Як проходила реформа ЖКГ в Польщі розповідали поляки тернополянам на конференції, що відбулася 30 січня в тернопільському техуніверситеті. Однак більшість присутніх не все зрозуміли, тому що організатори конференції забули про перекладача.
Представник польської делегації Аркадіуш Борек розповів про позитивні зміни, які сталися після проведення житлово-комунальної реформи у Польщі.
Після створення так званих ОСББ витрати поляків на послуги ЖКГ різко скоротилися, - розповідає Аркадіуш Борек. - Загалом, найбільше витрат в структурі видатків на послуги ЖКГ поляка складає тепло - 77,8% та тепла вода - 10,5%. Щодо інших витрат, то вони наступні: освітлення - 1,4%, приготування їжі - 3,7% та електроенергія - 6,6%.
Окрім цього, польський представник розповів, для чого потрібно проводити заходи з утеплення приміщень.
Через старі вікна будинок втрачає 15-25% тепла, через дах - приблизно 15-25%, через стіни - 20-30% та до 40% - через вентиляцію, - наголосив польський фахівець.
Загалом, польські представники розповіли досить багато цікавого та корисного стосовно ОСББ. Проте організатори конференції не врахували одну досить просту, однак важливу річ - не всі присутні знають польську мову. Як згодом з'ясувалося, більшість присутніх просто не розуміли, про що розповідають польські колеги.
Власним досвідом ділилися і тернополяни.
Сьогодні в Тернополі налічується понад 448 ОСББ. Це ті люди, які взяли відповідальність у свої руки та хочуть реально змінити своє житло на краще, - розповідає голова громадської спілки “Рада Голів ОСББ м. Тернопіль” Сергій Лупак. - ОСББ створюють часто в старих будинках для того, аби закріпити за своїм будинком прибудинкову територію, оскільки хаотично здійснюється забудова. Друга причина - покращити якість вже існуючого житла.
Тернополянин наводить приклад і каже, що мешканці тернопільських будинків десятки років так званим ЖЕКам сплачували немалі гроші. Проте цього ніде не видно - стара покрівля як протікала, так і протікає, вікна на сходовій клітці як були з розбитим склом, так і залишилися. Однак, продовжує він, ситуація реально змінилася, коли тернополяни почали створювати ОСББ. Усі ці недоліки вони власними силами виправили і навіть більше - зробили власні будинки ергономічними.
В нашому місті є багато ОСББ, власники яких не побоялися і взяли кошти за програмою співфінансування на утеплення фасаду, заміни вікон, встановлення теплових лічильників і навіть теплового пункту, - наголошує Сергій Лупак.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 49 від 4 грудня 2024
Читати номер