Багато тернополян почали готуватися до новорічних свят. У магазинах можна придбати все необхідне. Ми дізналися, скільки коштуватиме встановити штучну ялинку та де її дешевше купувати.
Мода на живі ялинки минає. Тепер у тренді піклування про навколишнє середовище. Тож багато людей купують штучні ялинки.
— Зараз загальносвітовий тренд — це все, що пов’язано зі збереженням навколишнього середовища, — розповідає голова «Асоціації власників малого та середнього бізнесу» Руслан Соболь. — Наші люди починають надавати перевагу саме штучним ялинкам, а не живим, різним прикрасам, які виготовляють з переробленої сировини. Україна повинна доєднатися до цього «зеленого тренду». На жаль, оскільки наша економіка переживає не найкращі часи, також будуть користуватися попитом і різні недорогі китайські товари, які задають новорічну тематику, але не так «б’ють по гаманцю. Цей ринок в Україні лише почав розвиватися, але держава має великий потенціал з виготовленню та навіть експорту такої продукції, оскільки сировина для цього у нас дуже дешева.
Зрубані ялинки та сосни у Тернополі ще не продають. Однак штучні ялинки вже кілька тижнів є у супермаркетах, магазинах декору та на ринку.
Читайте також:
Вибір штучних ялинок великий. Вони виконані з різних матеріалів та мають різну висоту. Маленькі ялинки, висотою до 50 сантиметрів, обійдуться всього у 100—150 гривень. Найдешевші — з ПВХ. У магазинах такі коштують від 900 до 1600 гривень. Вони відрізняються кількістю гілок та довжиною «голок». Дорожчі ялинки та сосни розбирають.
У магазинах декору та супермаркетах є маленькі штучні ялинки, які можна поставити на стіл. Однак такі не дуже й дешеві. В одному з супермаркеті вони вартують по 225 гривень.
У магазинах декору ціна на ялинку, висотою 180 сантиметрів, стартує від 700 гривень.
А от на ринку ялинки ПВХ дешевші, ніж в магазинах та супермаркетах. Виглядають вони краще. Там справжній ажіотаж. Та і вибір значно більший.
— Ялинка пишна, не сиплеться, — каже продавчиня пані Людмила. — Від 600 гривень за 180 сантиметрів. Є просто зелені ялинки, є з білими кінчиками голочок. Є такі, що можна знімати гілки — це переважно високі ялинки. У невеликих просто згинаються гілочки.
Також є штучні «сосни». У них голки з тонких пластикових ниток. Вони також коштують в 600—700 гривень за дерево, висотою 180 сантиметрів.
Ціни на ПВХ ялинки на ринку приблизно однакові. Ми порівняли вартість ялинок різної висоти.
Придбати можна і реалістичні ялинки та сосни. Вони мають литі голки. Їх важко відрізнити від справжнього дерева. Однак ціни на такі значно вищі.
У супермаркетах таких не багато. Ціни — від 2500 гривень за ялинку, висотою 1,5 м. На ринку вибір більший. Продавці розповідають — такі хоч і дорогі, але попит на них є.
— Такі вже кілька років продаються, раніше були лише ПВХ, — каже продавець пан Ігор. — Цього року з’явилися зі спеціальним напиленням, яке на вигляд, як сніг. Вони дорожчі, ніж звичайні.За розмірами ялинки з литої хвої — від 150 і до 250 сантиметрів. Вищі також є, але тільки під замовлення, бо вони коштують від 10 тис. гривень.
Ціни на зелені ялинки та сосни майже однакові, однак сосни зі сніговим напиленням дешевші за ялинки зі снігом. До слова, головна ялика Тернополя також з литої хвої.
А яку ялинку ви будете ставити цього року?
Читайте також:
Яким буде «Файне зимове містечко 2021» та на що можна було б витратити ці гроші
Окрім самої ялинки, потрібні і прикраси. Іграшки продаються упаковками та по штучно. Вони є в супермаркетах, на ринку та в магазинах з побутовими товарами. Пластикові — коштують від 3 до 10 гривень. На ринку такі є у вигляді бурульок, сніжинок, будиночків, сніговичків, які спершу не відрізниш від скляних. Коштують 16—25 гривень за іграшку.
Набір з кульок коштує 40-100 гривень. Все залежить від розмірів іграшок та їх кількості. В середньому, щоб прикрасити ялинку висотою 180 сантиметрів потрібно 20—40 іграшок. Це 2-3 набори. Для недорогої ялинки потрібно витратити щонайменше 120 гривень на кульки.
Можна знайти і кульки зі скла з ручним розписом. На них зображають різний новорічний орнамент, казкових персонажів, символами нового року, національною символікою, вишивкою, тощо. Такі продають у супермаркетах. Однак коштує одна така іграшка, як цілий набір великих пластикових кульок. Від 70 гривень за кульку. Якщо купувати тільки такі іграшки — ялинка «влетить у копієчку». Є цілі подарункові набори зі скляними іграшками по 200—400 гривень. У таких по 3—4 іграшки. Але є і більш бюджетні скляні кульки по 25—30 гривень за штуку.
Мішура (дощик) — недорога прикраса, однак багато людей не використовує її для прикрашання ялинки. Така прикраса, довжиною 2 метри, коштує 20—30 гривень.
Ліхтариків є також великий асортимент на будь-який смак та гаманець. Є звичні всім «мурашки» з маленькими лампочками. Є і більш незвичні RGB-ліхтарики. Зовні ліхтарики білі, після увімкнення вони можуть плавно змінювати кольори.
Ціни на гірлянди з 40 лампочок починаються від 50 гривень. Для ялинки висотою 180 см вистачить і однієї гірлянди до 60—100 ліхтариків. Це ще 80—200 гривень.
Однак варто уважно обирати електричну прикрасу. Неякісний виріб може стати причиною займання. В управлінні держпродспоживслужби радять добре оглянути гірлянду перед покупкою, одразу її перевірити та не обирати прикраси з сумнівною якістю.
— Перед покупкою потрібно добре оглянути товар, — розповідає начальниця управління захисту споживачів держпродспоживслужби області Тетяна Трінька-Яворська. — Опис товару на коробці має бути продубльований українською мовою. Має бути і знак відповідності. Якщо він є, то це означає, що дана партія проходила перевірку. Зазвичай наші люди не перевіряють гірлянди в магазині. Це потрібно робити.
Ми порівняли, скільки коштуватиме зібрати бюджетну та дорогу новорічну ялинку. Для підрахунку вартості ми обрали ялинку висотою 1,8 м. Для бюджетної ми обрали ПВХ-ялинку. Для «багатої» — ялинку з литою хвоєю.
Гірлянда для бюджетної ялинки — з 60 лампочок. Коштують такі 90—150 гривень. На ринку та в деяких магазинах можна знайти гірлянду і за 40—50 гривень, однак до їх якості виникають питання — матеріал виглядає неякісно, до того ж є різкий запах. Тому краще трохи переплатити, аніж купувати електричну гірлянду сумнівної якості. Для дорожчої ялинки ми обрали RGB-гірлянду на 60 ліхтариків. Коштує від 250 гривень.
«Багата» ялинка обійдеться втричі дорожче, ніж бюджетна, а якщо замість пластикових кульок обрати скляні з ручним розписом — така коштуватиме всі 4000 гривень.
Новорічні прикраси мають бути не лише гарними, але і безпечними. У Тернопільському міському відділі управління ДСНС нагадують про техніку безпеки під час святкувань:
— ялинка повинна встановлюватися на стійкій основі;
— за відсутності в приміщенні електричного освітлення (під час можливого відключення тощо) святкування Новорічної ялинки повинно проводитися тільки протягом світлового дня;
— не слід дозволяти дітям самостійно вмикати гірлянди;
— небезпечно залишати ялинку з увімкнутими вогниками без нагляду;
— ялинку не слід встановлювати в проходах, біля виходів, на шляхах евакуації;
— встановлювати ялинку слід на відстані не менше 1 м від меблів та опалювальних приладів;
— ілюмінація повинна бути виконана з додержанням правил улаштування електроустановок;
— у разі використання електричної освітлювальної мережі без понижуючого трансформатора на ялинці можуть застосовуватись гірлянди тільки з послідовним увімкненням лампочок напругою до 12 Вольт;
— при виявленні несправності в ілюмінації (нагрів проводів, блимання лампочок, іскріння тощо ) вона повинна бути терміново вимкнена;
— забороняється застосовувати для ілюмінації ялинки свічки;
— небезпечно одягати дітей в новорічні костюми з легкозаймистих матеріалів (вати, паперу, марлі і т.д.);
— не дозволяється оздоблювати ялинку прикрасами з легкозаймистих матеріалів (целулоїдними іграшками, марлею, ватою, тощо).
Основні вимоги правил пожежної безпеки при влаштуванні Новорічної ялинки та проведенні святкових заходів нескладні й не вимагають особливих матеріальних витрат, а їх дотримання зробить зимові свята дійсно неповторними та щасливили, не затьмаривши жодної миті святкової радості!
А як ви прикрашаєте будинок до новорічних свят? Яку ялинку встановлюєте — живу чи штучну? Пишіть у коментарях!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер