Дачний будинок можна буде переоформити в житловий

Дачний будинок  можна буде переоформити в житловий

Процедуру переведення дачних та садових будинків в житлові спростив Кабмін. Такі урядові ініціативи мають ряд позитивних змін для громадян, каже юрист. Проте, місцеві посадовці запевняють, що постанова хоч і змінена, але механізму реалізації немає.

У садових і дачних будиночках нині проживають багато людей.  Адже ціни на ринку нерухомого майна в Тернополі доволі високі, тому придбати помешкання не кожен має можливість. 

До прикладу, на сайті www.dom.ria.com обжитий будинок біля Тернополя можна придбати в середньому за 100-150 тис. дол. Новий, не обжитий без ремонтів - за 60-80 тис. дол. Для такого економічно неблагополучного міста як Тернопіль такі ціни надзвичайно високі. 

Щодо садових і дачних будинків, то сьогодні шість сотих землі з невеликим будинком на 40-50 кв. м поблизу Тернополя можна придбати усього за 5 тис. дол. А якщо пощастить, то за ту ж ціну можна взяти і подвійну земельну ділянку. 

Відео дня

Дачний будинок може стати житловим

Проживати в дачному будинку технічно та юридично складно, оскільки відповідно до держстандартів, дачний будинок призначений для тимчасового заміського відпочинку протягом усього року. А садовий – лише для сезонного застосування. Проте, нещодавно уряд пішов на поступки та спростив процедуру переведення садових і дачних будинків в категорію житлових. Урядовці скасував цілий ряд непотрібних вимог при оформленні документів. 

Зокрема, нещодавно Кабмін прийняв постанову № 420 від 14 червня 2017 року про зміну додатка 2 до Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, в житлові будинки. Порядок переоформлення садових або дачних будинків у житлові встановлений постановою Кабміном № 321 ще від 29 квітня 2015 року.

-    В порівнянні з попередньою редакцією прийнята форма зазначеного звіту не перевантажена деталізацією щодо окремих конструктивних елементів будівель, а посилання на вимоги окремих державних будівельних норм конкретизовані, - роз'яснюють в уряді. – Нові зміни виключать можливість подвійного тлумачення та пов'язаних з цим зловживаннями. Прийняття акту сприяє реалізації громадянами права на розпорядження належним їм майном.

Також в уряді додають, що процедуру здійснюють органи місцевого самоврядування сіл, селищ і міст, до яких відносяться відповідні дачні поселення і садівничі товариства.

Право на приписку і субсидію

Переваги переведення садового чи дачного будинку в статус житлового в тому, що власник отримує приписку, тобто право на реєстрацію місця проживання, коментує юрист Ростислав Небельський. А це в свою чергу, дає можливість отримувати матеріальну допомогу з боку держави в тому числі і субсидію на послуги ЖКГ. Також спрощується процедура узаконення наявних або зведення нових будівель на земельній ділянці. Окрім зазначеного, також збільшується статус нерухомого майна, що впливає на вартість будівлі та землі при продажу. Окрім цього, власник земельної ділянки може без проблем змінити призначення землі.

-    Насамперед власник нерухомості повинен переконатися у доцільності переведення цього майна у жилий будинок, - наголошує юрист Ростислав Небельський. - Також у разі, якщо власник вирішив здійснити переоформлення, йому слід перевірити, чи в нього є документи, які б засвідчували право власності на такий садовий чи дачний будинок. 

Проблемні ситуації можуть стосуватися по-перше – самовільного будівництва, коли будинок був збудований, проте без реєстрації, що тягне необхідність спершу здійснити узаконення такого будівництва, продовжує юрист. По-друге, може бути неоформлення спадкових прав. До прикладу, коли власник помер, а спадкоємці фактично використовують будинок, проте не оформили спадщину на себе. У цьому разі слід зайнятися питанням оформленя спадщини. 

-    Якщо ж особа має документ про право власності, зазвичай свідоцтво, наступним кроком повинно бути звернення до спеціаліста, котрий має провести технічний огляд садового чи дачного будинку та скласти звіт про проведення огляду, - розповідає пан Небельський. - На цьому етапі слід пересвідчитися, що особа, котра проводитиме такий огляд є у Реєстрі атестованих осіб (http://asdev.com.ua/itn/list.php, - прим. ред.), інакше її звіт не матиме юридичного значення. На етапі пошуку такого спеціаліста можна розглянути пропозиції різних компаній, котрі надають такі послуги, вибравши найбільш прийнятні умови співпраці.

Після складання звіту власник садового чи дачного будинку має звернутися до виконавчого комітету із заявою про переведення будинку у жилий. До заяви потрібно додати документ про право власності або нотаріально засвідчену копію, вищезгаданий звіт та, у разі наявності співвласників, - їх письмова згода на таке переведення, наголошує Ростислав Небельський.

-    Протягом 30 днів з дня отримання заяву про переведення будинку у житловий має розглянути місцева рада. А рішення за результатами такого розгляду у 3-денний строк мають направити заявнику, - наголошує юрист. - Якщо рішення позитивне – власнику залишиться звернутися до реєстратора прав на нерухоме майно, який внесе відповідні зміни у Реєстрі речових прав. Після цього заявник може приступати до зміни цільового призначення земельної ділянки. 

 

Постанова є, механізму реалізації - нема

Однак не все так просто в нашому законодавстві, кажуть чиновники. Зміни, які відбулися 14 червня цього року не врегульовують механізму реалізації переведення садових і дачних будинків в житлові, пояснює в.о. начальника Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області Олег Городянський.

- Зміни торкнулися лише декларативної частини постанови, і змінюють форму звіту, і не більше, - наголошує посадовець. - Сама постанова, встановлює обов'язки органу місцевого самоврядування для того аби вони приймали таке рішення. Однак на практиці ця постанова не дієва. Оскільки вона не є узгоджена з порядком проведення реєстраційних дій. У постанові є лише одне речення: “Рішення про проведення є підставою для внесення змін” і все. Урядовці наразі не роз'яснюють, яким чином та згідно чого повинен здійснюватися механізм реєстрації.

Олег Городянський розповідає, що до них часто приходять тернополяни котрі всі документи для переоформлення дачі в житловий будинок мають, але далі реєстр неможливо зробити, оскільки є певні невідповідності. 

Основна невідповідність полягає і у тому, що в управлінні державної реєстрації для того аби здійснити переведення садових і дачних будинків в категорію житлових необхідна відповідна декларація, а в управлінні державної архітектурно-будівельної інспекції дають звіт про проведення технічного огляду будинку. Тобто станом на сьогодні документи, які повинні надавати і отримувати ці управління для здійснення цієї процедури суперечать один одному. 

Місцеві чиновники кажуть, що механізм реалізації має бути доопрацьований урядовцями, після чого відповідні рекомендації будуть надісланні місцевим виконавчим органам для здійснення зазначеної процедури.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Alex Ponomarenko
    Моя мати у 2016 році перевела дачний будинок у житловий. Тепер державний нотаріус відмовляє мені у оформленні спадщини на земельну ділянку, мотивуючи  відмову тим, що житловий будинок знаходиться на земельній ділянці, призначеній для садівництва. Пропонує йти до суду ( а це витрати приблизно на півтори тисячі доларів!!!!!). І що робити в такій ситуації? І чому громадяни мають розраховуватись за дурні постанови державних чиновників? Можливо Ви підкажете, як вийти з цієї ситуації.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
09:10 Поблизу Тернополя 29 квітня буде чутно вибухи 09:00 У Тернополі відкрили меморіальну таблицю загиблому воїну Валерію Данилюку photo_camera 08:01 У «Резерв+» в травні з'являться нові типи відстрочок 22:00 Вшануйте пам'ять тернополянина, батька чотирьох дітей та Героя Юрія Бачинського, підписавши петицію Від читача 17:32 Підтримка безробітних від служби зайнятості Тернопільщини 21:00 Скільки коштує орендувати електросамокат у Тернополі: порівняли ціни та умови photo_camera 20:00 Довгобуд на Бандери, 60. Чому офісна будівля досі не працює 19:20 Помер настоятель храму Казанської ікони Божої матері протоієрей Степан Степанюк 19:00 Чи наближається Україна до миру? Трамп, Зеленський і Путін зробили нові заяви 18:00 120 тисяч гривень вкрали у тернополянки, яка збиралась купити авто для ЗСУ 17:40 Тернопіль передав 47-мій бригаді Маґура сучасні дрони: Сергій Надал (пресслужба Тернопільської міської ради) 17:24 Ціни на паливо знизились: скільки коштує бензин, дизель та газ у Тернополі photo_camera 16:40 Автівки Opel та Lexus не розминулись біля 11 школи 16:35 На Тернопільщині змінили порядок проведення масових заходів в умовах воєнного стану 16:05 Чому закрили справу ДТП, у якій травмувалися 13 пасажирів буса 15:34 Розшукують чоловіка, який у Пілволочиській громаді ножем поранив знайомого через ревнощі 15:00 Оголосили вирок батькові з Чортківщини за сексуальне насильство над донькою, що тривало пів року 14:35 Підтвердили загибель Героя з Тернопільщини Юрія Веця, якого понад півтора року вважали зниклим 14:01 Школа №28 провела благодійний бал, щоб зібрати кошти для ЗСУ 13:40 У Тернополі планують ремонт лавок на понад 170 тисяч гривень: де і що робитимуть photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up