- За якийсь час я звернула на це увагу, - каже пані Марія. – Але думала, що це - мої домисли. Але коли Дмитрик почав прокидатися посеред ночі зі словами, що за ним женуться роботи, я зрозуміла, що справа серйозна.
Журналісти “20 хвилин”з цього приводу поспілкувалися з психологом Світланою Кухарук:
- Чи можуть мультфільми викликати агресію?
- Звісно, адже у дітей тонка межа між реальністю та мультфільмом. Малі дітки сприймають казкових героїв як реальних людей, тварин. Тому слід обережно ставитися до таких анімаційних фільмів, в яких багато насильства.
- Чи може емоційний стан героїв мультфільму впливати на психіку дитини?
- Авжеж. Наприклад, із мультфільму про Вінні-Пуха, де віслючка зображають сумним та пригніченим, дитина може навчитися співчуття та доброти. Події, які відбуваються в мультфільмах, дозволяють підвищити обізнаність, розвивати мислення та уяву, формувати світогляд. Проте бувають і випадки “передозування” добрих персонажів. Тоді дитині може навіть здаватися, що її переслідують, скажімо, добрі феї чи інші казкові герої. Якщо персонажі не відповідають дійсності,то це може налякати малюків.
- Як впливають на дітей кольори?
- Як правило, головні герої розфарбовані яскравими барвами. Цей прийом експлуатує властивість дититячої психіки реагувати на все яскраве, тобто змушує концентруватися. У мультику має бути не більше трьох-чотирьох кольорів та їхніх відтінків. Це допомагає дитині переключати увагу. До речі, якщо в мультфільмі переважають темні кольори, то це може й налякати дитину.
- Чи можна дивитися мультфільми під час їжі?
- Дивитися мультфільми під час їжі шкідливо для дитячого здоров'я. Часто батьки про це не знають і, навпаки, заохочують таку звичку. Такий прийом стає підмогою для мам, які намагаються нагодувати своїх капризуль. Адже, захоплено дивлячись на екран, малюк з’їсть усе, що йому запропонують. Проте, коли дитина їсть, вона повинна звертати увагу на їжу, її смакові властивості. У іншому випадку ця звичка сприяє тому, що дитина перестає відчувати власні харчові потреби. Не вміє розрізняти, коли вона голодна, а коли втомлена. На голод може реагувати роздратуванням.
- Як батькам правильно обирати мультфільми?
- Мультфільм повинен відповідати віку дитини. Усьому свій час. До речі, це правило можна застосувати й до часу перегляду. Також, обираючи мультик, переконайтеся, що якість зображення хороша. Інакше дитині не уникнути проблем із зором. Не полінуйтеся спершу переглянути мультфільм самі, а вже потім пропонуйте його дітям. Зверніть увагу на те, чи часто там демонструють небезпечні для малечі моделі поведінки, трюки. Діти часто хочуть повторити подвиги улюблених героїв. Пам'ятайте, вони будують свою поведінку зі спостережень і набутого досвіду.
Ірина ЛИСА
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер