Його проект “Художники без майстерень” діє у Тернополі більше півроку. Тепер на приміті інший. Ним він планує об'єднати тернопільських спортсменів. Адже, як вважає чоловік, між спортсменами, як і між художниками, не повинно бути конкуренції та заздрості.
- Ви даєте уроки малювання і водночас є тренером з контактного карате. Як ви поєднуєте ці дві справи?
- Можливо, тому що для мене спорт і мистецтво - нероздільні. Малювання дає мені можливість самовиражатися і досліджувати свій внутрішній світ. Спорт через розкриття своїх фізичних якостей дає змогу зануритися в глибини психіки, вивчаючи причинно-наслідкові зв’язки. Впродовж свого життя мав більше ніж 40 персональних виставок. За чотири роки в Америці виставляв свої роботи шість разів - п’ять разів в Манхеттені і раз у Вашингтоні. Мої картини є у галереях і приватних колекціях.
У спорті мої здобутки - чорний пояс перший дан з фул-контакт-карате, що відповідає титулу майстра спорту міжнародного класу. Однак найбільше я горджуся досягненнями своїх вихованців. Радію, коли вони стають успішними та щасливими. Світ змінюється, коли в життя приходить творчість. Людина повинна мати можливість виражати своє “я” через малювання, співи, спорт та іншу творчість.
- У вас багато учнів...
- Учні для мене - це стимул вдосконалювати самого себе. Ніколи не нав’язую своєї світоглядної позиції, часто вчуся у своїх учнів сам. У Тернополі дуже творчі люди, в яких великий потенціал. Я багато їздив по світу, чотири останні роки жив в Америці. Але повернувся до Тернополя, щоб реалізувати тут, на Батьківщині, себе і свої ідеї.
- Які спогади дитинства найяскравіші?
- Пригадую чудові троянди та гладіолуси, в яких потопав наш будинок. Я народився у надзвичайно красивому місті Кременці, який недаремно називають маленькою Швейцарією. Кременецькі ліси, ліцей, де знаходилась космічна обсерваторія, парки, краєзнавчий музей, люди - про все це можна розповідати довго.
Моє дитинство було дуже щасливим. Я ріс в атмосфері любові і турботи. У мене було дві няньки. Перша з них - Ніна, працювала в ресторані. Друга - монахиня жіночого монастиря, в який часто приводила мене. Пригадую масивні стіни споруди та ніжні руки, на яких мене гойдали, як на хвилях, всі монахині, таким чином задовільняючи свої нереалізовані материнські почуття. Так минало моє дитинство серед двох протилежностей.
- Чи пригадуєте, як заробили перші гроші?
- Батьки змалечку привчали мене до роботи, не зважаючи на те, що в сім’ї був достаток. Після п’ятого класу на канікулах я з хлопцями пішов працювати на консервний завод - збивати ящики. За один ящик отримували 10 копійок. До кінця місяця, набувши вправності, досить непогано заробляли. Це були перші самостійні гроші. Ще якось їздив під час каніку з бригадою у Київ будувати дачі на Русанівських садах.
- Як відноситесь до грошей?
- Раніше - легковажно. Але незаважаючи на це, у мене їх було багато. А тепер - з повагою.
- Окрім живопису та спорту маєте ще хобі?
- Люблю садити дерева, працювати в садку. Майже все, що біля “Карітасу”, де я працюю, посадив сам. Раніше тут були зарості. Попривозив з дому та висадив тут багато смородини та фруктових дерев. До речі, в дитинстві мені не дуже доручали щось вирощувати - цим займалися мати і батько, а мені доручали більше щось рубати або викорчовувати. Хоча в мене було велике бажання займатися садівництвом.
За кордоном почав писати
- Чула, що в Америці ви давали не тільки приватні уроки живопису та рукопашного бою, але написали автобіографічну книгу…
- В Америці я прожив чотири роки. “Обріс” там друзями, один з них якось приніс два зошити і сказав: “Пиши книжку”. Для жарту я щось нашкрябав на першій сторінці і сказав, що вже почав писати. Він махнув рукою і промовив: “Тепер найголовніше - не зупиняйся”.
Вночі я не міг спати. Мене мучила думка про книгу. Протягом життя мене постійно оточували цікаві люди. Раптом мені стало сумно - деяких з тих людей уже немає, а хотілося б, щоб про них залишилася якась добра згадка. Тому я вирішив писати книгу.
- У вашій книзі реальні події та герої?
- Я писав про своїх вчителів, людей, яких знав, про улюблений Кременець, про Львів, в якому навчався, про тренування та інші пригоди. Про все це писав на одному диханні. Та застряг на 90-х роках - в той час я мав охоронну фірму. Тоді мене “пробило” на детективну повість. Вся вона побудована майже на реальних подіях. Звичайно, змінені імена героїв. Однак люди, які працювали зі мною у фірмі, себе впізнають.
Розмовляла Анеля ПРОТАСЕВИЧ, 0-68-105-76-32
Біографія
Микола Мамчур народився 14 квітня 1955 року у м. Кременці Тернопільської області. Навчався у Львівському художньому училищі ім.І.Труша, згодом в Московському народному університеті мистецтв, спеціальність “живопис та графіка”. З 1986 року живе у Тернополі. Створив спортивно-мистецький клуб “Сакура”. Майстер спорту з боксу, володар чорного поясу з контактного карате. Автор картин, які прикрашають приватні колекції України, Польщі, Німеччини, Швеції, Англії, Канади та Америки. З 2006 по 2010 рр. жив та працював у США. У 2010 р. повернувся до Тернополя та організував проект “Художники без майстерень”.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер