така ситуація, ми поцікавились у відділенні одній із великих фінустанов.
– Гроші завантажуються в касети після перерахунку і перевірки, – пояснюють у прес-службі фінустанови. – Тому зняти фальшиві гроші через банкомат нереально. Не було прецедентів, щоб хтось поклав фальшиві гроші на рахунок через термінал. Ті обладнані сканерами. 

Працівник банку, за інформацією прес-служби, у випадку претензії до купюри, зобов’язаний вилучити готівку та передати міліції. Якщо ж підробку виявляє касир у магазині, то вилучати її не має права. Він повинен відразу викликати правоохоронців.

– При цьому банкам категорично забороняється повертати або тимчасово передавати клієнтам виявлені в них сумнівні банкноти, – додають у прес-службі. – Якщо ж людина виявила сумнівну банкноту самостійно, то вона може звернутися в банк для досліджень.

Установи безкоштовно проводять дослідження сумнівних банкнот протягом п'яти робочих днів, починаючи з наступного дня після їх надходження.

– На підставі результатів досліджень банк зобов'язаний списати підроблені банкноти. Якщо ж гроші  виявляться справжніми, банк відшкодує суму, – зазначають фахівці. – Компенсувати вартість підроблених банкнот банк не зобов'язаний.

При спробі розплатитись фальшивкою, зустрічі з правоохоронцями не уникнути. 
– Правоохоронці повинні з’ясувати джерело походження грошей, – кажуть у прес-службі обласної міліції. – Тому й беруть пояснення. Якщо людина не знала, що гроші фальшиві, це одна справа. Та навіть за зберігання фальшивих грошей передбачена кримінальна відповідальність. Не кажучи вже про збут.

Як розпізнати фальшиві гроші і чи реально це зробити, пояснюють у Державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі (далі НДЕКЦ – прим. ред.) при УМВС України в області. 

Previous Next


– Розпізнати справді якісно зроблені фальшивки можна тільки за допомогою спецприладів або ж тільки фахівцеві, що знається на особливостях друку, структурі паперу, елементах захисту, – каже заступник начальника відділу криміналістичних експертиз НДЕКЦ Сергій Мороз. – Однак, найпоширеніші фальшивки – це  гроші, роздруковані на звичайному струменевому принтері чи гроші-аплікації. Це коли  на купюру наклеюють «нулики» з іншої купюри.  У такий спосіб зазвичай підробляли іноземну валюту.

Також, буває, що шахраї, розраховуючи просто на неуважність, розплачуються сувенірними грішми навіть зі спеціальними написами «Це не гроші, а прикол» тощо. Такі «гроші» навіть не є об’єктом технічної експертизи. Приміром, цьогоріч у Кременці пачкою таких грошей розплатився покупець за авто.

Гривні мають близько 20 ступенів захисту: це водяні знаки, захисні стрічки, рельєфне зображення, що відчувається на дотик, приховані зображення, мікротексти.  Призначені вони для візуального контролю. Про всі такі особливості купюр нацвалюти завжди можна дізнатися на сайті Нацбанку.

- У фальшивих гривень часто або відсутня мікропечатка із зображенням портрета, або вона спотворена, – додає пан Мороз. – Чи є вона, можна подивитись, піднісши банкноту до світла.

Відео дня

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:01 Таксі у Тернополі: порівняли тарифи різних сервісів виклику авто photo_camera 20:01 Борсук «життєрадісний»: у лісі на Тернопільщині фотопастка зафіксувала рідкісну тварину photo_camera 19:03 Відео у TikTok від тернополян та про Тернопіль: дивіться підбірку! play_circle_filled 18:01 Благодатний вогонь вже привезли у тернопільські церкви photo_camera Від читача 17:08 Кіберполіція запустила проєкт "Чатові онлайн" 17:02 Великдень на передовій: українські воїни розповіли як не забувають про традиції 16:01 Очікуємо грози: на Тернопільщині — штормове попередження photo_camera 15:01 Невипита кава рятує життя: танкіст-депутат зі Збаража відкрив збір на ремонт військового авто 14:03 Біля Катедри діти влаштували Великодні гаївки: як усе відбувалось photo_camera 13:02 Капелани 105 окремої бригади тероборони ЗСУ вітають військових з Великоднем play_circle_filled 12:03 Як тернополяни йшли на Великодню службу до храмів photo_camera 11:02 «Паски були скромні, без родзинок, але смачні... спечені мамою на засланні»: тернополянка про сумний Великдень play_circle_filled 10:03 Маленькі тернополяни вітають захисників з Великоднем play_circle_filled 09:01 Частуйте дітей Великодніми стравами розумно. Поради батькам від медиків
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up