На плановому огляді у дільничного гінеколога 29-річна тернополянка Олена була абсолютно спокійна. Жінка не сумнівалася, що здорова. Та коли лікар запитала, чи в неї немає скарг, тернополянка пригадала, що виділень стало більше норми. Причому вони мали неприємний запах. Виявилося, що в Олени був бактеріальний вагіноз.
Ризикують навіть ласунки
Це найпоширеніше вагінальне захворювання, - пояснює лікар-гінеколог жіночої консультації №2 Людмила Флентей. - Воно виникає внаслідок зміни балансу бактерій, які “живуть” у піхві.
Ця недуга поширена серед жінок, які ведуть активне статеве життя і мають більше одного партнера. Також до її появи можуть призвести зміни гормонального фону, неправильне харчування, погрішності у гігієні, навіть зниження імунітету і носіння тісної білизни з синтетичних матеріалів.
Інколи бактеріальний вагіноз зникає сам по собі через кілька днів, - продовжує лікар. - Проте сподіватися на це марно.
Якщо цю недугу не лікувати, вона може призвести до проблем. Інколи - дуже серйозних. Наприклад, ускладнень під час вагітності і зараженння після проведення операцій у ділянці тазу. Тож краще не зволікати, а звернутися до гінеколога і пройти курс лікування.
Причин появи вагінозу - безліч: тривалий прийом антибіотиків, неправильне користування протизаплідними засобами, зміна гормонального фону. Проте основний “фактор ризику” - недотримання правил гігієни, зокрема носіння брудної нижньої білизни.
Серед факторів ризику - неправильне харчування, особливо любов до гострої їжі, соусів з консервантами і приправ. А також - зловживання алкоголем, - застерігає гінеколог. - Якщо жінка - невиправна ласунка, у неї може розвинутися бактеріальний або хламідійний вагіноз. Адже “погані” бактерії матимуть поживу.
Погіршити нормальну мікрофлору у вагіні може навіть така шкідлива звичка, як куріння. У сигаретах міститься нікотинова кислота, яка впливає на гормональний фон і погіршує роботу статевих залоз.
Скаржилася на свербіння
Також до появи вагінозу можуть призвести тривалі переїзди, зміна місця проживання і кліматичного поясу. Днями до Людмили Флентей звернулася 35-річна тернополянка. Жінка поскаржилася на незвичні симптоми, які з'явилися в неї нещодавно: надмірні виділення з неприємним запахом, свербіння і ниючі болі в нижній частині живота. Лікар взяла мазок на аналіз. Виявилося, що в пацієнтки - вагіноз.
Жінка розповіла, що два дні тому повернулася з санаторію. Там вона приймала сірководневі ванни, грязелікування, - пригадує гінеколог. - Вочевидь, це порушило нормальну мікрофлору у вагіні.
Спровокувати інфекцію може навіть спринцювання. Під час цієї процедури з вагіни вимиваються корисні бактерії, які регулюють кількість хвороботворних. Як наслідок - поява вагінозу.
Навіть гель для душу або парфумовані присипки для інтимної гігієни можуть порушити захисну природну флору і спричинити алергічну реакцію, - додає Людмила Флентей. - Тож якщо жінка помітила, що ароматична сіль для ванни викликає подразнення слизової оболонки, потрібно припинити користуватися нею.
Дехто не зауважує симптомів
Найпоширеніший симптом бактеріального вагінозу - дискомфорт і свербіння в ділянці зовнішніх статевих органів. А також - велика кількість виділень з піхви з неприємним запахом.
Зазвичай вони рідкі, сірувато-білого або жовтого кольору. Специфічний запах може посилюватися після менструацій або статевого акту. Якщо вчасно не розпочати лікування, запальний процес поширюється вище. З часом у жінок можуть виникати проблеми з сечовим міхурем, яєчниками, маткою.
Втім, частина представниць слабкої статі не зауважує жодних симптомів. Немає ні болей внизу живота, ні свербіння, - каже лікар. - Лише обстеживши жінку і взявши мазок на аналіз, гінеколог може визначити, чи в неї є бактеріальний вагіноз.
20-річна тернополянка Марія зайшла в жіночу консультацію “за компанію” із вагітною сестрою. Дівчину нічого не турбувало. Вона просто хотіла пересвідчитися, що здорова. Оглянувши пацієнтку, лікар-гінеколог сказала, що у неї - бактеріальний вагіноз. Марія неабияк здивувалася. Адже жодних проблем, здавалося б, не було.
До гінеколога - двічі на рік
Особливо небезпечно, якщо вагіноз розвивається у вагітних. Ця недуга може призвести до викидня, настання передчасних пологів (до 37-ми тижнів вагітності - прим. ред.) та виникнення маткової інфекції уже після народження дитини.
У таких випадках можна призначати лише певні препарати, які не зашкодить дитині, - пояснює гінеколог. - Особливо обережним треба бути під час першого триместру вагітності. Адже тоді формуються усі життєво важливі органи й системи.
Жодна жінка не застрахована від інтимних проблем. Усі стикаються з ними бодай раз у житті, констатує Людмила Флентей. Тому не варто нехтувати власним здоров'ям, соромитися говорити про незручності і зволікати з візитом до фахівців. Інакше можуть бути проблеми.
Навіть якщо жінку нічого не турбує, двічі на рік необхідно приходити до гінеколога на огляд і здавати всі необхідні аналізи. Особливо, якщо з'являється новий сексуальний партнер, - наголошує співрозмовниця.
Під час лікування потрібно відмовитися від алкоголю
Позбутися бактеріального вагінозу нескладно, стверджує лікар-гінеколог жіночої консультації №2 Людмила Флентей. Головне - відновити балас “хороших” і “поганих” бактерій.
Зазвичай курс лікування триває щонайменше десять днів. Гінекологи призначають жінкам антибактеріальні препарати. Вони бувають у таблетках, у вигляді кремів, гелів або свічок, які необхідно вводити в вагіну.
Зазвичай уже через три-чотири дні після початку прийому антибактеріальних препаратів прикрі симптоми перестають турбувати жінку. Але це зовсім не означає, що слід припиняти лікування, - наголошує співрозмовниця.
Приймаючи антибактеріальні препарати, потрібно бути украй обережним з діафрагмою і презервативом. Адже крем і свічки з кліндаміцином містять масло, яке може ослабити латекс і врезультаті може настати вагітність.
Також під час лікування слід відмовитися від спиртного і припинити прийом безрецептурних медикаментів із вмістом алкоголю, - додає Людмила Флентей.
Головна помилка жінок у тому, що вони лікують вагіноз самотужки, прислухаючись до порад знайантибактеріальні препараомих чи реклами, зауважує лікар. А це не тільки не допомагає, а й може призвести до серйозних проблем: погіршити стан хворої і посилити прояви недуги.
Людмила Флентей пригадала, як одна з її пацієнток - 28-річна тернополянка - намагалася позбутися вагінозу самотужки. Коли в жінки з'явилися прикрі симптоми, вона не надто переймалася. Сподівалася, все минеться. Та як виявилося, - марно.
Потім вона придбала в аптеці ліки, які колись допомогли її колезі по роботі, - каже лікар. - Однак жодного полегшення не відчула. Навпаки - її почали турбувати болі внизу живота.
Стривожена не на жарт, тернополянка звернулася до гінеколога. Обстеживши пацієнтку, пані Флентей призначила їй лікування. Через тиждень пацієнтка прийшла на огляд знову. Прикрі симптоми майже зникли.
Я призначила їй ще один курс лікування, щоб закріпити результат і покращити вагінальну флору, - веде далі фахівець.
Лікар порадила пацієнтці приймати йогурт у капсулах. А ще - робити ванночки на травах і використовувати тампони з маззю, які сприяють відновленню слизової оболонки.
- Якщо в жінки - бактеріальний вагіноз, займатися самолікуванням дуже небезпечно, - застерігає гінеколог. - Схожі симптоми притаманні хламідіозу, трихомоніазу та іншим інфекціям. Для лікування цих недуг потрібні зовсім інші ліки.
Причини виникнення бактеріального вагінозу:
недотримання правил особистої гігієни;
активне статеве життя і наявність більше одного партера;
тривалий прийом протизаплідних препаратів і антибіотиків;
зміни гормонального фону;
носіння тісної білизни з синтетичних тканин;
неправильне харчування і зловживання солодким;
паління.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер