У тернополянки Наталії Матенчук (36 р.) живе кіт рідкісної породи - шотландський висловухий.
Кіт Бусурман має коротку, але густу шерсть, маленькі вушка, які мовби приплюснуті до голови і досить короткий, як для інших котів, хвіст.
- Це штучно виведена порода, - розповідає пані Наталія. - Ідеально підходить для сімей, де є маленькі діти.
Чекали три роки
Господиня розповідає, що Бусю, (скорочено від Бусурман - прим. авт.) вона придбала близько року тому у своєї тітки, яка живе у Полтаві. Скільки заплатила за кота такої екзотичної породи, не зазначила. Сказала лише, що шотландські висловухі з відповідними документами коштують від 600 до 800 у.о.
— У тітки є темно-сірий кіт і бежева кішка цієї породи, - розповідає вона. - Кошенята від них народжувалися лише темно-сірого окрасу. А ми хотіли саме бежевого.
Коли навесні минулого року народилося бежеве кошеня, пані Наталія попросила залишити його для неї. Спочатку вона хвилювалося, що кіт почне шкодити, але більшість часу він мирно сидів або спав.
- У нього ідеальний характер, - помітила вона. - Він ніколи не дряпається, не шкодить, не псує меблі чи стіни. Найбільша проблема - стежити, щоб випадково не сісти чи не наступити на Бусурмана, коли він спить.
Спати кіт любить усюди - на кріслах, дивані, на підлозі. Він полюбляє ховатися в поліетиленовий пакет, а потім на ньому спати, помітила господиня.
Спочатку до "шотландця" усім членам родини не так вже й легко було звикнути. До прикладу, чоловік пані Наталії, Олександр, досі не може спокійно спати, коли біля нього задрімає кіт.
- Справа у тому, що Бусурман вночі хропе, - зізнається жінка. - І це не випадковість для котів такої породи. Адже у шотландських висловухих дуже маленький приплюснутий ніс, через що вони видають звуки, схожі на храп.
Коли кіт сердиться, а буває це, якщо зачіпати його за лапу чи хвіст, то він починає показувати своє невдоволення шипінням і своєрідним хрюканням. Однак у жодному випадку не нявчить, помітила співрозмовниця. Цікаво, що як би діти не мучили свого улюбленця, він жодного разу нікого не подряпав.
Коли Бусурман чимось вдоволений, то голосно муркоче. Він любить, коли вичісують його надзвичайно густу і коротку шерсть, коли з ним граються м'ячиком чи соломинками від коктейлю, а також вішаками від дитячих речей.
Їсть висловухий шотландець часто зовсім не таку їжу, яку полюбляють інші коти. Приміром, на рибу і будь-який корм, який має запах риби, він навіть не дивиться.
- Якось чоловік привіз із риболовлі маленьких карасиків і поклав у тарілочку Бусі, - пригадує жінка. - Кіт подивився на неї і відійшов, не виявивши жодного зацікавлення. Тоді ми відварили кілька карасів і навіть відділили м'ясо від кісток, думали, що він просто сиру рибу не хоче їсти.
Однак і відварену рибу хатній улюбленець не їв. Пані Наталія каже, що молоко і сметану Бусурман також не полюбляє. І це не "вибади", а особливості його породи. Адже не всі продукти добре перетравлює його шлунок.
Раніше жінка не знала, що не вся їжа підходить для цього кота. Вона розповіла, що для нього купували різні сухі корми, незважаючи на їхній вміст. Однак якось трапився випадок, після якого улюбленця ледве вдалося врятувати.
Якось увечері господарі помітили, що Бусурман за день нічого не з'їв і навіть не підійшов до тарілочки з водою. Він став в'ялим і ослабленим. Вранці вже не рухався.
- Нам знайомий порадив звернутися до ветеринара, - пригадує жінка. - І той телефоном порадив нам купити терміново ліки і зробити йому ін'єкції, бо боявся, що живим ми його у ветлікарню не довеземо. Лікар давав лише 10% ймовірності, що тварина не загине.
До лікаря кота привезли у важкому стані. Він вже не розплющував очей і не подавав ознак життя. Як з'ясувалося, в кота виявилася сечокам'яна хвороба. Тварині поставили катетер і вкололи знеболювальні та антибіотики. Таким чином кота вдалося врятувати.
- Лише на наступний день Буся отямився, - пригадує жінка. - Але ще довго після того лежав нерухомо.
Тепер котові купують спеціальні таблетки, котрі попереджають сечокам'яну хворобу, і він почувається добре. А весною господарі навіть почали задумуватися над тим, де знайти йому у Тернополі кішку такої ж екзотичної породи.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер