На вдачу кішки стерилізація ніяк не впливає

На вдачу кішки стерилізація ніяк не впливає
Коли в домі з’являється кіт або кицька, рано чи пізно власники тварини стикаються з проблемою продовження роду. Адже процес котячих тічок виливається в стихійні “мітки” у різних кутках квартири, протяжні крики і нічні “концерти”, шматування меблів і ні в чому не винних предметів.

Тернополянка Анжела до пори до часу “заплющувала очі” на весняну “гіперактивність” свого улюбленця — cибірського кота Макса.
У жилах чотириногих бурлить кров, вони влаштовують нічні концерти, труться об підлогу і гасають, наче навіжені, квартирою.
Мій, здавалося б, спокійний і такий домашній кіт ставав неначе навіжений: гасав квартирою, терся об підлогу і залишав усюди мітки. Я ледве встигала за ним прибирати, — каже жінка. — Надвечір Макс годинами сторожував у коридорі, протяжно нявчав і просився до кицьки. Лише коли я відчиняла навстіж двері, замовкав. На коридор не йшов — боявся.
Через декілька днів тернополянка звернулася до знайомого ветеринара, аби той порадив якісь засоби проти “хотячки”.
Проте лікар розповів, що гормональні препарати можуть зашкодити тварині. Єдиний вихід — операція, — продовжує Анжела. — Я спершу довго зважувала усі “за” і “проти”, а потім таки погодилася. Про своє рішення не жалкую. Тепер мій Макс завжди спокійний, лагідний і ніжний, а що головніше — кіт ніяк не реагує на весну, не кричить і не лишає “міток”.
Самців таблетки “беруть” менше
Рішення про кастрацію (у випадку з котом) або стерилізацію (у випадку з кицькою), тобто видалення статевих залоз, як правило, виникає у господарів тварини не одразу. Вони можуть тривалий час миритися з незручностями або давати кішці спеціальні гормональні препарати, які притуплюють симптоми тічки. Але і те, і інше для тварин шкідливе, особливо для самок, наголошує головний лікар ветеринарної клініки “Айболить” Іван Скіра.
Гормональні краплі і таблетки, які пригнічують “хотіння”, можуть викликати в кішок функціональні зміни в яєчниках. Згодом це може призвести до піометри - накопичення гною в матці. У таких випадках операція значно складніша: доводиться не тільки стерилізувати кішку, а й видаляти гнійну матку.
Проблеми можуть виникнути вже після кількох прийомів препаратів. Все залежить від особливостей організму тварини, умов проживання й раціону.
- На самців таблетки й краплі діють менше, ніж на самок, - каже Іван Скіра. - Коти все одно заглядають за вікно і “мітять” територію.
Оперовані живуть довше
Часто господарі бояться, що після операції чотирилапі сильно розтовстіють, перетворяться на “ледачих валянків” або у них розвинеться якась хвороба. Проте всі ці страхи - надумані.
Дійсно, після кастрації або стерилізації поведінка тварин змінюється, але, навпаки, у кращий бік, - зауважує лікар. - Коти не “мітять” територію, а кішки не влаштовують нічних концертів.
Вчені довели: оперовані тварини живуть довше. А в кішок на 80% знижується ризик захворіти на мастопатію - пухлину молочних залоз.
На характер улюбленця операція ніяк не впливає, - додає ветеринар. - Тварини з холеричним типом нервової системи залишаються такими і надалі. Вони активні, бігають, “перевертають” хату.
Флегматики набирають зайві кіло
Інша справа - маса тваринки. Якщо кіт або кішка переїдає, порушується обмін речовин.
Коти-флегматики, наприклад, перси понад усе люблять вилежуватися, добре поїсти і поспати. Тим паче, якщо їх ніщо не тривожить і в голову не б'ють гормони, - каже Іван Скіра. - З часом вони набирають зайві кілограми.
У чотирилапих виникають ті ж проблеми, що в людей із надмірною вагою: порушення обміну речовин, збої в роботі печінки.
- Тому не варто забувати про дотримання дієти, - веде далі співрозмовник. - Найкраще давати улюбленцям натуральну їжу або спеціальний корм для кастрованих (стерилізованих) тварин. Він має знижену харчову цінність, допомагає запобігти ожирінню й сечокам'яній хворобі.
Після операції тваринку треба добре відігріти
Оптимальний термін для кастрації котів - після шести місяців.
До цього періоду в них інтенсивно ростуть яєчка, - розповідає лікар. - Ці залози украй потрібні для розвитку тварини. Стерилізувати кішок бажано пізніше - приблизно з десятимісячного віку.
Особливої підготовки до операції немає.
Після введення наркозу тваринку завжди нудить і вона блює, - пояснює ветеринар. - Якщо вона перед тим багато поїсть, їй буде важче. Тому одну годівлю краще пропустити.
Стерилізація триває 35-40 хв.
Операція - під загальним знеболенням. Щоб наркоз подіяв, потрібно від 15 до 20 хвилин.
Для самок операція складніша, знадобиться 30-45 хвилин. Якщо виникли ускладнення, більше, - наголошує Іван Скіра.
Від наркозу тварини відходять по-різному: холерики - швидше, флегматики - пізніше. Все залежить від типу нервової системи.
У день операції господарям кота чи кішки краще бути весь час поряд, адже тварині знадобиться максимум уваги. Якщо потрібно, відпроситися з роботи.  Тваринки починають приходити до тями ще у ветклініці. Вдома їх необхідно добре зігріти. Це вкрай важливо.
До спинки улюбленця слід прикласти пляшку з теплою водою або грілку з температурою +40С і закутати в рушник, - каже лікар. - Наркоз знижує температуру тіла. Буває, що тварина, ще повністю не відійшовши від наркозу, може залізти десь в холодне приміщення і там задубіти.
Тому завдання господарів у перші години після операції - прослідкувати, щоб вона ніде не залізла. Особливо під ванну, на холодну плитку.
Змінювати бинт треба щодня
Для захисту післяопераційної рани самкам знадобиться спеціальний корсет. Його можна придбати у ветиринарному кіоску чи аптеці або зробити власноруч.
Це зовсім нескладно, - зауважує ветеринар. - Потрібно розрізати звичайний рукав від сорочки. Обшити кінчики, щоб ті не торочилося, зробити зав'язки, дві дірки для передніх кінцівок і дві для задніх. Біля рани слід прикріпили стерильний бинт або тампон, який весь час прилягатиме до неї. Змінювати його треба щодня.
 У перший день після операції улюбленець ще може не зачіпати рану, потім вона буде пекти і свербіти. Після п'ятого дня - просто нестерпно.
Тому господарі повинні слідкувати, аби киця не добралися до рани. Бо язики у них жорсткі, як тертка Вони навіть можуть розірвати шви, - розповідає Іван Скіра. - Якщо у тваринки відкрилася рана, треба терміново відвезти її до ветеринара. Лікар поновить шов.
Після операції господарі повинні обробляти рану йодом чи хлорофіліптом. Перші п'ять днів - ділянку навколо швів, потім - по швах. У середньому рана заживає через десять днів. На 10-12 знімають шви.
Коли оперувати не можна
Однак перш ніж прийняти рішення про видалення статевих залоз, господар мусить проконсультуватися з ветеринаром. Так, якщо тварина в поганому фізичному стані, захворіла чи страждає від затримки в рості, то з операцією варто зачекати.
Не бажано оперувати чотирилапих у період “тічки”, коли вони дуже активні і безперестанку нявчять.
Це не протипоказання, - пояснює ветеринар. - Але лікареві тоді трохи важче: всі органи в тварини кровоточать, матка набрякає кров'ю, судини напружені і переповнені кров'ю. Можна один-два рази притупити хотіння таблеткою і через один-два тижні прооперувати.
Інша пересторога - якщо кішка нещодавно народила, а її молочні залози повні молозива. Якщо в ділянці рани розвинеться запальний процес, він може поширитися і на них.
Якщо самка годує кошенят, бажано, аби після пологів минуло місяць-півтори, - каже лікар. - Якщо малят після народження в неї забрали, то зачекати хоча б два тижні. За цей час молочні залози підсохнуть. Для цього їх потрібно змазувати камфорною олією.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (4)
  • tanahome
    кішка тічкує на 5 рік після кастрації. що робити.в кого такіж проблеми
  • Anonymous
    Велике ДЯКУЮ за статтю про пропоганду стерилізаці. Може хоч трошки штурпаки із сіл (які проти стерилізації) розуму наберуться.
  • Anonymous
    Світлина із циклу: Жертва і кат! Не каструйте тварин нелюди! Краще просто не заводьте їх.
    Квітка reply Anonymous
    А якщо тварина підібрана з вулиці і могла би загинути, якби її не забрали б, а розмножувати кошенят в плани не входить, то що тоді краще не брати зовсім і приректи її на смерть? Що ти пишеш?
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
08:00 Фінансова свобода з 13 років: чому навчить новий шкільний курс в Україні 21:01 Кожен камінчик зберігає історію віків: 5 замків Тернопільщини, які варто відвідати 20:00 «На щиті» повернувся до рідного дому Герой з Кременеччини Ігор Власюк 19:01 Від 75 до 4000 грн за квиток на автобус: скільки коштує поїздка з Тернополя до інших областей України Від читача 16:03 Тернопільський обласний центр зайнятості долучився до обговорення безпечного та інклюзивного робочого середовища 18:15 Яким було кафе Чайка на острівці у парку Шевченка: дивіться відео! play_circle_filled 17:01 Доторкнутися до історії: скарби борщівської вишивки демонструють у Тернополі photo_camera 16:15 Аматорський футбол: у «Сопільче» відбудеться фінал Зимової першості Тернопільщини 15:05 У Тернополі ремонтуватимуть котельні, паливні та ділянки теплових мереж — графік зупинок 14:01 Утричі зросла кількість зареєстрованих українців з ігровою залежністю за минулий рік, — Опендатабот 13:01 «Поверніть рідних додому»: історії родин, які чекають захисників з полону 12:00 На Тернопільщині оголосили штормове попередження через заморозки 11:00 Тернопільська «Нива» вдома зіграє проти ФК «Вікторія» 10:00 Як приготувати лазанью: чотири рецепти італійської страви play_circle_filled photo_camera 09:00 Підтвердили загибель Героя Сергія Мануйленка, якого понад рік вважали зниклим безвісти
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up