Рішенням техногенної комісії встановлено обмеження для проїзду автотранспорту по Гаївському мосту, вагою більше 3 тон та висотою 2,5 метри.
Обмежувач з’явився на початку літа. Тоді чимало водіїв обурились, що висота його 2,5 метра. Дехто навіть обурювався, що висота міжміських автобусів 3 метри, тому обмежувач варто зробити вищим, однак тоді від нього не буде ніякого сенсу.
Не минуло і кількох днів, як водії почали масово бідкатися на незручний обмежувач. У міській раді лише розвели руками – водії мають знати висоту свого транспорту. Багато водіїв пошкодили автівки, позбивали люки мікроавтобусів. Журналістка «20 хвилин» перевірила висоту обмежувача самостійно, щоб переконатися, чи справді обмежувач стоїть нижче, ніж 2,5 метри. Однак виявилось, що штанга стоїть навіть вище, ніж зазначена висота.
За 10 днів обмежувач збивали два рази. Двічі його повертали на місце. Майже одразу після повернення обмежувача сталась чергова ДТП. Водій автомобіля ГАЗ практично розламав свою автівку навпіл. Обмежувач зігнувся, але лишився на місці.
Водіїв, які ставали винуватцями пошкодження воріт, притягували до відповідальності. Дехто був змушений платити компенсацію з ремонт з власної кишені, а за деякими фактами збитки компенсувала страхова компанія водія. Один водій пошкодив обмежувач, однак суд визнав водія невинним. Збитки компенсувала страхова.
Зазвичай обмежувач збивали водії на вантажівках, висота яких перевищувала дозволену. Деякі вантажівки були вищі на 80 сантиметрів, однак чимало водіїв продовжили обурюватися та просити зробити штангу вищою. У міській раді повідомили, що вищим обмежувач не зроблять, а водії повинні дотримуватися правил дорожнього руху.
Власник обмежувача, який коштував міській раді близько 100 000 гривень подавав позови до суду на водіїв, щоб ті сплачували вартість ремонту. Як повідомляв начальник відділу технагляду міської ради Олег Вітик, деякі водії вже компенсували збитки з власної кишені, а по деяким випадкам працюють страхові компанії.
Після масштабних аварій обмежувач доводилось демонтувати та ремонтувати. Водії вантажівок отримували «зелене світло» для проїзду по аварійному мосту. Деякі водії, які збивали обмежувач, розповідали, що ніби то не помітили його вночі. Хоча як можна не помітити обмежувач та дорожні знаки – незрозуміло. Саме ця подія викликала серед читачів найбільше обговорень. Хтось сміявся з необачних водіїв, а хтось не розумів, як можна не знати про висоту своєї автівки і сподіватись на «а може проскочу». Однак чимало людей продовжують обурюватися не безвідповідальними водіями, а обмежувачем. Чимало людей не розуміють, навіщо потрібно обмежити рух вантажівок через аварійний міст, який потребує ремонту.
Після чергового знесення воріт та ремонту, їх повернули. У відділі технагляду лише сподівалися, що цього разу він простоїть довше. Однак не так сталося, як гадалося. Обмежувач знову збиває необачний водій. Штанга погнута. В черговий раз рух транспорту перекрито. Обмежувач оперативно забирають з проїжджої частини знову на ремонт. Черговий водій «влетів» не тільки в обмежувач, а й на гроші.
Однак обмежувач збивали не тільки водії вантажівок, а і водії автобусів. Чимало тернополян скаржились, що багато пасажирських автобусів не можуть проїхати по мосту.
Після численних ДТП водії почали розповідати, що нові аварії стаються через те, що обмежувач встановили нижче, ніж вказана висота. Буцімто обмежувач викривлений і через це стоїть нижче. Однак журналіст «20 хвилин» перевірив справжню висоту обмежувача. Вона виявилась не нижчою, ніж вказана.
Боротися з обмежувачем намагались не тільки численними скаргами, а і петиціями. Так на сайті "Єдиної системи місцевих петицій" зареєстрував петицію тернополянин Микола Якубовський. Однак вона не набрала потрібної кількості голосів.
Восьма серйозна аварія, коли обмежувач збили, сталась на початку листопада. Знову це сталось вночі. Знову водій вантажівки хотів проскочити. Після цього випадку сталась ще не одна ДТП. Навіть у міській раді збились з рахунку. Обмежувач зносили понад 10 разів та безліч разів зічіпали великогабаритні автівки.
Як пояснює Олег Вітик, за ремонт обмежувача після аварій відповідає ТОВ «Тернопіль Мостобуд». Міська рада ще навіть не виплатила вартість обмежувача. Раніше йшлося про вартість у 100 тисяч гривень. Навіть головний механік ТОВ «Тернопіль мостобуд» Микола Шобан вже не пригадує, скільки разів були аварії з цими воротами.
У ТОВ «Тернопіль мостобуд» пояснюють, є два варіанти – або старий обмежувач забрати і встановити новий, або проводити капітальний ремонт та фактично заново зварювати конструкцію. Адже через численні «травми» обмежувач став майже непридатним до використання. Обмежувач, за який місто ще не встигло заплатити, майже знищено.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Я вірю в знаки?
- Не вірю! - сам собі сказав.
Таки не вірю, ну їх нахер!...
І похерачив під шлагбаум!