Питання про передачу приміщення районної бібліотеки (за адресою вулиця Тараса Шевченка, 16) ЦНАПу розглядали на засіданні сесії Монастириської ОТГ 11 травня. Та поки рішення не прийняли, а розгляд відклали до наступного засідання.
Одна з працівниць районної бібліотеки міста розповіла, що доля будівлі поки залишається у підвішеному стані. А вони всі хвилюються, чи вдасться зберегти приміщення.
– Гадаю, що будівлю у нас все ж заберуть. Нам хочуть залишити одне приміщення, і ми маємо «потіснитися» та помістити туди читальний зал, книгарню, комп’ютерний зал, абонемент та дитячу бібліотеку. Ні про яку зручність і мови не йде, – розповіла бібліотекарка (прізвище та ім'я нам відомі). – Та й сама будівля у нас вже дуже стара і потребує суттєвого ремонту, а сюди хочуть помістити ще й ЦНАП.
Однією з перших написала обурливий пост у соцмережах жителька Монастириської ОТГ Наталія Хмельовська-Жилава.
– У Монастириськах освічені люди не потрібні? Замість того, щоб зробити розумні інвестиції і розвивати бібліотеки – їх хочуть просто закривати. Сучасна бібліотека має бути центром, навколо якого об'єднуються люди. До цього нам потрібно прагнути. У такому напрямку працювати та робити конструктивні кроки, – йдеться в пості.
У коментарях люди одразу висловили незадоволення та вказали, що в Монастириськах під потреби ЦНАПу можна було віддати інші будівлі: колишній банк «Україна», старий дитячий садок, приміщення райради, райдержадміністрації, але віддали саме бібліотеку, яка розташована в центрі міста.
– Депутати цим і аргументують, що будівля знаходиться в центрі міста. Але ж місто у нас маленьке, і якщо ЦНАП буде знаходитися навіть ближче до околиць, думаю, проблем щоб туди дістатися не буде, – каже працівниця бібліотеки. – Наскільки мені відомо, приміщення, де зараз знаходиться ЦНАП, перебуває у державній власності, і договір оренди далі не продовжують.
Загалом у районній бібліотеці працюють п’ятеро осіб. Питання про їх скорочення поки не піднімали.
Про те, що бібліотеку помістити в одне приміщення фактично неможливо, каже і її директорка Любов Малярська.
– Незрозуміло, чому для ЦНАПу обрали саме бібліотеку, адже цей будинок старий і потребує ремонту. До того ж, ми маємо 2 000 читачів, це досить багато, якщо врахувати, що ми єдина бібліотека в Монастириськах такого рівня, – каже директорка. – У нас понад 36 тисяч книг і знайти відповідне приміщення для них в іншій будівлі важко, адже воно має бути досить сухим, там має поміщатися абонемент, відділ обслуговування, читальна зала тощо.
Пані Малярська пояснила, що вже понад 60 років бібліотека обслуговує читачів з усього колишнього Монастириського району.
– Не знаю, чому саме в нашій бібліотеці вбачають ідеальне місце для розміщення ЦНАПу, але в місті є і інші будівлі, що могли б слугувати для цих потреб, – вкотре наголошує вона.
Наразі ЦНАП у Монастириськах розташований на вулиці Сагайдачного, 3.
– Це приміщення обласної адміністрації Тернопільської області. Його балансоутримувачем планують зробити Чортківську районну адміністрацію, – пояснює директор ЦНАПу Павло Бабій. – Та приміщення ще не передали, і поки ми не маємо, з ким укласти договір на користування ним.
Як пояснив директор, площа приміщення, де зараз знаходиться ЦНАП, становить 25 метрів квадратних. У ньому працюють шість працівників, які щомісяця надають понад тисячу послуг. В одному кабінеті шістьом працівникам приймати людей фактично неможливо.
– Ми попередньо говорили з керівниками Чортківської РДА, але надати додатково два кабінети для роботи нам поки не хочуть. Тому ми просто не маємо умов для роботи.
У пошуках приміщень директор та працівники розглядали низку будівель в місті. Одне з яких – приміщення юстиції, але відповіді на листи, надіслані ще на початку весни з запитом щодо оренди, директор поки не отримав.
– Щодо приміщень бібліотеки, ми готові власними силами провести ремонт, – підсумував пан Бабій.
Депутат Монастириської ОТГ Віталій Тріщук розповів журналісту «20 хвилин», що тільки в день сесії депутатам повідомили про голосування щодо передачі приміщення бібліотеки під ЦНАП.
– Поки це питання ми відклали і маємо детальніше його вивчити. За нього поки не голосували, – каже він. – На мою думку, бібліотеку потрібно залишити і шукати відповідні приміщення під ЦНАП в інших будівлях.
Депутати спробують знайти приміщення, що відповідало б потребам ЦНАПу.
– Це ідея не депутатів, щодо бібліотеки, а міськради. Нас лише поставили перед фактом в день сесії, – пояснив пан Тріщук.
В управлінні культури облдержадміністрації не схвалюють рішення тамтешньої влади.
– Ми не маємо повноважень впливати на ці процеси, – пояснює речниця облдержадміністрації Ганна Василенко. – Орган місцевого самоврядування прийняв таке рішення. Це їхнє право. Обласне управління культури не схвалює таке рішення, але представники бібліотеки чи району до нас також не зверталися з цією проблемою і впливу на її недопущення.
Журналіст звернувся за коментарем до мера Монастириськ Андрія Старуха. Він обіцяв, що його заступник прокоментує ситуацію. Як тільки-но отримаємо коментар – оприлюднимо його.
А як вважаєте ви, як мають вчинити депутати Монастириської ОТГ? Чи варто віддавати приміщення бібліотеки для ЦНАПу? Пишіть у коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер