- Коли мене запитують, хто прославив Тернопіль і Тернопілля, згадую передусім Івана Пулюя, Омеляна Пріцака, Олександра Смакулу, Івана Горбачевського, Соломію Крушельницьку і Леся Курбаса, - каже краєзнавець Любомира Бойцун. - І то далеко не всі!
Пані Бойцун значну частину своєї книги “Тернопіль у плині літ” та різних історичних розвідок, статей присвятила саме долям видатних тернополян.
- Та люди із загалу можуть не знати будь-кого із наших відомих земляків, - продовжує історик. - Було ж таке, що студенти педагогічного не знали, хто такий Володимир Гнатюк. Хоча їхній вуз носить ім'я цього вченого.
Авторитет світового рівня
Багато про фізика й електротехніка Івана Пулюя та фізика Олександра Смакулу може розповісти доцент кафедри фізики техуніверситету Олександр Рокіцький.
- Пулюй проявив себе різнопланово. Електротехніка тоді тільки зароджувалася. Він був експертом — будівництво першої електростанції у Чехії на змінному струмі та запуск першого трамвая пов'язані з його ім'ям, - каже пан Рокіцький. - У практиці він — серед засновників практичної електротехніки. Це і мотори, і лампи розжарювання. Теоретичні праці вченого лягли в основу електродинаміки змінних струмів. Цікавився він і молекулярною фізикою.
Наш земляк — авторитет світового рівня, і його праці змушені були цитувати навіть в царській Росії. Хоча він її критикував за переслідування українців, додає тернополянин.
До слова, пан Рокіцький не вважає, що Вільгельм Конрад Рентген украв винахід Х-променів в Івана Пулюя.
- Це був випадок, який не можна пояснити, - каже вчений. - Пулюй проводив дослідження 10 років, а Рентген одразу поставив досліди і зробив відкриття. Але за заповітом Рентгена, учні вченого після його смерті знищили всі записи.
Іван Пулюй після повідомлення про відкриття Рентгена перевірив свої досліди і підтвердив існування променів. “Лампа Пулюя” - пристрій, який використовував наш земляк, довгі роки була для експериментаторів найпотужнішим джерелом рентгенівських променів.
Маловідомим для наших сучасників залишається, за словами пана Рокіцького, і те, що Іван Пулюй — співперекладач першої україномовної Біблії. Щороку у лютому в нашому техуніверситеті проходять “Пулюївські читання”. Нащадки вченого не забувають про свої корені. Так, його онук Петер Пулюй, хоч і не говорить українською, як може, приїздить у наше місто і Гримайлів — містечко, де народився дідусь. Поховали Пулюя у Празі.
Винахід використали німці
Інший видатний фізик, Олександр Смакула, народився у селі Доброводи на Збаражчині. Він навчався у Тернополі, а похований - у місті Обурн, США.
- Вчений винайшов антирефлексійне покриття лінз. Це дозволяло усунути ефект “зайчика”, тобто заховати оптичні пристрої від ворога, - каже Олександр Рокіцький. - Це використали фашисти при виготовленні зброї.
Відкриття Смакули є таким, за яке дають Нобелівську премію, але наш земляк її не отримав.
- Він не був винен у тому, що фашисти використали його винахід, але премію отримав інший вчений, - каже тернополянин.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер