Партнер рубрики Події

В Тернопільському архіві – унікальні документи злуки ЗУНР і УНР

Історично важливі документи 17-18-х років, які передували проголошенню акту Злуки, експонують у Тернопільському держархіві. Виставку з назвою “Україна: один народ - одна держава” відкрили там 20 січня.

- У той час питання соборності в Україні було дуже значимим, жоден український патріот чи політик не бачив існування своєї держави у такому роз’єднаному стані, в якому вона перебувала до 1919 року, - розповідає головний спеціаліст архіву Андрій Цаль. - Знаємо, що після розпаду Російської імперії у 1917 році на її уламках виникла Українська Народна Республіка (УНР). Західна Україна належала до Австро-Угорської імперії. У 1918 році після Листопадового зриву вони також змогли утворити свою окрему державу - Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР).

Відео дня
>


Як розповідає пан Цаль, вже тоді керівники ЗУНР проголосили, що вбачають її об’єднання із УНР. У січні 1919 року керівництво обох республік почали підготовку вступного договору, який підписали у Фастові. Таким чином вони показали солідарність українського народу і його прагнення до єдності.
- Остаточне проголошення Акту Злуки між ЗУНР і УНР відбулося 22 січня в Києві на Софіївській площі, - продовжує він. - Цей день був проголошеним вихідним днем у школах. Всі люди, священики, політики зібралися на Софіївській площі. Піднесення було настільки великим, що всі охочі послухати проголошення Акту Злуки не змогли поміститися там.
За словами Андрія Цаля, документи, які представлені на виставці, відтворюють події тих часів. Деякі із них є унікальними через свою велику історичну значимість. Складається експозиція із трьох розділів. Перший розділ - це матеріали 17-18-х років, що передували Акту Злуки. |У другому містяться статті у різних виданнях та інші документи, у яких розповідається про наслідки Акту Злуки, його вагомість. У третьому розділі організатори розмістили матеріали про відзначення цієї важливої дати в сучасній Україні.
Перед відкриттям виставку поблагословив настоятель Собору непорочного зачаття Діви Марії отець Сергій.
- Робімо висновки із тих подій, які пережили наші предки, і берімо із них приклад, - сказав він. - Адже вони любили свій народ і свою державу. Так же само й ми повинні любити одне одного.
Виставка діятиме до кінця лютого.
 

Світлана МАЛА

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
20:01 Тернополянка замовила собаку потягом, а коли прийшла зустрічати — його там не було 19:01 З 1 травня в Україні на водіїв чекають зміни 18:01 Кошики, великодні свічки та вербу купували тернополяни на ярмарку, щоб допомогти ЗСУ photo_camera 17:03 «Дрони треба вже»: у Тернополі відбувся благодійний концерт на підтримку ЗСУ Від читача 11:33 Присвоєння почесного звання - «Герой України» (посмертно). 16:01 «За тиждень — Великдень!»: тернополяни освятили вербу та діляться фото в соцмережах photo_camera 15:05 «Моє серце два роки в полоні»: матері та дружини благають звільнити військових 14:00 Ціни стартують від 29 гривень: де та за скільки можна придбати великодні паски у Тернополі 13:02 Прочісують поля та ліси: розшук чоловіка з Кременеччини 12:01 Що можна і не можна обговорювати з сімейним лікарем. Пояснює НСЗУ 11:00 Тернополяни освячують вербу: репортаж з храмів 10:02 У Почаєві прощатимуться з захисником Русланом Петриком 09:02 До Великоднього столу: рецепт соковитого курячого філе по-індійськи
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up