Якщо батько забув про дитину

Несплата аліментів може довести до обмеження волі, арешту та продажу майна, кошти з якого мають погасити борг

Допоможіть мені! Я вже стільки грошей витратила на юристів, і це з вчительської зарплати! – зі слухавки чувся жіночий голос, повний відчаю. – А в результаті нічого не отримала. Я розумію, в нас надзвичайно лояльне і недосконале законодавство. Але як нам, одиноким матерям, боротися з батьками-аліментниками і примусити їх заплатити своїй дитині хоч ті призначені судом копійки?

У редакції тернополянка пані Світлана розповіла, що вона працює вчителем і сама виховує 8-річну доньку, адже вже давно розлучилася з чоловіком. Викладацької зарплати бракувало, аби дати дитині все необхідне. Тому жінка бралася за всі додаткові заробітки. Грошей все одно не вистачало.

За два роки лише 200 грн

Відео дня
>Тоді мені порадили подати на аліменти на колишнього чоловіка, – каже пані Світлана. – Я два роки тому це і зробила. Відбувся суд, який призначив моєму екс-чоловікові сплачувати щомісяця по 200 грн. Пройшло вже два роки і за цей час я отримала лише єдиний переказ – на 200 грн.

Тоді жінка звернулась із заявою до виконавчої служби. Справа тягнулась досить довго, адже, як їй пояснили в установі, чоловік постійно змінював місце реєстрації. То штампував паспорт столичною реєстрацією, то на Житомирщині осідав... Відповідно цю справу передавали то столичній виконслужбі, то житомирській.

Зрештою гроші таки перерахували і виявилося, що мій колишній чоловік заборгував дитині 2800 грн., – продовжує пані Світлана. – І у примітці зазначалося, що якщо він не сплатить цих грошей, його притягнуть до кримінальної відповідальності.

На таксі є, дитині – зась

За деякий час жінці надіслали переказ. Вона прийшла на пошту, аби отримати борг, подумки розподіляючи кошти – стільки дитині за танці, стільки-то – за заняття англійською. Таку суму – щоб оновити Аллочці гардероб...

Коли жінка крізь поштове віконце простягнула мені купюру, я спочатку подумала, що це або жарт, або помилка, – пригадує пані Світлана. – Адже давала вона... 20 гривень! Я пережила справжній шок.

Жінка знову звернулась до юристів, і ті їй пояснили, що колишній чоловік, імовірно, має серйозних порадників-юристів. Вони й могли підказати, як уникнути кримінальної відповідальності за несплату аліментів. Мовляв, я від аліментів не відмовляюсь, але більше грошей, що це все оплатити, не маю.

Приблизно місяць тому екс-чоловік приїжджав на таксі вночі з іншого міста, – обурюється пані Світлана. – Він, будучи напідпитку, похвалявся, що дав таксистові 100 доларів за дорогу і глузував з мене, мовляв, я ніяк з нього аліментів не виб'ю. То де мені шукати правди?

Коментар юриста

 Василь КОГУТ, юрист:

Згідно з Сімейним кодексом України особа, в якої неповнолітня дитина (до 18 років) перебуває на вихованні, в праві звернутися до суду із позовом про стягнення аліментів з батька, матері або й з двох, якщо дитина перебуває на вихованні в іншої особи, а не батьків. Навіть особи, позбавлені батьківських прав, не звільняються від зобов'язання матеріально утримувати дитину.

Якщо особа має постійний стабільний заробіток, аліменти, як правило, стягуються з неї у відсотковому відношенні від заробітку. Якщо доходи платника аліментів нестабільні, сума аліментів визначається в твердій грошовій сумі, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Виконавча служба має запропонувати боржнику добровільно сплатити борг. Якщо боржник цього не робить і має якесь майно у власності, виконавча служба робить опис цього майна і виконує дії для накладання арешту на нього. Згодом майно продають через аукціон, а виручені кошти йдуть на погашення боргу.

У даній ситуації жінка звернулась до всіх відповідних інстанцій і добилася від батька присудження аліментів на дитину. Якщо в неї є дані про те, що колишній чоловік умисно ухиляється від сплати аліментів, маючи змогу працювати, або має “тіньові” заробітки, дані факти їй потрібно викласти у заяві на ім'я начальника місцевої виконавчої служби за місцем проживання боржника з проханням, щоб виконавча служба порушила клопотання перед органами внутрішніх справ про порушення кримінальної справи проти боржника за умисне ухилення від сплати аліментів. Згідно зі ст.164 КК України за ухилення від сплати аліментів на утримання дітей існує кримінальна відповідальність – максимальна у вигляді обмеження волі строком до двох років.

 Читайте

Докладно про зобов'язання батьків щодо утримання неповнолітніх дітей читайте за адресою http://20minut.ua/tema/57

Там же ви можете ознайомитись із Сімейним кодексом України, який регулює ці питання.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
15:02 Тернополянин хотів заробити в інтернеті, а натомість втратив тисячі гривень 14:02 У Тернополі відбувся забіг на підтримку ЗСУ: зібрали понад пів мільйона гривень photo_camera 13:02 Бабусю, хочу вишиванку з танчиками і шахедами: тернопільська майстриня поділилась схемою унікальної сорочки photo_camera 12:00 На кордоні затримали двох чоловік з Тернопільщини, які намагались незаконно виїхати Від читача 16:01 BRAMA: Захист Інфопростору від Онлайн Загроз 11:02 До 200 гривень за один квиток: скільки коштує доїхати з Тернополя до міст області 10:03 Війна обірвала життя 20-річного воїна-нацгвардійця з Лановеччини Мерджи Даніеля 09:00 Ніжний на смак і виглядає неймовірно: три варіанти салату «Наречена» 21:01 12-річний чортків'янин став чемпіоном Європи зі змішаних бойових мистецтв 20:05 Графік відключення світла в Тернополі та області 19:02 Хто врятує оборонців Маріуполя? Рідні захисник вийшли на мітинг у Тернополі photo_camera 18:05 Перестало битись серце вчительки «Української гімназії» ім. Івана Франка Наталії Томків 17:05 Тернополяни розповіли, як оновлювали дані в ТЦК та чи є черги 16:04 У додатку «Резерв +» зареєструвались понад 150 тисяч українців, але є і проблеми
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up