Історії тернопільських єзуїтів

Будівлю “корисної” взуттєвої фабрики, якою у свій час керував навіть екс-мер Богдан Левків, маємо замість затишного костелу завдяки комуністам.


Цей витриманий зовні у романському стилі храм був найменшим у Тернополі, але видно його було здаля і добре. Костел збудували на колишній вулиці Петра Скарги. Тепер це вулиця Опільського.
Храмом опікувалися отці-єзуїти — ті самі, що їх не раз у наших старих документах згадують як полонізаторів, таких, що “крали” православні душі і навертали у католицтво. Утім, хто не хотів, той віри й не змінював і ніде правди діти — саме у єзуїтів навчався наш Богдан Хмельницький. Не все в історії так однозначно чорно-біле. І тернопільські єзуїти тому яскравий приклад.
З Тернополя поїхав на Мадагаскар
Єзуїти осіли у нашому місті у 1820 році і були першими вчителями місцевої гімназії. Що ж до храму, то тривалий час ченці цього ордену використовували колишній домініканський костел, теперішню Катедру.
Зв'язок з гімназією, а також школами спричинився до того, що отці-єзуїти робили особливий наголос на праці з молоддю і чи не найвідомішим у світі, але, як не банально, забутим у нас, є один з таких опікунів — Ян Бейзим.
Цей чоловік народився 15 травня 1850 року у селі великі Бейзими на Волині (тепер Ізяславський район Хмельницької області) у побожній родині Яна та Ольги Стадницьких. Він рано втратив батька, якого заочно засудили до смертної кари за участь у польському повстанні 1863 року. У єзуїти Ян Бейзим вступив у 1872 році, після навчання в гімназії у Києві, а от у Тернопіль прибув 1877-79 роках і працював вихованцем молоді. Після того чернець у 1879-81 роках навчався у Кракові і до нашого міста повернувся на 1881-87 роки. Відтак, після скасування єзуїтського конвікту у Терополі протягом наступних десяти років Ян Бейзим працював у Хирові, а звідти поїхав на Мадагаскар опікуватися прокаженими.

Сьогодні дізнався, що уряд і краяни не визнають хворих на проказу за людей... Виганяють їх з міст і сіл, щоб ішли, де хочуть, аби не були між здоровими — у них прокажений це прокажений, але не людина, - писав місіонер у листі від 13 квітня 1899 року. - Багато нещасних тиняються безлюдними місцинами, доки можуть, а потім падають і вмирають з голоду.
Тож хворим єзуїт взявся допомагати і матеріально, і духовно. Заснував шпиталь Матері Божої Ченстоховської, але помер 1 жовтня 1912 року, захворівши на лихоманку і проказу. У Тернопіль йому повернутись не судилося.
Парафія без права парафії
У час, коли Ян Бейзим вже працював на Мадагаскарі, у Тернополі взялися будувати новий храм — єзуїтський. Ділянку для забудови громада продала за символічну ціну — 100 золотих ринських. Могли й подарувати, але вирішили цього не робити — потрібно було би сплатити значні податки.

Наріжний камінь у споруду заклали 14 травня 1899 р., а вже 29 вересня 1901 р. храм урочисто освятили, причому за участю не тільки римо-католицького, а й греко-католицького духовенства. Окрема процесія на чолі з отцем Володимиром Громницьким йшла з церкви Різдва Христового.
Усередині костел виконали у поєднанні романського та барокового стилів. Він мав п'ять (як пише Чеслав Бліхарський), чи шість (як пише Любомира Бойцун) вівтарів, на головному з яких стояла фігура Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії. Її привезли аж з Парижа. А от у лівому вівтарі можна було побачити фігуру святого Ігната — копію роботи Рубенса. Утім, і прихожани, і єзуїти спокоєм довго не тішилися: Друга світова і радянська окупація спричинили руїну. Облаштування храму вивезли у Польщу. Натомість для нас у споруді облаштували взуттєву фабрику. Тепер там діє магазин одягу. Частина колишнього, сильно перебудованого, костелу стоїть пусткою.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (5)
  • Anonymous

    той костел зараз то центральний корпус швейної фабрики, яка ніколи не буда взуттєвою і Левків ніколи там не працював. Взуттєва була навпроти бару 777

    Anonymous reply Anonymous

    Та яка різниця,швейна фабрика чи взуттєва!Мав відношення Левків чи не мав!Він- це не руйнував,врешті! Шкода одного-зруйнували не просто костели,церкви,руйнували наші душі,культуру,свідомість!І,напевно,таки зруйнували і нас!!!
  • Anonymous

    НІЯКА НЕ ВЗУТТЄВА .А ШВЕЙНА ФАБРИКА І ЛЕВКІВ НІЯКОГО ВІДНОШЕННЯ ДО НЕЇ НЕ МАВ
  • Anonymous

    ШВЕЙНА ФАБРИКА
  • Anonymous

    По фото видно,шо вхідна "арка" з кришею така сама як на старому знимку. Я думав шо костел знесли повністю,а виявляєтьсчя шо перебудували.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:00 На Великдень в Тернопільській області порядок охоронятимуть понад 600 правоохоронців play_circle_filled 21:00 6 травня у парку Сопільче проведуть гаївки 20:05 Що класти у кошик і що робити з пасками, які не з'їли: о. Олексій Філюк відповідає на ваші запитання 19:00 Тернопільщина втратила захисників Володимира Солтана, Володимира Попеля і Богдана Добрянського Від читача 17:08 Кіберполіція запустила проєкт "Чатові онлайн" 18:08 На Тернопільщині відкрили оновлений ізолятор тимчасового тримання 17:23 Допомога ЗСУ на Великдень: мер Тернополя Надал вчергове повіз захисникам на передову дрони, Великодні паски та військове спорядження (пресслужба Тернопільської міської ради) 17:03 Дезертира засудили до року дисциплінарного батальйону. Одразу — на передову? 16:00 Передчасно пішла у вічність медсестра-анестезист з 2-ї лікарні 15:03 На Театральному майдані збирають кошти на евакуаційний автомобіль для захисників photo_camera 14:15 Без яєць та молока, з ромом та журавлиною: блогери та господині Тернополя поділилися рецептами пасок 13:30 До смерті побив знайомого: підозрюють 36-річного тернополянина 13:03 На Страсну П'ятницю у храмах Тернополя провели обряди винесення Плащаниці: як усе відбувалося photo_camera 12:27 На Тернопільщині до 10 років ув’язнення засуджено батька, який зґвалтував неповнолітню дочку 12:03 Чи є черги у Тернополі до ТЦК та до коли чоловіки мають оновити дані 11:01 На Симоненка горів балкон у багатоповерхівці. Як вберегтись від пожежі під час свят 11:00 Дружина священника із Чорткова потребує допомоги на лікування 10:30 Понад тисячу дітей писанкували в рамках «Великодньої веселки» від «Контінентал» (новини компаній) 10:06 Митрополит Василій Семенюк омив ноги священникам photo_camera 09:30 У Теребовлі до Великодня облаштували святкові фотозони
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up