Тернополянка Любов Матушевич днями виїжджає до Польщі на роботу. Вже навіть спакувала валізи. Однак, днями подзвонила сусідка, яка виїхала трьома тижнями раніше. І з якою вони мали працювати в одного роботодавця.
Жінка каже, що знову звернулась до кадрової агенції, аби все уточнити. Там її на словах запевнили, що все буде добре. А з сусідкою, ймовірно, вийшло якесь непорозуміння.
Жінка просить поради читачів та надійних кадрових агенцій, як поїздку на роботу за кордон зробити безпечною. Її питання ми адресували до Асоціації роботодавців.
Менеджер з персоналу Асоціації роботодавців Світлана Повар стверджує: убезпечити себе можна, неретельно перечитавши та вивчивши умови угоди, яку ви підписуєте. Вдумливо читати варто навіть те, що написано дрібним шрифтом. Нікому не віддавати свій закордонний паспорт і зробити ксерокопії важливих документів. А також – «назубок» вивчити телефони консульства чи посольства України в тій країні, до якої ви вирушаєте.
Нікому не віддавайте свій паспорт, окрім працівників посольства, консульських установ та прикордонних пунктів пропуску. Це Ваш ідентифікаційний документ і він повинен завжди бути у Вас. Якщо Ви загубили свій паспорт за кордоном або ж його відібрали у Вас силою, звертайтеся до посольства або консульства України у відповідній країні.
Ще до виїзду зробіть ксерокопії Вашого паспорта, візи та будь-яких інших документів, пов’язаних з поїздкою. Тримайте їх у безпечному місці - окремо від оригіналів. Крім того, залишіть копії своїм рідним або друзям в Україні. Завіряти у нотаріуса їх не потрібно. У разі втрати оригіналу, ви можете пред’явити ксерокопію в консульстві, аби, приміром, виїхати додому.
З’ясуйте кількість робочих годин, кількість вихідних. Зверніть увагу на умови праці і проживання. Повідомте рідним або друзям про детальне місце свого перебування за кордоном, а також залишіть їм детальну інформацію про Вашого роботодавця.
Занотуйте контактну інформацію посольства/консульства України в країні, до якої збираєтеся і дізнайтеся більше, як мінімізувати ризик стати жертвою.
Уважно читайте угоду про працевлаштування, з якою ознайомлюєтесь в кадровій агенції, а підписуєте з роботодавцем. Читайте навіть те, що написано дрібним шрифтом. Там є абсолютно вся інформація. Проте, якщо ви приїхали на місце і деяка інформація не відповідає дійсності, звертайтесь до роботодавця чи до посередника, який підшукав саме цей варіант роботи.
Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
№ 13 від 29 березня 2023
Читати номер