Партнер рубрики Події

Коли меблі «сиплються», допоможе керосин

Коли меблі «сиплються», допоможе керосин
Дерево, незважаючи на величезну кількість матеріалів, залишається одним з найбільш затребуваних у меблевій сфері. Такі меблі – і красивіші, і дорожчі. Утім, якщо у меблі уже проникли шкідники, то ми можемо лише подовжити термін «життя» дерева

Основними ворогами дерев’яних меблів є пил, подряпини, плями та найстрашніше – комахи — шашіль. Поява цього жука бодай в одному дерев’яному кріслі перетворює його на бомбу уповільненої дії. Вихід один – або періодично проводити профілактику, або просто викинути.


Якщо на початку ще можна врятувати річ самотужки, то згодом допомогти зможе тільки фахівець.

- Батькам на річницю весілля подарували диван, - розповідає тернополянка Світлана Бернадська. - Згодом ми зауважили, що у дивані періодично чутно шум - щось наче скрипить, гризе або тре крилами. Сусідка сказала, що маємо шашіль. Ми не повірили - і дарма.

Уже за рік, за словами Світлани, шашіль розповзся по всіх меблях, що стоять у кімнаті. Під ніжкою стола щоранку з’являються купки жовтої пилюки - того, що залищилося від ходів комах. І  навіть на так званій стінці вже з’явились сліди шкідника - вузькі лабіринти, забиті жовтуватою трухою.

- А про двері годі й говорити, - додає дівчина. - Те, що вони наскрізь з'їдені, чути навіть за звуком, коли по них постукати. Боїмось, що шкідник пошкодить геть усе дерев'яне в домі. Як його подолати - не уявляємо.

Небезпечні не жуки, а личинки
З такою ж проблемою зіткнулась тернополянка Іванна Шевчук. Із шашелем у дерев’яному дивані жінка наполегливо боролась три роки.

- У нас на дачі старі меблі, - каже вона. – Викидати не хотілось, бо, наприклад, софа нам дісталась ще від прабабці. Була і оригінальна етажерка з ніжками у формі пішок. Ну, і ще декілька старовинних речей. Усе це створювало якусь таку таємничу і романтичну атмосферу. Але невдовзі помітили дивний звук у софі, купки під нею.

Звернулась до майстра з деревообробки. Сказав, що оселився шашіль, і вже давно.
Певний час, як і радив майстер, жінка обробляла дірки сумішшю нафталіну і бензину. Згодом закапувала їх рідким парафіном, воском. Робота була копіткою, і на певний час ніби вдалося позбутись проблеми. Та згодом сипатись почала і решта дерев’яних меблів.

- Усе викинула, - каже вона. – Завезла нові меблі й не маю мороки.
Шашіль сам по собі, як пишуть спеціалізовані видання, невеликий - завдовжки 3-4 мм, з подовгастим матово-бурим, покритим шовковистими волосками тілом. Якщо виявили вдома уже дорослих особин, отже, шашіль в оселі уже давно і встиг зіпсувати дерево. Адже небезпечні не самі жуки, а їхні личинки. Вони проїдають ходи в деревині, через це з часом вона перетворюється на труху.

Що цікаво, у народі цих комах називають «годинникарями». Адже для періоду розмноження жуків характерний звук, схожий на цокання годинника. За тим, звідкіля лине звук, можна визначити місце локалізації шкідників.

Меблі протирали керосином
- Якщо у будинок потрапили меблі з шашелем, то це бомба уповільненої дії, - каже антиквар Петро Іваницький. – За якийсь час шашіль може з’явитись у всіх меблях. Звісно, якщо вони не з тирсоплити. Бо шашіль любить тільки екологічно чисте дерево.

Борються із шашелем різними методами. Приміром, за словами пана Іваницького, замочують антисептиком усі отвори, зашпакльовують їх і покривають лаком. Інші періодично протирають антисептичними засобами. Утім, уся ця профілактика тільки подовжує термін експлуатації речей. Адже способів вивести шашіль, якщо він оселився, фактично немає.

- Колись, ще до появи поліролю, меблі протирали нафтою, - додає пан Іваницький. – Нафта чудово справляється з комахами і водночас має антисептичну дію. Маю на увазі керосин для ламп. Тож якщо не покривали меблі лаком, раджу використовувати нафту.

Єдиний мінус такого методу – різкий, не з найприємніших запах. Але часте використання його і «апетит» шашелю зіпсує, і «здоров’я підірве». Щоправда, змащувати слід, не шкодуючи керосину.


- Я радив би звертатись із такою проблемою до майстрів з реставрації, - каже пан Іваницький. – Адже якщо шашіль оселився давно, то боротись із ним дуже важко.

Відео дня

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
13:20 Як отримати посвідчення донора крові у Тернополі: «20 хвилин» перевірили photo_camera 12:40 У тернопільському гідропарку «Сопільче» відкрився зоокуток photo_camera 11:30 У Гусятині 17-річний хлопець на мотоциклі зіткнувся з автобусом 11:05 Тернопільського лікаря нагородили грамотою Верховної Ради «За заслуги перед українським народом» Від читача 17:45 Реадаптація ветеранів на робочому місці 10:25 На 2 і 3 травня в районі вулиці Сахарова змінили рух громадського транспорту 09:46 Школярка з Заліщиків отримуватиме стипендію Президента 09:00 Тернопільська громада втратила захисника Руслана Зазуляка 08:01 Тарифи на платні медичні послуги Тернопільської міської дитячої лікарні затвердив виконком (документ) 22:00 Безкоштовні курси водіння пропонують для мобілізованих та демобілізованих військовослужбовців 21:06 Засліпили фари: жінка, яку збили на трасі поблизу Борщева, померла до приїзду швидкої 20:00 Його бригаду найбільше «люблять» окупанти: історія молодого командира гармати 18:00 Лікарку з ВЛК звинувачують в підробці медичного висновку для військовозобов'язаного 17:03 У Великій Березовиці загорілася вантажівка з бочкою (ОНОВЛЕНО) 15:40 Робота в Тернополі: Актуальні вакансії тижня, оновлено 1 травня 15:05 Розклад богослужінь та графік освячення пасок у церквах Тернополя 14:45 У Тернополі чоловік випав з вікна багатоповерхівки 14:00 На вулиці Сахарова понижують висоту бордюрів на переходах
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up