Що ховається за "Дзеркалом"?

У рамках театрального фестивалю “Золотий Лев” львівським глядачам було представлено виставу “Дзеркало” польського режисера Лєшека Мондзіка. Це нетривала пластична вистава-метафора, котра насичена багатьма символами. Цікавим є те, що у “Дзеркалі” кожен глядач може побачити щось своє, тут працюють асоціації.

Натхненником режисера стала постать та творчість польського письменника з українською історією Бруно Шульца. “Дзеркало” є нічим інших як живою ілюстрацією картин Б. Шульца. Проте, за Л. Мондзіком вони набувають інших відтінків та більш полісемантичного значення.

                                          

Вистава починається з темряви, котра супроводжується авторською музикою Пьотра Клімека. Музика у синтезі із темнотою наче огортає глядачів і створює загадкову атмосферу. Тоді в глибині сцені з'являються маленькі ліхтарі, котрі є настільки м'якими та приглушеними, що складається враження, що вони огорнені пеленою туману. Поступово спектр світла збільшується і перед нашими очима з'являється панно-конструкція покрита зім'ятою сірою тканиною. На передньому плані ми бачимо щось хаотичне та незрозуміле, згодом стає ясно, що це людина згорнута клубком. Несподівано із темряви виходять двоє слуг темряви та вісників смерті — воронів. Вони роздягають чоловіка і все так же містично покидають сцену. Загадкова постать стає поряд із панно і тут наче проходять крізь нього і з'являються жіночі руки, котрі знімають маску з обличчя невідомого. Він перестає бути безликим.

                     

Далі ми бачимо, що стіни розходяться і утворюють простір, де ми бачимо відображення даного персонажа. Власне, в цей момент і відбувається ще одна паралель із Бруно Шульцом. Голос з-за куліс декламує фрагмент із його оповідання “Самотність”, де ідеться про те, що жоден із нас не бачив себе ніколи по-справжньому в анфас, лише схожу постать, котра чимось займається по ту сторону дзеркала. Напруги додає музика, котра на перший погляд здається лірично спокійною, проте у ній присутній “нерв” (дзеленчання дзвонів та крапання води).

Наступну сцену вистави обрамлює дихання. В глибині підмостків ми бачимо три світлих бутони, чи то клапани (називайте як це хочете), котрі трішки порухуються від того, що дихають. Згодом, знявши цю зовнішню оболонку, перед нами з'являється три постаті (два чоловіки і жінка), вони також одягнені у безликі маски. Потім вони починають синхронно їх знімати, але в кінцевому результаті лише жінка стає індивідуальність, чоловіки ж продовжують бути потворними химерами. Вони постійно пестять жінку, намагаються окутати її увагою, та вона сидить непорушно, загорнута в хутро і при цьому перебирає прикраси у своїх руках. Химерні чоловіки ж перебирають у руках щось схоже на мереживо, яке, завдяки світловій партитурі, виглядало як кришталево чиста вода. Згодом перевертні зникають, а жінка залишається непорушно сидіти у самотньому світлі ліхтаря. Намагаючись для себе пояснити та аналізуючи наступну сцену, я провела паралель із мойрами (давньогрецькі німфи, котрі прядуть людські долі), проте у “Дзеркалі” вони мають чоловічий облік.

                   

  

Далі на сцені з'являється персонаж, який нам відомий ще з першої сцени. Він відчайдушно падає у ноги жінки і починає їх леліяти та ніжити. Судячи з пластики ніг, стає зрозуміло, що їй це подобається, вона дозволяє йому це робити і грайливо перебирає ногами. На сцені панує темрява, лише на ногах героїні та її “слузі” зроблено виразний світловий акцент. Обличчя героїні освітлюється лише періодично кадрами, аби передати її задоволення мімічно. Коли жінці набридають ці ласки, вона просто викидає свого угідника ногами і від непорушно завмирає на середині сцени.

Ми бачимо ледь не точну комію першої сцени. Непорушна постать, зігнута клубком лежить посередині. І тут, так само несподівано як і раніше з'являються ворони. Вони накривають тіло чорним поліетиленовим покривалом, котрим зазвичай огортають трупів. Стає зрозуміло, що чоловік помер від рук, у даному випадку від ніг, жінки, котру боготворив. Зовсім несподівано зі стелі, уповільненим темпом, опускається опудало чоловіка, котре в кінцевому результаті огортає тіло. Це було чимось схожим на душу людини. На задньому ж плані бачимо знову ж аналог попердньої сцени — три безликі постаті огорнуті світлом сидять і спостерігають за тим, що відбувається.

Ще однією цікавою специфікою роботи режисера Лєшека Мондзіка є те, що у кінці його вистав не опускаються куліси і не звучить фінальний вистріл. Ні актори, ні режисер не ідуть на поклін до глядача, а продовжують існувати за інерцією на сцені у спокійному стані. Власне, тому глядачі ще кілька хвилин після завершення вистави проводжують сидіти в напівтемній залі і слухають тишу довкола.

Фотографії взяті із сайту театру Scena Plastyczna KUL

Коментарі (0)

 Театральний Львів багатий    яскравими і молодими  особистостями на сцені. Не  так давно, студент...

    Нещодавно в Львівському академічному театрі ім. Леся Курбаса відбулась шекспірівська прем’єра. Проте, інтерпретація...

Глядач – головний критик актора. Це найперший диктатор, як у Римі, який лише одним рухом руки може стратити або помилувати...

«Життя – то трояка ружа» - саме цією фразою завершується роман Марії Матіос «Солодка Даруся». Проте, це дещо більше ніж красивий...

Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
19:00 На фронті загинув військовослужбовець з Тернопільської громади 17:30 За 7,5 тисяч доларів пообіцяла допомогти втекти за кордон. А в суді відбулась… штрафом 17:20 Натуральний ЧЕСНИЙ ПЛОМБІР вже в Тернополі. Де знайти новинку? (новини компаній) 16:45 Біля фонтану «Кульбаба» розквітли павловнії photo_camera Від читача 16:38 Кіберполіція запускає проєкт "БРАМА" для боротьби з ворожими фейками 16:00 Ціни стартують від 29 гривень: де та за скільки можна придбати великодні паски у Тернополі 15:05 На Тернопільщині водійка не справилася з керуванням і врізалася в скульптуру 14:35 П'яна водійка з Тернопільського району пропонувала хабар поліцейським 14:02 Вдарив у груди сусіда ножем, яким чистив овочі: подробиці конфлікту на «Сонячному» у Тернополі 13:35 5 ветеранів з Тернопільщини перемогли у конкурсі Варто: скільки грошей їм вдасться залучити в громади 12:45 В аварії на Тернопільщині постраждав 12-річний хлопець 12:30 У Теребовлі стартував перший етап будівництва моста на місці аварійного play_circle_filled 11:45 У пункті пропуску «Рава-Руська – Гребенне» поновився рух вантажівок 11:25 У Тернопільському районі згорів автомобіль 11:00 У Тернополі планують відремонтувати дорожнє покриття ще на семи вулицях 10:25 Митрополит Василій освятив Плащаницю для Архикатедри Тернополя 09:30 На фронті загинув розвідник-сапер з Тернопільщини 09:01 У центрі Заліщиків встановили розкішні Великодні декорації. ФОТО photo_camera 08:01 Розпочався Страсний тиждень: особливості кожного дня від понеділка до неділі 20:01 Тернополянка замовила собаку потягом, а коли прийшла зустрічати — його там не було
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up