Народна майстриня Тетяна Семенець навчає мистецтву писанкарства дітей та усіх охочих. Жінка розповідає, що писанкою цікавиться із самого дитинства.
- Мене цьому навчила бабуся Катерина, потім я стала писати писанки і передала ці знання своїм дочкам, - розповідає пані Тетяна. - Уже багато років поспіль на гуртку “Весела бісеринка” я навчаю дітей віком від 6 років писанкарству. Ми малюємо і крапанки, і писанки.
Майстриня пояснює, що лемківські писанки, які ще називають крапанками, малюють зазвичай яскравими кольорами. У них переважає червоний, жовтий, оранжевий чи зелений кольори. Для її розпису використовують шпильку, прив’язану до олівця, діти називають цей інструмент "крапачок". Тому основний елемент у писанці не лінія, а крапочка. Далі віск розігрівають над лампадкою, крапачок треба вмокнути у теплий віск. І тоді кладуть на писанку різні візерунки – квіти, сонечко, дерева, церкви.
- Кожен візерунок щось означає, але я завжди пропоную малювати добрі і прості символи. Наприклад, сонце означає щастя, дубове листя - здоров’я, квіти - красу, - пояснює майстриня. - Крапачком малювати швидше, ніж писачком, тому діти дуже люблять писати лемківську писанку.
Писачок - це невеличка дерев'яна паличка, на якій тим чи іншим способом закріплюється резервуар для розтопленого воску з кінчиком для малювання.
Тетяна Семенець розповідає, що писачком вдома кожен може намалювати писанку.
Для цього потрібно купити харчові барвники, писачок, віск та свічку, але головне мати бажання.
- Перед тим, як малювати, яйце потрібно протерти оцтом і прогріти над свічкою, - пояснює пані Семенець. - Потім нанести малюнок і занурити писанку у фарбу за декілька хвилин.
Головне вкладати у процес душу, каже майстриня. Важливо, щоб писанка була написана у хорошому настрої, і тоді вона буде справжнім оберегом.
Лемківські писанки майстриня навчила писати і своїх донечок.
Автор Наталія Корпан
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер