Слективізм, або ж революція для лінивих

Слективізм, або ж революція для лінивих
Вони сидять перед екранами ноутбуків, невтомно лайкають, розшарюють та перепощують. Їхня стрічка новин рясніє благородними закликами та глибокодумними роздумами, пропозиціями підписати петицію або ж висміяти новий мем про корупцію. Вони – слективісти, онлайн-активісти, або ж ліниві революціонери.

В історії людства з'явилось нове явище – слективізм, або ж онлайн-активізм. Назва походить від англійського «slacker» («ледар») та «activism». Це слово з'явилось навіть у Осфордському словнику, де його пояснюють як «використання соціальних мереж або інших онлайн-методів для популяризації проблеми».

«Ваш клік чи перепост навряд чи змінить світ, забезпечить справедливість, зупинить корупцію чи викорінить бідність. Але завжди є ймовірність, що саме він стане тією останньою краплею, яка переповнить чашу чи наповнить її». Це основний аргумент прихильників онлайн-активізму за кордоном. Іншим аргументом на користь є те, що слективісти поширюють інформацію, що є найціннішим ресурсом в інформаційному суспільстві.

У Європі та США слективісти справді досягають певних результатів. Вони жваво підписують онлайн-петиції, жваво дискутують – і їх чують. Так, онлайн-активісти відверто пишаються своїм вмінням нав’язати медіа важливі на їхню думку теми, піднести дискусію на якісно новий рівень і створити інформаційний тиск на конкретні інституції.

Відео дня
>  І компанії зважають на онлайн-запити. Зокрема в 2010 році 8 тисяч підписів було зібрано проти аплікації «Manhattan Deсlaration», додатка доволі критичного до одностатевих зв’язків. Компанія одразу відреагувала на обурення «ринку» і припинила продаж продукту.

Свого часу платформа «freerice», започаткована Всесвітньою продовольчою програмою ООН, зібрала (і досі продовжує) достатньо рису, аби нагодувати 5 мільйонів людей двічі на день. Схема роботи ресурсу надзвичайно проста: користувачі заходять на сайт і відповідають на прості питання вікторини, кожна їхня правильна відповідь – 10 зернят рису для голодних, кошти на які забезпечуються завдяки рекламним банерам, що з’являються після відповіді.

 

Успішними були й ініціативи американців, які в 2010 зібрали 38 мільйонів доларів (з яких 5 мільйонів лише за перших 48 годин) для постраждалих від землетрусу на Гаїті й проекти британців з об’єднання «Avaaz», які зібрали 20 мільйонів доларів для фінансування своїх акцій і 1,5 мільйона для забезпечення в 2011 році сірійських громадянських журналістів відеокамерами. За всіма цими проектами – ідея «малих донорів» й «щоденної доброї справи».

В переліку перемог ресурсу онлайн-петицій  avaaz.org і допомога зґвалтованій дівчинці на Мальдівах, і припинення програми виселення африканського племені масаї, і привернення уваги до проблеми нищення китів-фінвалів.

Через цей ресурс українців запрошували підписуватись на підтримку проведення референдуму . Але це традиційно вже ні до чого не призвело. Тут і настала черга звернутись до аргументів скептиків і критиків лінивого революціонерства.

У своїй статті «Відважний новий світ активізму» відомий теоретик інтернету  Євгеній Морозов, білорус, котрий живе на Заході, писав: «Слактивізм – ідеальний вид активізму для лінивого покоління. Для чого ускладнювати собі життя сидячими страйками, ризиком арешту, насильства з боку поліції чи тортур, якщо можна не менш голосно нарікати в інтернеті?».

Саме за такою схемою і діє більшість активістів – публікують меми та гострі карикатури на політиків, пишуть мудрі дописи, перепощують фото та відео – і усе. Так, як політики лише говорять, так і слективісти лише поширюють мудрі думки. Жодних дій! Тільки лайки і розшарення.

Проблема полягає у неправильній постановці питання, адже проблемні меседжі зазвичай лунають в стилі «Гляньте, що робиться!» замість «Як ви досі можете на це дивитись?» або "Давайте зробимо задля подолання цього так!". Нема пропозицій вирішення проблеми – лише фактаж чи активне поширення обурливих та емоційних, але неправдивих фейків.

Слективізм – це добре, адже це та змога донести інформацію до більшості, включно з тими, хто звик жити у своєму світі, ігноруючи реальні факти. Але було би чудово, аби це був не лише онлайн-активізм, а складова активної життєвої та громадянської позиції, що підкріплюється реальними справами. Лише тоді можна говорити про право на існування цього явища.

Український народ довів, що уміє не лише обурюватись в інтернеті, але і досягати результату, не жаліючи ні часу, ні грошей, ні здоров'я та життя. Тож можемо пишатись, що у нас не тільки ліниві революціонери, але і безліч "працьовитих" і вельми "продуктивних" революціонерів.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
18:01 Медики Тернопільської обласної дитячої лікарні Алла Філюк та Світлана Євтушенко отримали почесні нагороди 17:27 Тернополянці загрожує до восьми років тюрми за крадіжки з супермаркетів 16:30 Скоро сім років з дня вбивства Іринки Мукоїди: розгляд справи у суді… почали спочатку 15:50 Вночі буде мороз: на Тернопільщині оголосили штормове попередження photo_camera Від читача 08:54 На Тернопіллі шукають роботу 176 осіб з інвалідністю. Роботодавці, які їх працевлаштують, отримають компенсації! 15:15 Напідпитку та без водійського посвідчення молодик їздив вулицями Тернополя в комендантську 14:35 Житель Чортківщини за 300 євро хотів відкупити товариша від поліцейських. Йому загрожує тюрма 14:02 Бізнесу не дали ні копійки, а жителі змушені чекати гроші на відновлення житла після обстрілів 13:20 Понад дев'ять тисяч осіб на Тернопільщині складатимуть НМТ. Кількість охочих зростає щороку 12:50 На Тернопільщині судитимуть лікаря ВЛК за те, що підробив діагноз військовозобов'язаному 12:11 «На щиті» повертається захисник з Тернополя Андрій Вовк 11:34 Чому на клумбах у Тернополі замість квітів – бур’яни photo_camera 10:57 Мешканець Заліщицької громади наловив риби у Дністрі на 70 тисяч 10:13 У Тернополі на місяць зупинили котельню. Де не буде води 09:37 У Тернополі — зміни в курсуванні тролейбуса через ремонт дороги на Микулинецькій 09:02 Зростуть ціни на бензин та алкоголь. Уряд схвалив законопроєкт 08:01 Військові тернопільської 105 окремої бригади ТрО отримали нагороди від Міністра оборони photo_camera 22:03 Ховаються у різних куточках міста: а ви бачили усі бронзові мініатюри в Тернополі? photo_camera 21:07 Дев'ятеро в легковому авто: на кордоні затримали «партію» чоловіків-утікачів, серед яких тернополянин play_circle_filled photo_camera 20:02 Присвята друзям, які віддали життя в бою: на Тернопільщині відбулась теренова гра «Гурби-Антонівці» photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up