Минулого року випускний 11-класники святкували в особливих умовах. У самий розпал пандемії. Вечірні сукні та святкові костюми доповнили захисні маски, а дехто й взагалі відмовився від свята.
Цього року більшість тих, хто закінчує школу, таки готуються до урочистостей. Випускники вже давно обрали місце святкового бенкету та шукають вбрання до свята. Хтось готовий святкувати "на широку ногу", а хтось за обмеженим бюджетом.
— У мене донька цього року закінчує школу. Я вважаю, що випускний буває раз в житті, тому кошти на свято підзбирали. На вбрання плануємо витратити до 20-ти тисяч гривень. Сукню вже придбали, аксесуари та взуття ще ні, — каже тернополянка Ірина Олендр.
Ми поговорили з тернопільськими батьками та випускниками, аби дізнатися, скільки вартує вдягнути дівчину та хлопця.
Тернополянка Тетяна — мама цьогорічної випускниці (жінка попросила не вказувати її ім'я) розповідає, що сукню з донькою вже пригледіли, але не купили.
— Сукня нормальна десь від чотирьох тисяч. Наприклад, у "Подолянах". На мою доньку важко підібрати розмір: невисока і худенька. Треба перешивати. Шити в кравчині не хотіли, бо може вийти не те, що чекаєш. У нас є непоганий варіант — донька любить простий крій, без витребеньок. Але в ресторан переважно дівчата вдягають іншу сукню або брючний костюм, — говорить пані Тетяна.
Випускниця Ольга (прізвище відоме редакції) розповідає, що на випускний їй шиють сукню темно-зеленого кольору. Фасон вибирала самостійно, комбінуючи кілька варіантів. Макіяж та зачіску дівчина замовила ще минулого року, аби бути впевненою, що їй зроблять саме там.
— Найстрашніше — прийти на випускний у такій сукні, як хтось. Тому вирішили шити, — каже дівчина. — Сподіваюся на гарний настрій та позитивні емоції.
Мама дівчини пані Ірина додає, що пошиття сукні обійдеться їм приблизно в 12 тисяч гривень. Майстрині працюють уже два тижні, вони оглянули майбутній виріб, ще має бути примірка.
— Ми спочатку думали купувати, розглядали різні варіанти у Тернополі і Львові. Донька спочатку хотіла пишну сукню, потім ми міряли і більш приталені варіанти. Зрештою, скомбінували вбрання з кількох моделей. Як на мене, має бути цікаво та стильно, — каже співрозмовниця.
Які сукні обирають тернополянки, ми запитали їх у соцмережах.
— У нас більшість дівчат шиють плаття, а частина їздили в інші міста, щоб купити. У день будемо в сукнях, а на вечір одягаємо костюми. На ранок їдемо зустрічати сонце на озеро і маємо надію, що буде хода, — розповідає 11-класниця Тернопільської ЗОШ №11 Олена.
Дівчина каже, що собі до випускного обрала практичне вбрання: вже придбала костюм, який потім планує одягати ще не раз.
— Я шила сукню на замовлення. Обрала фасон сукня-сліп. Давно мріяла про таке плаття, а випускний — чудова нагода його одягнути. Воно вечірнє, але зараз можна комбінувати різні стилі одягу, тому думаю, що буду його ще одягати після свята, — пише випускниця школи №29 Ольга.
Порадами щодо вибору одягу на випускний, діляться тернополянки у спільноті "Тернопільські мамусі".
— Після випускного донька не одягала сукню жодного разу. Наряд знайти було важко через великі груди та вузеньку талію. Вийшли зі становища, купивши сукню із зовсім голою спиною. Колір у нас був геть нетрадиційний — ніжно-сірий. Ми придбали дві сукні. Сукня на ресторан — коротенька у стилі ретро. От її якраз і носить часом, — пише Лілія Мусіхіна. — Подбайте про парасольку і хорошого перукаря та візаж. Погано, коли зачіска розлазиться. Перукаря можемо порадити, до речі, була з живими квітами в голові до ранку.
Ми запитали у дівчат-випускниць минулих років, чи знадобилась їм сукня, яку купували на своє свято.
— Минулого року ми не святкували випускний, через жорсткий карантин, платтячко вже було куплене, одягнула лише для фото і все, — розповідає випускниця 2020-го року Анастасія. — За своє платтячко я заплатила 6000 тис. грн думаю, що не варто витрачати кошти на сукню, яку потім жодного разу не одягнете.
Але дехто все ж одягав після випускного обновки.
— На саму церемонію вручення дипломів я була у синьому довгому платті, а уже на святкуванні у червоному костюмі, — каже тернополянка Ірина. — Після випускного одягала ще свої вбрання. Так, що покупки були виправдані.
Отож, проведемо підрахунки. До сукні треба купити босоніжки, їх вартість — орієнтовно 3000 грн. А ще – сумку чи якісь прикраси. Ну, і куди без макіяжу та зачіски!
— Перед випускними ціни у салонах стрімко виростуть. Розраховую, що треба бути дати від 600 до 1000 грн за одне та інше, — продовжує пані Ірина. — Крім основного вбрання, усі дівчатка мають перевдягатися. Змінний одяг ще не купували, але розраховують приблизно 3000 грн на сукню. Ще півтора тисячі гривень за змінне взуття.
Випускниці перед святом ідуть на манікюр та педикюр, хтось робить ще брівки, хтось вії. Ціни на ці процедури теж різняться залежно від салону. Але оскільки процедури можна зробити заздалегідь, у салонах кажуть, що ціни не підніматимуть. Отож, манікюр та педикюр від 300 грн за кожну процедуру, корекція брів — 150 грн, нарощення вій від — 400 грн.
На хлопців ж витрат менше. Як розповідає тернополянка Оксана (прізвище відомо ред), її син Олег до випускного вже готовий.
— Ми купили костюм за 8000 грн, сорочку 1 500 грн, кеди, які коштують 2000 грн. Метелик чи краватку син не захотів, пояс у нього був і він підійшов до костюма, — економний у нас син, — посміхається пані Оксана.
За нашими підрахунками, на збори дівчини сім'я витрачає від 15 до 20 тисяч гривень, на збори хлопця — межах 12 тисяч. Усе залежить від вибору речей, адже костюм можна купити і за 3, і за 10 тисяч гривень, так само як і сукню: можна обрати за 2 тисячі, а можна витратити і за понад 20.
На інфографіці вказуємо орієнтовні середні ціни
Минулого року на святі випускного ми також запитували тернополянок, у скільки обійшлись їх наряди на випускний. І відповіді були різними. Дівчата витрачали на образи від ста і аж до тисячі доларів.
Детальніше про це читайте у матеріалі: "Сотні доларів лише за сукню": що одягали випускниці 2020 та скільки коштують їх образи
— Свою сукню я обирала в салоні, але мені не підійшов колір. Там була лише в темних кольорах, а я хотіла світлу. Тому ми пошили ідентичну, але іншого кольору. Щодо образу, то я знала, що це буде щось мінімалістичне, бо я не люблю зайвий пафос. На свій образ я витратила близько 15-ти тисяч. Це разом з зачіскою та макіяжем, — розповідала тоді випускниця Тернопільської гімназії Анастасія.
Випускниця Тернопільської школи №6 Діана Ватаман поділилась, що витратила на сукню близько 20-ти тисяч гривень.
— Сукню я шила. Точніше це костюм із шортами, зверху накидка, яка виглядає як плаття. Хотілось вдягнути щось оригінальне і таке, щоб мені подобалось. Сукня коштує в межах 15-ти тисяч гривень. Ще 200 доларів — накидка, — каже дівчина.
— Зараз актуальний крій суконь із акцентом на плече або рукав. Можемо говорити про асиметрію. Також буде класно, якщо погратись із контрастами: можна на частину одягу, на взуття або сумку зробити акцент у вигляді контрастного кольору чи особливу форму, — каже дизайнерка. — Звісно вже близько 10-ти років в тренді мінімалізм. Тут можуть бути різні форми та кольори, але мінімум декору та відсутність зайвих прикрас. Також в моді довжина "міні" та "міді".
Особливо цього сезону, за словами Насті Берлізової, є різні вирізи.
— Вирізи додають елегантності. Актуальна відкрита спина, врізи нестандартних форм на талії чи в зоні декольте, — каже співрозмовниця. — Серед трендових кольорів — блакитний, жовтий відтінків "янтар" та "ржа", у моді усі відтінки рожевого. Крім того, пульсуючий синій, "густа зелень", або "кокосовий. Назви взяті з таблиці кольорів Pantone, там можна переглянути їх детальніше.
Щодо взуття то трендовими є форми "kitten heels", туфлі, задекоровані ланцюжками, а також платформ "мис", тонке плетіння ремінчиків та квадратний носик у туфлях. Щодо аксесуарів, то варто обрати масивні сережки, моносережки і сумки форм "оверсайз", "багет" або "міні-сумки".
Про те, які зачіски модні серед випускниць, говоримо із перукарем-стилістом Наталею Мар'яш.
— У моді залишається легкість, невимушеність і навіть вільна недбалість, — говорить експертка. — Актуальні пучки із легкою накруткою, зібрані неакуратно. Відходять з моди блискучі гілочки у зачісках, перлинки та блискітки. Більш актуальна прикраса строгої форми, наприклад, у вигляді трикутника чи кола. Вона цікаво буде дивитись як на "гладкому" пучку, так і на вільних зачісках. Також актуальною залишається "легка хвиля", тобто мінімум кучерів, а ще — пряме вирівняне волосся, яке акуратно зібране за вушками.
В середньому, у Тернополі макіяж випускниці коштуватиме 500-800 гривень, зачіска від 800 до 1500 тисячі гривень.
Як проходив випускний минулого року в умовах карантину, ми розповідали у матерілах:
Не всі у масках, але з гарним настроєм: у Тернополі пройшла хода випускників (РЕПОРТАЖ)
Медалі, найкращі вишиванки та сльози прощання: на міському стадіоні свято "Випускник-2020"
Цьогоріч святкування теж під питанням, адже ще незрозуміло, як розвиватиметься ситуація з карантином. Проте, попередню дату вже оголосили: випускний, ймовірно, відбудеться 2 липня.
— Якщо тенденція захворюваності збережеться така, як є станом на сьогодні, то ми плануємо провести Свято Випускник з традиційним нагородженням, з ходою та зі святом на міському стадіоні. Щодня моніторимо ситуацію з захворюванням на коронавірус та сподіваємось, що не буде росту і нам вдасться провести гарне, яскраве свято. Знаю, чимало випускників та їх батьків чекають на це свято і хочуть, щоб воно відбулось, — зазначив міський голова Тернополя Сергій Надал.
Вже наступного дня, після заяви міського голови, начальниця міського управління освіти Ольга Похиляк заявила, що випускний буде "стовідсотково".
— Свято "Випускник-2021" заплановано на 2 липня. Як саме проводити дійство вирішують у кожній школі індивідуально. Кожен заклад пише сценарій, директор вручає атестати. Друга частина — це справа випускників та їх батьків. Усіх цікавить чи буде традиційна хода. Минулого року в непростих умовах провели свято. Зараз ми проводимо онлайн-опитування випускників, і якщо буде переважна більшість провести це дійство — ми підем назустріч випускникам. Тому це свято не тільки для випускників та батьків, а й для усіх тернополян. Зараз вже маємо інформацію, що більшість випускників мають таке бажання. Тому свято, очевидно, відбудиться, — сказала головна освітянка міста.
А поки влада вирішує, варто чи ні проводити масове святкування, ми запитали про це у тернополян на нашому сайті. І думки розділились. Нижче результати голосування.
Якщо ви або ваші діти рік чи кілька років тому були випускниками — напишіть у коментарях про те, чи одягали свій наряд бодай раз після свята.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер
себя ущемленными.
Вже писала раніше- хто йде в 10 клас, той йде на випускний. Це відомо вже першокласникам. А витрати у всіх різні, в міру спроможності. Щодо ресторану, теж не всі йдуть.