Саме в листопаді українські солдати і офіцери виступили зі збройним повстанням проти поляків, які хотіли взяти під контроль західні українські землі, - розповідає укладач виставки, головний спеціаліст обласного держархіву Андрій Цаль. - У листопаді вони завоювали столицю Галичини Львів і проголосили Західну Українську Народну Республіку.
В експозиції виставки розміщені біографічні дані і списки комісарів ЗУНР, які родом із Тернопілля.
У першому розділі виставки відображено історію утворення ЗУНР, зокрема звернення Українського Державного Секретаріату ЗУНР до всіх громадян, яке надруковане у газеті "Український голос" від 3 грудня 1918 року, - продовжує пан Цаль.- Також в експозиції представлені Земельний Закон, надрукований у газеті "Українські вісті" від 14 травня 1919 року та проект Конституції ЗУНР 1920 року, який розробив Станіслав Дністрянський. Є таємна пропагандистська періодика повстанців. Наприклад, газети віддруковані на цигарковому папері.
Упівці їх переховували в бочках з олією і вони в хорошому стані збереглися до наших часів, - пояснює укладач виставки. - Це дуже цінні зразки періодики, вони засвідчують про ті звірства, які чинили радянські солдати і зараз більшість із них перебувають у московських архівах.
На стендах з лівого боку від стіни виставлені документи, які відображають діяльність діячів ЗУНР. Тут знаходимо повідомлення про повернення з Австрії колишнього прокурора м. Бережани Леона Петрушевича. Цей тернопільчанин керував канцелярією уряду ЗУНР у Відні.
Також у відділі експозиційної роботи держархіву є інформація про діяльність учасників листопадового зриву у Франції і Чехословаччині, - продовжує спеціаліст архіву. - Зокрема, є протокол, в якому йдеться про те, що польська жандармерія вела нагляд за діячами ЗУНР, дані про державного секретаря Внутрішніх справ ЗУНР Лонгина Цегельського, який теж уродженець Тернопілля.
Ірина НОЖЕНКО, [email protected]
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 49 від 4 грудня 2024
Читати номер