Аладжа: таємниці болгарського скельного монастиря

Аладжа: таємниці болгарського скельного монастиря
Аладжу - найвідоміший середньовічний скельний монастир Болгарського Причорномор'я - знайти неважко. Він - лише за 2 км від курорту “Золоті піски” і за 15 км від сонячної Варни.

Якось один з монахів, який жив у монастирі, хотів переконатися, чи справді в катакомбах є скарби. Взявши ліхтар, зайшов у печеру і довго звідти не виходив, - розповідає гід - болгарка Йордана.
Його почали розшукувати. Коли знайшли, ченець лежав у підземеллі без свідомості, з блідим, як сніг, обличчям. Але в кишенях його довгої, до п'ят, сутани було близько 4 кг скарбів...
Правда це чи ні, уже вирішувати вам, - продовжує екскурсовод. - Жодних письмових свідчень про цей монастир немає. Залишилися лише легенди про ченців, які блукають посеред руїн, лісові божества і підземні лабіринти з незліченними скарбами. Кажуть, їм немає кінця-краю...
Печери перетікають одна в одну
Приміщення монастиря, який уже давно не діє, належать до великої групи природних печер, що утворилися в м'яких вапняних породах на дні древнього Сарматського моря. Близько 12 мільйонів років тому воно займало майже всю територію Південно-Східної Європи.
Турки назвали його Аладжа, тобто строкатий, завдяки яскравим написам на стінах, - пояснює пані Йордана. - Вони прикрашають невеличку церкву, яку висікли у скелі, ще з часів середньовіччя.
Перед початком підйому неодразу помічаємо господарські печери і келії всередині майже прямовисних скель. Погляд мимоволі “чіпляється” за гірські вершини. Приголомшує, що були люди, які жили в такому аскетизмі.
Два яруси печер химерних форм немов перетікають одна в іншу. Здається, що це уламки зі світу велетнів, які випадково опинилися посеред цього гірського плато. Милуватися ними можна безконечно...
Такі культові пам'ятки часто можна зустріти на обширній території від Балкан до Близький Сходу, - веде далі екскурсовод. - Адже печера - основний символ найважливіших з християнських таїнств - Різдва та Воскресіння.


В монастирі - 20 чернечих келій
Приміщення монастиря видовбані в вапняковій скелі заввишки майже 40 метрів і займають два яруси. Між ними - зовнішні дерев'яні сходи. Піднімаючись угору, завмираємо від захвату і страху одночасно. Тут простір і повна свобода. Всі турботи залишаються позаду. Здається, ще одне зусилля - і ми також опинимось у небі, серед м'яких, молочно-білих хмар.
На нижньому ярусі - монастирський храм Святої Трійці, 20 чернечих келій, кухня, їдальня, церква для відспівування, склеп, а також приміщення для господарських потреб, - розповідає гід. - Другий поверх - наче природна скельна ніша, у східному кінці якої розташована монастирська капличка.
У найнижчій частині першого ярусу міститься склеп. Від зовнішнього світу і вхідного майданчика його відокремлювала глуха кам'яна стіна.
В Аладжі була поширена для монастирів середньовіччя практика виймати з могили кістки померлих ченців через сім років після поховання і, провівши відповідний ритуал, класти в загальну гробницю, - каже пані Йордана. - Але, де вона, - невідомо.

Відео дня
>
Знайшли срібний перстень зі штампом
Християни-відлюдники оселилися в печерах ще в IV столітті.
Впродовж Другої болгарської держави стало дуже популярним таке релігійне вчення, як ісихазм, - зауважує наша провідниця. - Ченці-відлюдники шукали серед неприступних скель єднання з богом.
Життя в монастирі згасло наприкінці XIV століття, в часи турецького іга. Аладжу тоді майже зруйнували. Але відлюдники населяли печери до XVIII століття.
Християни продовжували шанувати і відвідувати це місце навіть у роки рабства, - додає жінка. - Про це свідчить знайдений у склепі срібний перстень зі штампом.
Перекази оповідають про заховані скарби та їхніх охоронців. Але найпопулярніший - про таємничого самотнього ченця. Він начебто блукає біля скель і охороняє древні багатства монастиря та 14 тисяч гектарів лісу, що навколо нього.
Він часто виходить на зустріч випадковим перехожим, - запевняє гід. - Розпитавши, як живуть люди, заплющує очі і зникає. Кажуть: так буде тривати доти, доки існують монастир і старий, одвічний ліс.
Якщо вони раптово зникнуть, то станеться щось незвичне. Але що саме, не знає ніхто. Аладжа залишає в серці кожного щось своє. Але ці спогади завжди незабутні. Сюди хочеться повертатися знову й знову.

У гаманці носить луску коропа
Більшість болгар сповідують православ'я.
Святі, зображені на іконах у наших храмах, такі ж, як у вас, - розповідає пані Йордана. - Ми дуже шануємо святого Міна.
Він допомогає людям, в яких є скарги на здоров'я, непорозуміння у стосунках, на роботі. Аби проблеми відійшли, досить щиро помолитись і поставити свічку біля ікони.
А ось і святий Миколай - покровитель мандрівників, моряків, пекарів, дітей і купців, - продовжує екскурсовод. - Раніше ми відзначали його свято, як і ви, - 19 грудня. Тепер - 6-го, за Григоріанським календарем.
У день святого Миколая грудня, за словами пані Йордани, треба їсти рибу, особливо карпа.
Потім ми носимо луску коропа в гаманці. Знаєте, навіщо? Щоб там не переводилися гроші. Тільки не подумайте, що це не пусті слова, - одразу додає екскурсовод. Через хвилину-другу вона уже демонструє шматочки луски, які вийняла зі свого портмоне.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Anonymous
    Аладжа для болгар, як для нас Почаїв, Зарваниця. Це християнська святиня. Дністровський каньйон, озеро тут ні до чого.
  • Anonymous
    Яскравий приклад того як люди з купи каміння зробили дійсно туристично - привабливий край і все ві первозданному вигляді. А скільки такого в нас є - і Дністровский каньйон і Кривче Медобори і долина Збруча від М. Луки до Дністра тай наше озеро але на жаль..... Видно у владоможців " МОСК Завис".
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
09:35 Захворюваність на грип, ГРВІ та COVID-19 в Тернопільській області залишається на передепідемічному рівні 08:56 Без води будуть кілька житлових будинків і школа в мікрорайоні «Канада» 08:00 Фінансова свобода з 13 років: чому навчить новий шкільний курс в Україні 21:01 Кожен камінчик зберігає історію віків: 5 замків Тернопільщини, які варто відвідати Від читача 16:03 Тернопільський обласний центр зайнятості долучився до обговорення безпечного та інклюзивного робочого середовища 20:00 «На щиті» повернувся до рідного дому Герой з Кременеччини Ігор Власюк 19:01 Від 75 до 4000 грн за квиток на автобус: скільки коштує поїздка з Тернополя до інших областей України 18:15 Яким було кафе Чайка на острівці у парку Шевченка: дивіться відео! play_circle_filled 17:01 Доторкнутися до історії: скарби борщівської вишивки демонструють у Тернополі photo_camera 16:15 Аматорський футбол: у «Сопільче» відбудеться фінал Зимової першості Тернопільщини 15:05 У Тернополі ремонтуватимуть котельні, паливні та ділянки теплових мереж — графік зупинок 14:01 Утричі зросла кількість зареєстрованих українців з ігровою залежністю за минулий рік, — Опендатабот 13:01 «Поверніть рідних додому»: історії родин, які чекають захисників з полону 12:00 На Тернопільщині оголосили штормове попередження через заморозки 11:00 Тернопільська «Нива» вдома зіграє проти ФК «Вікторія» 10:00 Як приготувати лазанью: чотири рецепти італійської страви play_circle_filled photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up