Партнер рубрики Події

У Тернополі правнук розповів про свого видатного предка

У Тернополі правнук розповів про свого видатного предка

Про відомого дореволюційного актора, письменника та учасника Визвольних змагань Олелька Островського, розповідали в бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля». Правнук письменника поділився архівними фотографіями сторічної давнини і розповів про свого визначного предка.

 

Олександр Плотніков  – вчитель трудового навчання і креслення у тернопільській школі. Історію свого прадіда він почав активно вивчати з 2010 року.  

- Малим я переглядав світлини із сімейного альбому. Коли питав, хто зображений на старовинних фотографіях, матір сама не знала, а бабця вперто мовчала, - каже він. - Я зрозумів, що це якась заборонена тема. У 2010-му році до моєї матері звернувся дослідник Василь Яременко і був дуже радий знайти нову інформацію. На той час доступною широкому загалу була лише одна світлина мого прадіда, - із його розстрільної справи.

Олелько Островський закінчив історико-філологічний факультет Київського університету на початку ХХ ст. і там захопився брошурою Міхновського «Самостійна Україна». Після університету був писарем нотарні в місті Золотоноші на Полтавщині, одночасно був членом підпільних патріотичних організацій.  Після провалу революції 1905-07 років, він перебрався жити в Коломию, де розпочав свій акторський шлях. Рівень його гри оцінили найвищі авторитети на тогочасній української сцені. Панас Саксаганський, перша зірка театральної України, подарував Островському свою фотографію із дарчим підписом.

Відео дня

Вогні рампи не заважали Островському писати історичні романи. Він є автором книг «Гетьман Іван Мазепа», «Руйнування Батурина» та «Іван Богун, полковник Вінницький» та ще двох десятків літературних творів.  Цікаво, що у 1992 році у Львові було поставлено п’єсу  «Нірвана», твір трагічного загиблого митця. Працівники бібліотеки передали збірку драматургічних п’єс режисеру Тернопільського театру, зі сподіваннями на постановку у місті творів Островського. Також у його доробку низка творів  для дітей, написаних у роки співпраці із Оленою Пчілкою, матір’ю Лесі Українки і відомим редактором альманахів української дитячої літератури.

- Це особливий випадок для Тернополя, - розповіли працівники музею, -  бо Олелько Островський єдиний  активний діяч Центральної ради, нащадок якого проживає в нашому місті. Нам пощастило, що СБУ відкрило доступ до його справи. Завдяки цьому ми змогли відкрити виставку архівних документів, які стосуються розправи над патріотом.  Ця людина багато зробила для української історії та літератури. Коли читаєш його твори жахаєшся від того, що у книгах сторічної давнини немовби описані сучасні події на Сході.  

Островський був отаманом козацького куреня в містечку Золотоноша на Черкащині, і підтримував порядок у місті після падіння царату. В роки влад, які часто змінювались у місті, городяни потребували захисту від бандитських зграй і анархії.  

. - Прадід був людиною широкого державного мислення, - розповідає Олександр Плотніков. -  У 1919 році впевнений в утвердженні незалежної України він передав у Київ план торгівлі із Персією. Він написав про можливість продавати цукор та інші товари у Закавказзя. Просив тільки, щоб цим питанням зайнялися професійні економісти.

В 1919 році Олелько Островський переїхав із дружиною та дітьми до Полтави, щоб на місцевій сцені повернутися до акторської професії. Однак, цей крок виявився згубним. Влітку 19-го року під час концерту він читав поезії Шевченка, які оспівували козацьку славу. Це не сподобалося місцевій владі –  словами «Єту петлюровскую сволочь нужно арестовать», голова губвиконкому оцінив подібний "націоналістичний" виступ. Невдовзі  чекісти заарештували актора. Знаменитий письменник і правозахисник  Володимир Короленко пробував заступитись за Олелька, але того уже потай від громадськості розстріляли. 

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
19:03 За майже місяць так і не знайшли чоловіків у формі, які побили тернополянина в супермаркеті 18:45 На Тернопільщині прогнозують заморозки 18:02 Унікальні ікони середини ХІХ століття отримав в подарунок музей на Тернопільщині photo_camera 17:00 Керівника однієї з амбулаторій сімейної медицини підозрюють у підробці документів Від читача 14:48 «Клітини мозку» - дебютна персональна виставка Марії Панасюк 16:00 До Дня міста «Алея зірок» у Тернополі поповниться новою зіркою 15:31 Є дефіцит потужності — на Тернопільщині 8 травня обмежать споживання електрики для підприємств 15:00 У Тернополі зміниться тариф на паркування 14:40 Робота в Тернополі: Актуальні вакансії тижня, оновлено 8 травня 14:10 Тернопіль прощається з батьком трьох дітей Петром Воробцем, який загинув на фронті 4 травня 13:55 Рада проголосувала за продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації в Україні 13:30 Помер потерпілий у ДТП з молоковозом у Почаєві 13:02 Міську дитячу лікарню «розполовинили». Хто керуватиме і що буде з персоналом і малими пацієнтами? 12:25 8 травня можливі відключення електроенергії по всій Україні — Укренерго 11:40 На бульварі Шевченка матері загиблих воїнів висадять квіти у пам’ять про полеглих синів photo_camera 11:10 У Тернополі встановлять стелу пам’яті та меморіальну таблицю захиснику Андрію Теребію 10:26 У Тернополі 16 травня проїзд у вишиванці буде безкоштовним 09:45 Тернопільська громада втратила Героїв Петра Воробця і Олега Єрмошина 09:00 Масований удар по Україні 8 травня — ворог випустив понад 50 ракет і більш як 20 «шахедів» 07:59 МВС запустило два нових електронних сервіси для військових. Що з їх допомогою можна зробити
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up