Починається він Томиною або Провідною неділею. В цей день поминають померлих. У різних місцевостях України цей обряд має свої назви – "гробки", "могилки", "бабський Великдень". Але скрізь, по всій Україні, поширена назва Проводи.
Неділя Томина – від події в св. Євангелії, що розповідає про зустріч апостола Томи з воскреслим Ісусом, - каже отець Катедрального Собору Мартин Хомів. – Воскреслий Ісус вже вдруге являється апостолам, які зібралися в кімнаті, де відбувалась Тайна вечеря. Цього разу був присутній і апостол Тома, який не бачив Ісуса і зухвало твердив, що не повірить в Його воскресіння, поки не побачить ран і не встромить свого пальця у рану на Його боці. Ісус дозволив йому до себе доторкнутися, і лише тоді Тома повірив. Інша назва цієї неділі – Анти-Пасха. Це немов повторення Пасхи. Цього дня їдять спеціальний хліб, що називається Атрос. Назва Провідна неділя свідчить про те, що продовжується празник Пасхи.
Згадуючи померлих, не годиться називати їх “небіжчиками”, бо в ці дні “вони все чують, яка про них мова мовиться”. Найкраще їх називати родичами.
У старих писемних пам'ятках, у Троїцькому та Новгородському літописах, датованих 1372-1973 роками, згадується й інша назва – Радуниця або Радовниця. У церковному словнику 1773 року є згадка про те, що в Радуницю був звичай поминати померлих свояків за язичницькими обрядами. Люди приносили на могилу вино пиво, пироги, млинці, і після відправи священником панахиди, взявши чарку з вином або склянку з пивом, лили частину на могилу, а решту допивали самі.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.